خانه > اخبار ویژه > ایران ثروتمندترین کشور جهان است

ایران ثروتمندترین کشور جهان است

لرد لامنت

وزیر دارایی اسبق انگلیس با بیان این که انگلیس در زمینه به دست آوردن سهم مناسب از بازار ایران از رقبای خود عقب‌تر است ،گفت: ایران بزرگترین بازار نوظهور جهان از زمان فروپاشی شوروی سابق و ثروتمندترین کشور جهان است.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزیر دارایی اسبق انگلیس معتقد است که با توجه به گشایش مبادلات تجاری پس از لغو تحریم‌ها، ایران بزرگترین بازار نوظهور جهان از زمان فروپاشی شوروی سابق در ۲۵ سال قبل به حساب می‌آید اما انگلیس در زمینه به دست آوردن سهم مناسب از بازار ایران از رقبای خود عقب‌تر است.

لورد لامونت، که به‌تازگی به‌عنوان مسئول تجارت با ایران در دولت انگلیس منصوب شده است گفت: اگر شرکت‌های انگلیسی از فرصت ناشی از لغو تحریم‌های ایران استفاده کنند، منفعت خوبی کسب خواهند کرد.

 

وی که در مصاحبه با روزنامه ایندیپندنت سخن می‌گفت افزود: «ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را در اختیار دارد. اگر این دو را کنار هم بگذاریم، می‌توان گفت: این کشور ثروتمندترین کشور جهان است… برخلاف برخی تولیدکنندگان دیگر نفتی، اقتصاد ایران دارای جنبه‌های دیگری نیز هست.»

لامونت در ادامه گفت: «این کشور روی، مس و آلومینیوم دارد. این کشور صنعت خودروسازی‌ای دارد که احتمالاً می‌خواهد با همکاری شرکت‌های خارجی فعالیت کند.»

 

وی در عین حال افزود: «تجارت انگلیس با ایران مایل‌ها با تجارت دیگر کشورها فاصله دارد و حتی از آمریکا نیز که تجارت آن با ایران غیرقانونی است، کمتر است. فرصت شگرفی (در بازار ایران) وجود دارد که باید از آن استفاده شود».

 

لرد لامونت سه روز قبل به سمت مسئول تجارت با ایران در دولت انگلیس منصوب شده است. وی یکی از ۱۲ مقام تجاری است که از سوی دیوید کامرون منصوب شده است. کامرون قصد دارد حجم صادرات سالانه کالاهای انگلیسی را دو برابر کند و تا سال ۲۰۲۰ به یک تریلیون پوند برساند.

لامونت نگاهی خوش بینانه به ایران دارد و می‌گوید: «من روایت غرب از ایران را قبول ندارم. آن‌ها در مورد مداخله ایران در کشورهای دیگر سخن می گویند اما وقتی عربستان در یمن اقدام می‌کند یا منابع مالی به سوریه می‌فرستد در مورد مداخلات عربستان چیزی گفته نمی‌شود.»

وی افزود: «نفوذ ایران در منطقه در نتیجه اقدامات غرب افزایش یافته است. این ایران نبود که رژیم صدام حسین را سرنگون کرد.»

همچنین ببینید

دیلی تلگراف: شرکت‌های انگلیسی به 600 میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در ایران چشم دوخته‌اند

روزنامه دیلی تلگراف روز دوشنبه در گزارشی نوشت: شرکت‌های انگلیسی بااحتیاط به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ...