خانه > اخبار ویژه > ایران و اتحادیه اروپا بازار مشترک منطقه‌ای راه‌اندازی کنند

ایران و اتحادیه اروپا بازار مشترک منطقه‌ای راه‌اندازی کنند

رییس جمهور با اشاره به شرایط جمعیتی اروپا و غرب آسیا گفت: در زمینه اقتصادی طرح‌های مختلفی وجود دارد و ما می‌توانیم از بازار مشترک منطقه بهره‌برداری کنیم. در دوران تحریم شرایط باخت – باخت وجود داشت اما در همین شرایط، ایران با کشورهای دیگر از جمله چین کار می‌کرد.

شرایط در پساتحریم، برد ـ برد است
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس‌جمهور در جمع خبرنگاران پیش از ترک ایتالیا گفت: دوران تحریم برای ایران و اتحادیه اروپا شرایط باخت- باخت بود ولی در پسا تحریم این شرایط به برد – برد تبدیل شد. روحانی پس از سفر ۲ روزه به ایتالیا در نشستی خبری در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی این کشور در رم افزود: بسیار خوشحالم که در نخستین سفر خارجی پس از اجرای برجام به ایتالیا سفر کردم و آنچه در این سفر دو روزه انجام شد به نفع ملت‌های دو کشور خواهد بود. رییس‌جمهور گفت: همکاری‌های دوجانبه و مشارکت شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی را برای گسترش مناسبات خواستار هستیم و در این جهت تفاهم‌های خوبی انجام و این تفاهم‌ها پیگیری خواهد شد. روحانی با اشاره به امضای ۱۴ سند همکاری با حضور مقامات عالی‌رتبه دو کشور گفت: این تفاهمنامه‌ها در زمینه‌های متنوعی ازجمله انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و سایر زمینه‌هاست که شرایط مناسب و مساعدی برای توسعه همکاری‌ها فراهم می‌کند. رییس جمهور خاطرنشان کرد: در واقع می‌توانم بگویم که دوران تحریم، شرایط باخت – باخت برای ایران و اتحادیه اروپا بود زیرا ما با بقیه کشورها در شرایط تحریم کار کردیم؛ به ویژه کشورهایی مانند چین و روسیه که به تحریم‌ها اعتنا نکردند. رییس‌جمهور تصریح کرد: با امریکا نیز به دلایلی از گذشته روابط ما قطع بود و کشورهایی که در فضای تحریم متضرر شدند کشورهای اروپایی بودند که از گذشته با ایران روابط خوبی داشتند و در شرایط تحریم از فضای فعالیت با ایران محروم شدند. رییس‌جمهور گفت: امروز شرایط برد- برد است و این شرایط برد- برد برای ایران و اتحادیه اروپاست. روحانی با اشاره به اینکه این گام و این سفر بعد از اجرای برجام از ایتالیا آغاز شد افزود: به این دلیل ایتالیا به عنوان نخستین مقصد سفر اروپایی انتخاب شد زیرا دو تمدن بزرگ روم باستان و ایران کهن از دیرباز با یکدیگر ارتباط فرهنگی، تمدنی، سیاسی و اقتصادی خوب داشتند.

مذاکرات فقط اقتصادی نبود
رییس جمهور با اشاره به مذاکرات مقامات ایران و ایتالیا گفت: این مذاکرات فقط اقتصادی نبود بلکه در آن درباره مسائل علمی، دانشگاهی، فناوری‌های نو، آثار باستانی و مرمت آثار باستانی، توسعه گردشگری، مسائل مهم منطقه‌ای از عراق و سوریه تا لبنان و لیبی و یمن، بحث و تبادل نظر کردیم. روحانی در ادامه نشست خبری خود در رم به دیدارش با پاپ اشاره کرد و افزود: در این دیدار درباره مسائل معنوی، دینی، اعتقادی و تبلیغات دینی و مذهبی در سراسر جهان و اهداف مشترک صحبت کردیم و افکارمان را به یکدیگر نزدیک دیدیم. گفت‌وگو درباره سلاح‌های کشتار جمعی، اقداماتی که مبلغان مسیحی و دیگر ادیان باید در مبارزه با خشونت و افراط‌گری و جهان عاری از تروریسم و خشونت انجام دهند از دیگر مباحثی بود که در دیدار با پاپ مطرح شد. روحانی افزود: همچنین در این دیدار در تبیین آزادی بیان نیز صحبت کردیم و اینکه آزادی بیان کار خوبی است اما به معنی آن نیست که به زندگی دیگران تجاوز یا به اعتقادات و مقدسات دیگران تعرض کنید. این مسئله موجب تحریک‌آمیزی و غلط است و باعث شکاف اجتماعی بیشتر می‌شود و آن را محکوم کردیم. رییس جمهور اضافه کرد: ما و پاپ اعلام کردیم همان‌طور که ترور محکوم است توهین به دیگران نیز محکوم است پاپ در این زمینه مثالی زد: اگر کسی به مادرمان فحاشی کند عکس‌العمل نشان می‌دهیم حال چطور به پیامبران آسمانی که محبوب هستند می‌توانیم توهین کنیم؟ روحانی گفت: ادیان آسمانی به هم پیوسته هستند و برای حفظ معنویت در این زمینه مذاکراتی شد. رییس جمهور درباره دعوت از همتای ایتالیایی خود و نخست وزیر این کشور برای سفر به جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: از رییس‌جمهور و نخست‌وزیر ایتالیا دعوت کردیم به ایران سفر کنند که مورد قبول واقع شد.

همچنین ببینید

وضعیت همکاری ایران و اروپا در بخش کشاورزی

رئیس اتاق بازرگانی تهران به تشریح وضعیت همکاری ایران و اتحادیه اروپا در بخش کشاورزی ...