خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > ایران و اتحادیه اروپا بازار مشترک منطقه‌ای راه‌اندازی کنند

ایران و اتحادیه اروپا بازار مشترک منطقه‌ای راه‌اندازی کنند

رییس جمهور با اشاره به شرایط جمعیتی اروپا و غرب آسیا گفت: در زمینه اقتصادی طرح‌های مختلفی وجود دارد و ما می‌توانیم از بازار مشترک منطقه بهره‌برداری کنیم. در دوران تحریم شرایط باخت – باخت وجود داشت اما در همین شرایط، ایران با کشورهای دیگر از جمله چین کار می‌کرد.

شرایط در پساتحریم، برد ـ برد است
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رییس‌جمهور در جمع خبرنگاران پیش از ترک ایتالیا گفت: دوران تحریم برای ایران و اتحادیه اروپا شرایط باخت- باخت بود ولی در پسا تحریم این شرایط به برد – برد تبدیل شد. روحانی پس از سفر ۲ روزه به ایتالیا در نشستی خبری در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی این کشور در رم افزود: بسیار خوشحالم که در نخستین سفر خارجی پس از اجرای برجام به ایتالیا سفر کردم و آنچه در این سفر دو روزه انجام شد به نفع ملت‌های دو کشور خواهد بود. رییس‌جمهور گفت: همکاری‌های دوجانبه و مشارکت شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی را برای گسترش مناسبات خواستار هستیم و در این جهت تفاهم‌های خوبی انجام و این تفاهم‌ها پیگیری خواهد شد. روحانی با اشاره به امضای ۱۴ سند همکاری با حضور مقامات عالی‌رتبه دو کشور گفت: این تفاهمنامه‌ها در زمینه‌های متنوعی ازجمله انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت و درمان و سایر زمینه‌هاست که شرایط مناسب و مساعدی برای توسعه همکاری‌ها فراهم می‌کند. رییس جمهور خاطرنشان کرد: در واقع می‌توانم بگویم که دوران تحریم، شرایط باخت – باخت برای ایران و اتحادیه اروپا بود زیرا ما با بقیه کشورها در شرایط تحریم کار کردیم؛ به ویژه کشورهایی مانند چین و روسیه که به تحریم‌ها اعتنا نکردند. رییس‌جمهور تصریح کرد: با امریکا نیز به دلایلی از گذشته روابط ما قطع بود و کشورهایی که در فضای تحریم متضرر شدند کشورهای اروپایی بودند که از گذشته با ایران روابط خوبی داشتند و در شرایط تحریم از فضای فعالیت با ایران محروم شدند. رییس‌جمهور گفت: امروز شرایط برد- برد است و این شرایط برد- برد برای ایران و اتحادیه اروپاست. روحانی با اشاره به اینکه این گام و این سفر بعد از اجرای برجام از ایتالیا آغاز شد افزود: به این دلیل ایتالیا به عنوان نخستین مقصد سفر اروپایی انتخاب شد زیرا دو تمدن بزرگ روم باستان و ایران کهن از دیرباز با یکدیگر ارتباط فرهنگی، تمدنی، سیاسی و اقتصادی خوب داشتند.

مذاکرات فقط اقتصادی نبود
رییس جمهور با اشاره به مذاکرات مقامات ایران و ایتالیا گفت: این مذاکرات فقط اقتصادی نبود بلکه در آن درباره مسائل علمی، دانشگاهی، فناوری‌های نو، آثار باستانی و مرمت آثار باستانی، توسعه گردشگری، مسائل مهم منطقه‌ای از عراق و سوریه تا لبنان و لیبی و یمن، بحث و تبادل نظر کردیم. روحانی در ادامه نشست خبری خود در رم به دیدارش با پاپ اشاره کرد و افزود: در این دیدار درباره مسائل معنوی، دینی، اعتقادی و تبلیغات دینی و مذهبی در سراسر جهان و اهداف مشترک صحبت کردیم و افکارمان را به یکدیگر نزدیک دیدیم. گفت‌وگو درباره سلاح‌های کشتار جمعی، اقداماتی که مبلغان مسیحی و دیگر ادیان باید در مبارزه با خشونت و افراط‌گری و جهان عاری از تروریسم و خشونت انجام دهند از دیگر مباحثی بود که در دیدار با پاپ مطرح شد. روحانی افزود: همچنین در این دیدار در تبیین آزادی بیان نیز صحبت کردیم و اینکه آزادی بیان کار خوبی است اما به معنی آن نیست که به زندگی دیگران تجاوز یا به اعتقادات و مقدسات دیگران تعرض کنید. این مسئله موجب تحریک‌آمیزی و غلط است و باعث شکاف اجتماعی بیشتر می‌شود و آن را محکوم کردیم. رییس جمهور اضافه کرد: ما و پاپ اعلام کردیم همان‌طور که ترور محکوم است توهین به دیگران نیز محکوم است پاپ در این زمینه مثالی زد: اگر کسی به مادرمان فحاشی کند عکس‌العمل نشان می‌دهیم حال چطور به پیامبران آسمانی که محبوب هستند می‌توانیم توهین کنیم؟ روحانی گفت: ادیان آسمانی به هم پیوسته هستند و برای حفظ معنویت در این زمینه مذاکراتی شد. رییس جمهور درباره دعوت از همتای ایتالیایی خود و نخست وزیر این کشور برای سفر به جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: از رییس‌جمهور و نخست‌وزیر ایتالیا دعوت کردیم به ایران سفر کنند که مورد قبول واقع شد.

همچنین ببینید

رشد 28 تا 100 درصدی ارزش 20 کالای عمده صادراتی به اتحادیه اروپا در پارسال

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۲۰ کالای عمده صادراتی ایران ...