خانه > اخبار > بازندگان سال 2015 کدام کشورها هستند؟

بازندگان سال 2015 کدام کشورها هستند؟

صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اظهار کرده‌است که کشورهای کم‌درآمد صادرکننده نفت بازندگان اصلی ۲۰۱۵ هستند

بر اساس آخرین پژوهش‌های صورت‌گرفته توسط صندوق بین‌المللی پول، کشورهای در حال‌توسعه‌ای که درآمد کمتری دارند طی هجده ماه گذشته بیشترین آسیب خارجی را دیده‌اند. البته در هر کشور میزان این تأثیر متفاوت است.

همه ۶۰کشوری که به عنوان کشورهای کم‌درآمد در میان اعضای صندوق بین‌المللی پول تقسیم‌بندی شده‌اند، از ضعف اقتصاد جهانی آسیب پذیرفته‌اند. طی هجده ماه گذشته اصلی‌ترین عامل تأثیرگذار قیمت کالاها بوده‌است.

طبق پژوهش صندوق بین‌المللی پول، کشورهایی که وابستگی زیادی به صادرات (به ویژه صادرات نفت) دارند از این مسئله آسیب پذیرفته‌اند. این در حالی است که کشورهایی که در صادرات خود تنوع بیشتری دارند از کاهش قیمت سود برده‌اند و به رشد خود ادامه داده‌اند.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد کلان کشورهای کم‌درآمد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته‌است و چشم‌انداز کوتاه‌مدت آن‌ها آمده‌است.

شان نولان نماینده موسسه تحقیقاتی در صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: «در حالی‌که ضعف اقتصاد جهانی به ویژه در زمینه کاهش قیمت کالا روی تمامی کشورهای کم‌درآمد تأثیر گذاشته‌است اما اثرات آن در کشورهای مختلف، تفاوت دارد. این تفاوت از سیاست‌های داخلی این کشورها ناشی می‌شود.» در واقع برخی سیاست‌ها به گونه‌ای بوده که کشورهای موفق شده‌اند خود را با این شرایط وفق بدهند.

سخت‌ترین ضربه را کشورهای صادرکننده کالا و به طور خاص صادرکنندگان نفت متحمل شده‌اند. رشد اقتصادی آن‌ها از متوسط ۵.۷درصد در سال ۲۰۱۴ به ۳.۰درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده‌است.

همچنین ببینید

«صندوق بین‌المللی پول» بررسی کرد: اقتصاد ۲۰۱۷ در «۵ تصویر»

در آستانه سال نو میلادی «صندوق بین‌المللی پول» مروری از اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ ...