خانه > اخبار ویژه > برجام یک تمام شد؛زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ملی فرا رسیده است

برجام یک تمام شد؛زمان اجرای برنامه جامع اقدام مشترک ملی فرا رسیده است

رییس جمهوری در مراسم رونمایی از دستاوردهای فناوری فضایی کشور اعلام کرد که کشور از مرحله اجرای برجام یک با موفقیت عبور کرده و اکنون زمان اجرای برجام ۲ و یا همان “برنامه جامع اقدام مشترک ملی” است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در جمع متخصصان و دانشمندان حوزه فناوری فناوری کشور گفت: همه باید برای اجرای برجام ۲ به صحنه بیایند.

رییس جمهوری برجام را فرصتی برای تعامل بیشتر با دنیا و استفاده از فناوری و دانش دیگران در پیشبرد سریعتر تحقیقات بومی دانست و تاکید کرد : معنای برجام باز شدن مرزها برای واردات کالاها نیست بلکه امروز روز بازشدن فضا برای کار، کوشش و تلاش و ایجاد اشتغال برای جوانان ایرانی است.

دکتر روحانی با تقدیر و قدردانی از تلاش اساتید و دانشمندان عرصه هوا – فضای کشورمان و با اشاره به تقارن سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تحول بزرگ دیگری در تاریخ کشورمان، گفت: بدون تردید اگر ایستادگی ملت ایران در برابر تحریم‌ها و فشارهای بدخواهان و درایت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و فداکاری و تجربه کارشناسان و عالمان برجسته کشورمان پشت میز مذاکرات نبود، امروز نمی‌توانستیم فرجام برجام را شاهد باشیم.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی به عنوان افتخار تاریخی ملت ایران در سایه ایستادگی و مقاومت مردم به دست آمد و امروز یکبار دیگر و در شعاعی کمتر ، مردم آزادی خود را از فشار تحمیلی و ظالمانه دشمنان به دست ‌آوردند. از این‌رو برجام یک موفقیت و پیروزی بزرگ محسوب می‌شود.

دکتر روحانی اضافه کرد: بدخواهان ملت ایران از همه امکاناتشان برای اعمال دقیق تحریم‌های ظالمانه استفاده می‌کردند و همه این فشارها نیز برای آن بود که ملت ایران در برابر قدرت‌های جهانی سر فرود آورده و تسلیم شود، اما این ملت نشان داد که در برابر سختی‌ها و فشارها، صبر و بردباری می‌کند، اما در برابر حرف زور سر فرود نمی‌آورد و این شعار اصلی مردم ایران بود.

رییس‌ جمهوری خاطر نشان کرد: برای پیروزی در برابر اقدامات تحمیلی دشمنان، باید کوتاه‌ترین، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه را انتخاب می‌کردیم، لذا آنچه در تیرماه گذشته تحقق یافت، این بود که می‌شود با منطق، افکار عمومی دنیا را تحت تأثیر قرار داد و در معامله‌ای با طرف مقابل خود،‌کاری کرد که پیروز شویم و طرف مقابل هم احساس شکست نکند.

دکتر روحانی گفت: مردم ایران حق دارند بخاطر این همه ظلمی که به آنها شده ، به قدرت‌های بزرگ اعتماد نداشته باشند، اما راهی که مردم از خرداد ۹۲ انتخاب کردند این بود که اکثریت مردم تعامل سازنده با جهان را راه رسیدن به برجام می‌دانستند.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: دستیابی به برجام و پیروزی در برابر قدرت‌های بزرگ، نیازمند وحدت، همدلی و همزبانی بود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امروز هیچ‌کس حتی سرسخت‌ترین دشمنان ملت ایران تردید ندارند که در توافق و معامله اخیر، ملت ایران سود برده است و صراحتاً به این موضوع اذعان دارند.

رییس‌ جمهوری در ادامه وحدت و همدلی را لازمه توسعه و پیشرفت کشور دانست و گفت: امروز همه اقشار و گروه‌های موجود در کشور نسبت به توسعه در عرصه‌های مختلف و دستیابی به اهداف ملی اختلاف با یکدیگر ندارند لذا همه باید در کنار یکدیگر برای توسعه و آبادانی کشورمان گام برداریم.

دکتر روحانی دولت یازدهم را با تحمل‌ترین دولت در مقایسه با دولت‌های سابق دانست و گفت: هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم نه تنها انتقاد که البته آن را مفید و سازنده می‌دانیم، بلکه تخریب‌ها را تحمل نکرده است. البته مردم قدرشناس هستند و انصافاً از این دولت حمایت می‌کنند.

رییس‌ جمهوری همگان را به حضور در صحنه بویژه در صحنه فناوری‌های نو توصیه کرد و گفت: در عرصه فناوری نو نیز باید تا جایی که امکان دارد، برخی امور را به مردم و شرکت‌های خصوصی واگذار کرد. همچنان که در برخی از کشورها، چنین روندی حاکم است.

دکتر روحانی بر ضرورت اولویت‌بندی در فناوری‌های نو و عرصه تحقیقات را مورد تأکید قرار داد و گفت: منابع کشور محدود است و با منابع محدود همه امور را نمی‌توان به سرانجام رساند، لذا باید با اولویت‌بندی وارد صحنه شده و امور را به نتیجه نهایی رساند.

رییس‌ جمهوری اظهارداشت: باید برنامه‌های بخش فناوری کشور در معرض افکار عمومی قرار داده شود و اطلاعات شفاف در اختیار مردم قرار گیرد و مردم در سیاست‌گذار‌ی ها حضور یافته و مشارکت کنند.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت حضور و فعالیت در عرصه فناوری‌های نو، اظهار داشت: امروز آنچه با اجرای برجام در کشور اتفاق افتاده ، ایجاد فضای نوین در عرصه علم و فناوری است و باید از این شرایط برای ارتقاء و توسعه کشورمان نهایت استفاده را به عمل آوریم.

رییس‌ جمهوری تصریح کرد: برجام به این معنا نیست که دروازه کشور گشوده شده و باید تحقیق و پژوهش کنار گذاشته شود، بلکه بدین معناست که راه برای ارتباط و تعامل با دنیا باز شده و بایستی از دانش و فناوری‌های روز دنیا استفاده کنیم.

همچنین ببینید

تمام امکانات برای نجات هموطنان گرفتار و رسیدگی به آسیب دیدگان بسیج شود

رییس جمهوری در پی زلزله شب گذشته در مناطق غربی کشور و بویژه استان کرمانشاه، ...