خانه > اخبار > بین الملل > برخی دخالت‌ها اجازه افزایش کیفیت نان را نمی‌دهد

برخی دخالت‌ها اجازه افزایش کیفیت نان را نمی‌دهد

سید محمد رضا مرتضوی: میانگین قیمت نان را اگر کیلویی در نظر بگیریم حدود ۲۳۰۰ تا ۲۶۰۰ تومان است.

به گزارش پایگاه خبری کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، محمدرضا مرتضوی افزود: جمع تمامی این ارقام حدود ۳۷۰۰ تومان می شود، اما اگر قیمت گندم و آرد آزاد شود و قیمت نان نیز بالطبع آن آزاد شود همان نان که کیلویی ۳۷۰۰ تمام می شد به دلیل رقابتی که به وجود خواهد آمد قیمتش ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار تومان خواهد شد.

او با بیان این مطلب که در حال حاضر و با وضعیت کنونی مقدار پول بیشتری در اقتصاد هزینه می شود اما کیفیت نان ها هر سال پایین تر می آید گفت: گران تمام شدن قیمت نان نه تنها به صرفه اقتصاد کشور نیست بلکه هم نانواها و هم کارخانجاتی مانند آردسازی نیز به دلیل کنترل قیمت ها از وضعیت ناراضی خواهند بود، زیرا دیگر آردسازی به این ترتیب به صرفه نیست.

مرتضوی تأکید کرد: در وضعیت کنونی شاید به ظاهر قیمت نان افزایشی ندارد اما اگر مردم دقت داشته باشند در حقیقت تنها قیمت قرص نان است که ثابت است اما قیمت کیلوی تمام شده افزایش داشته است زیرا همین قرص نان سال به سال کوچکتر می شود.

وی بیان داشت: بنده اعتقاد دارم که اگر نان آزادپز شود، علاوه بر آن که قیمت نان در اقتصاد کشور به صرفه تر خواهد بود کیفیتش نیز بالاتر می رود و دورریز آن نیز کمتر می شود.

مرتضوی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که بعد از گذشت مدتی از آزادپز شدن نان، کیفیت آن بار دیگر کاهش پیدا نکند، گفت: کلا سیستم قیمت گذاری در کشور از راه قیمت تمام شده است و باعث کاهش بهره وری در کشور میشود. در صورتی که اگر سیستم رقابتی باشد قیمت کالاها کاهش و کیفیت بهبود می یابد.

وی با اشاره به این مطلب که سیستم کنترلی همیشه نتیجه عکس داده است، اظهار داشت: اگر نظارت و دخالت افراد غیرمؤثر در تولید وجود نداشته باشد بدون شک چنین تجربه های تلخی به وجود نمی آید که بار دیگر پس از آزادپز شدن نان، کیفیت آن پایین برود.

وی خاطرنشان کرد: بازرسی و تعزیرات همیشه و در تمامی دولت ها وجود داشته اما متأسفانه همیشه هم نرخ تورم دو رقمی بوده است زیرا در کنترل قیمت ها و نرخ تورم ناموفق بوده ایم.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

راهکارهای توسعه روابط صنعتی و سرمایه‌گذاری مشترک ایران و عمان بررسی شد

معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه گذاری عمان و معاون وزیر صمت و رئیس ...