خانه > اخبار ویژه > بهترین کشورها برای راه‌اندازی کسب‌وکار

بهترین کشورها برای راه‌اندازی کسب‌وکار

جدیدترین گزارش بانک جهانی از رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار نشان می‌دهد سنگاپور جایگاه نخست را در میان ۱۸۹ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت کسب‌وکار دارد.

به گزارش صمت از بررسی کشورهای برتر در «گزارش فضای کسب‌وکار ۲۰۱۶» بانک جهانی ۱۰کشور سنگاپور، نیوزلند، دانمارک، کره‌جنوبی، هنگ‌کنگ و چین، انگلیس، امریکا، سوئد، نروژ و فنلاند در حالی در صدر جدول منتشرشده از سوی این نهاد مالی قرار دارند که بهترین کشورها برای راه‌اندازی کسب‌وکار در میان ۱۸۹ کشور دنیا هستند.
شاخص کلی فضای کسب‌وکار بر پایه ۱۰ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت دارایی‌ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص درواقع نشان‌دهنده سهولت و مناسب‌بودن هر کشور برای فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است. سنگاپور در جهان با نمره ۸۷/۳۴ رتبه نخست از نظر فضای کسب‌وکار را به خود اختصاص داده است و نیوزلند و دانمارک به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را از این نظر به خود اختصاص داده‌اند.
کشور افریقایی اریتره نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.
براساس گزارش بانک جهانی، ایران امسال در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار میان ۱۸۹ کشور در رده ۱۱۸ جهان قرار گرفته که نسبت به سال قبل تنها یک پله صعود داشته است. در عین حال این نهاد بین‌المللی ارزیابی خود از وضعیت فضای کسب‌وکار ایران در سال قبل را نیز مورد اصلاح قرار داده و رتبه ایران در پایان این سال را ۱۱۹ اعلام کرده است. در گزارش سال گذشته بانک جهانی رتبه جهانی ایران از نظر فضای کسب‌وکار ۱۳۰ اعلام شده بود که در گزارش امسال این رقم به ۱۱۹ اصلاح شده است.
بر این اساس در مجموع رتبه ایران ۱۲ پله بهبود داشته است.
نمره ایران در شاخص کلی فضای کسب‌وکار ۵۷/۴۴ اعلام شده است. در سال گذشته نمره ایران ۵۶/۷۴بوده است.

همچنین ببینید

پاسخگویی بنگاه‌های اقتصادی

مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها یعنی رویه‌های باز و شفاف کسب‌وکار، یعنی روش‌هایی که مبتنی بر ارزش‌های اخلاقی ...