خانه > اخبار ویژه > بی‌قانونی منشای فساد است

بی‌قانونی منشای فساد است

گروه نفت و انرژی- وزیر نفت در همایش سالانه سراسری مدیران و مسوولان ارشد سازمان حراست صنعت نفت که روز گذشته در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، بی‌انضباطی و تخلف از قانون را منشای فساد عنوان کرد و به گفته وی مقابله با فساد هزینه‌هایی دارد که ما باید این هزینه‌ها را پرداخت کنیم زیرا در مقابل خدا و ملت مسوولیت داریم.
بیژن زنگنه با بیان این مطلب که مقابله با فساد از وظایف اصلی حراست نیست، گفت: بدون کمک حراست نهادهای متولی و نظارتی نمی توانند موفق باشند اما بخش مهمی از اطلاعات از سوی حراست کسب یا منتقل می‌شود
وزیر نفت با اشاره به اینکه مقابله با فساد هزینه‌هایی دارد، گفت: این هزینه‌ها نمی تواند دلیل موجهی برای مقابله نکردن با فساد باشد، از طرفی برخی از کارها درآمدزایی به دنبال دارد اما نباید به آنها ورود کرد؛ همین‌طور برخی از امور نیز هزینه‌هایی به دنبال دارد و باید این هزینه‌ها را پرداخت کرد.
زنگنه با بیان اینکه حراست نباید هیچ اقدامی براساس حب و بغض‌های شخصی انجام دهند، جایگاه این نهاد را بسیار حائز اهمیت اعلام کرد و گفت: کارکنان حراست باید به شدت مراقب عملکرد خود باشند و هر تخلفی که دیدند، اطلاع دهند.
وی بر انضباط و قانون‌مداری تاکید کرد و ادامه داد: برخی با دیدن پاره‌ای از تخلفات با این بهانه که فردی با سوابق جهادی از قانون سرپیچی کرده از آن تخلف چشم پوشی می‌کنند.
وزیر نفت با مطرح کردن این پرسش که چه فردی گفته است، جهادی عمل کردن یعنی زیرپا گذاشتن قوانین ادامه داد: من در سال‌های ۶١ تا ۶٧ در جهاد مشغول به کار بودم و شاهد که هر ریال، حساب و کتاب داشت و اگرچه تابع مقررات خاصی بود اما به هر حال بر اساس قوانین و مقررات عمل می‌شد.
زنگنه با تاکید بر اینکه حراست به هیچ عنوان مجاز به چشم‌پوشی از تخلفات نیست، ادامه داد: بی‌انضباطی و دور زدن قانون، منشا فساد است.
وی حفاظت پرسنلی را از وظایف ذاتی و مهم حراست عنوان کرد و گفت: حراست نفت باید در کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث، حضور چشمگیری داشته باشد.
وزیر نفت به حادثه عسلویه اشاره کرد و گفت: پس از آن حادثه، چند نفر را به هیئت تخلفات معرفی کردیم زیرا در چنین مواقع بحرانی، سرعت عمل مهم است.
وی با اشاره به اینکه تا پیش از انقلاب اسلامی به کارکنان حراست، بیشتر آتش‌نشان می‌گفتند تاکید کرد: یکی از ابعاد کار کارکنان حراست، اطلاعاتی است، اما بعد دیگر کار این کارکنان، عملیاتی است و بهHSE مربوط می‌شود.
زنگنه به تجدید سازماندهی در حراست و آموزش مداوم در این سازمان تاکید کرد و ادامه داد: حیطه‌بندی افراد برای حضور در قسمت‌های مختلف وزارت نفت و به‌ویژه تاسیسات و مناطق عملیاتی بسیار حائز اهمیت است و حراست باید در این زمینه به خوبی نقش‌آفرینی کند. وی با بیان اینکه لزومی ندارد، هر فرد یا هر یک از کارکنان که نوع کار آنها به تاسیسات و منطقه ارتباطی پیدا نمی‌کند در تاسیسات نفتی حضور یابند، تصریح کرد: به من گزارش دادند روزانه چند هزار نفر به دعوت کارکنان وارد ساختمان وزارت نفت می‌شوند و در این وزارتخانه تردد دارند که به دنبال این گزارش، مقرر شد ضوابط خاصی حاکم شود تا از ترددهای بی‌مورد جلوگیری به عمل آید.
چالش تراکم منابع انسانی
زنگنه در ادامه به متراکم بودن منابع انسانی مشغول در سازمان حراست صنعت نفت به عنوان یکی از چالش‌های مبتلا به این بخش اشاره کرد و افزود: ٣۵ تا ۴٠ هزار نفر سرمایه انسانی در این بخش فعالیت می‌کنند و متاسفانه مرتب هم به این تعداد افزوده می‌شود.
وی گفت: ما مسوول حل مشکل اشتغال با استفاده از روش‌هایی اینچنینی نیستیم. زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت را با ۶٠ هزار نفر می‌توان اداره کرد، گفت: حال متصور شوید که فقط بیش از ٣٠ هزار نفر نیرو در حراست صنعت نفت مشغول به کار هستند.
وی بر استفاده از روش‌های جدید و باکیفیت در اعمال اقدامات حراستی تاکید کرد و از اقدامات حراست وزارت نفت درباره ورود به حوزه‌های مغزافزاری قدردانی کرد.
زنگنه خطاب به مدیران و مسوولان ارشد سازمان حراست صنعت نفت گفت: امیدوارم همان‌گونه که در شرایط سخت تحریم، بار سنگینی را بر دوش کشیدید، در دوران پساتحریم نیز که شرایط خاصی است و نیاز به آمادگی موفق عمل کنید.
وزیر نفت از نهادهای امنیتی به‌ویژه وزارت اطلاعات که یاور همیشگی حراست صنعت نفت است همچنین نیروی انتظامی و قوه قضائیه قدردانی کرد و گفت: بدون شک تعامل با این نهادها، حراست صنعت نفت نیز نمی‌تواند نقش موثری ایفا کند.
اظهارات « ب-ز» چرند است
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه برگزاری همایش حراست نفت امسال در شرایطی که از تحریم عبور می‌کنیم برگزار شد، گفت: ما اکنون وارد وضعیت ویژه پساتحریم می‌شویم بنابراین بحث بر سر این است که برای ایجاد امنیت و سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و مبارزه با فساد که مورد علاقه همه است کمک شود.
وی گفت: بنده تاکید کرده‌ام که به کمک حراست در برقراری مقررات و قانون‌مداری در کشور و حساسیت نسبت به هرگونه علایمی از فساد با ادغام و توجه به اینکه گزارش‌ها دقیق باشد، نهادینه شود.
وزیر نفت اظهار داشت: عزم ما بر این است که جلوی کسانی که می‌خواهند در کشور فساد داشته باشند، بگیریم.
زنگنه یادآور شد: ما پای مبارزه با فساد هستیم و هزینه‌اش را هم پرداخت کردیم و امیدواریم که رسانه‌ها نیز در این مبارزه با ما همراه باشند و اجازه ندهند که کسانی که اموال بیت‌المال را بردند بتوانند با پرویی اقدامات خودشان را رفع رجوع کرده و کار خلاف‌شان را پوشش دهند.
وزیر نفت در خصوص اظهارات متهم بزرگ نفتی مبنی بر دادن شماره حساب اشتباه از سوی وزارت نفت اظهار داشت: این اظهارات چرندیاتی است که گفته می‌شود.
وی ادامه داد: در جریان این پرونده ما شاکی هستیم و طبق آیین دادرسی دادگاه پرونده را دنبال می‌کند.
پول‌های بلوکه شده در امنیت کامل است
زنگنه در خصوص اموال و مایملک بابک زنجانی نیز گفت: وی یکسری اموالی خریده و نیز اموالی از قبل داشته که وکالت داده شده که ما آنها را به فروش برسانیم ولی هنوز چیزی فروخته نشده است.
وی با اشاره به اینکه متهم نفتی تا به این لحظه پولی را پرداخت نکرده، ادامه داد: وی پولی پرداخت نکرده و قرار هم نیست که بدهد اما امیدواریم که پرداخت کند. البته او همیشه این حرف‌ها را می‌زند. در حالی که معلوم نیست بر چه اساسی می‌گوید دوشنبه پول نفت را واریزمی‌کنم اما هنوز واریز نکرده است.
زنگنه در خصوص ۳/۵ میلیارد دلار طلب شرکت نفت گفت: از سال‌های قبل از این دولت به میزانی به یک شرکت دولتی در امارات میعانات گازی فروخته شده بود که به دلیل تحریم‌ها پول قفل شده بود و تا اوایل سال ۹۳ نیز این روال ادامه داشت که مجموعه این میزان پول به ۳/۵ میلیارد دلار رسید البته این پول اکنون در امارات است و هیچ خطری متوجه آن نیست. مثل تمام پول‌هایی که در ژاپن و یا هند قفل شده است.
وی ادامه داد: ما از ابتدای اردیبهشت ۹۳ روشی را انتخاب کردیم و توافق کردیم که پول را قبل از تحویل محموله دریافت کردیم که به این رقم مبلغی اضافه نشود.
زنگنه در خصوص سهمیه ایران در اوپک و بازخورد کشورهای عضو به بازگشت نفت ایران گفت: ایران به زودی وارد بازار نفت می‌شود اما باید منتظر باشیم تا تحریم‌ها برداشته و معلوم شود که قدرت و توان ایران چقدر است.
وی ادامه داد: اما در مورد اینکه اوپک به سهمیه‌اش دست می‌زند باید گفت: اساسا بعضی کشورها تصمیم شان بر این است که اوپک هیچ نقشی در بازار نداشته باشد.
زنگنه درخصوص افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ نیز اظهار داشت: ما آماده افتتاح هستیم و از رییس‌جمهور نیز دعوت کرده‌ایم که در نیمه دوم آبان‌ماه برای افتتاح این فازها حضور داشته باشند.
وی در خصوص راه‌اندازی ستاره خلیج فارس نیز اظهار داشت: این پالایشگاه محدودیت‌های مالی داشته که بخش زیادی از آن رفع شده و تلاش ما این است که واحد اول در اسرع وقت وارد مدار شود که در این صورت ما در تولید بنزین خودکفا می‌شویم.
زنگنه درباره تکلیف پرداخت بدهی بابک زنجانی گفت: وی اصلا قرار نیست پولی بدهد اما امیدواریم پرداخت کند.
زنگنه در پاسخ به این سوال که پول‌های بابک زنجانی کجاست، گفت: پرسش ما هم همین است که واقعا این پول‌ها کجاست. تاکنون هیات‌هایی برای بررسی وعده‌های بابک زنجانی به تاجیکستان و مالزی و . . . رفته‌اند اما چیزی حاصل نشده است.
زنگنه که در حاشیه همایش سراسری مدیران و مسوولان ارشد سازمان حراست صنعت نفت سخن می‌گفت، تصریح کرد: این همایش امسال در شرایطی برگزار می‌شود که در حال خروج از تحریم و ورود به دوران پساتحریم هستیم.
وی تاکید کرد: حراست باید به ایجاد امنیت برای جذب سرمایه‌گذاری و مقابله با فساد کمک کند و در برقراری انضباط با تکیه بر گزارش‌های دقیق موثر باشد.
زنگنه ابراز امیدواری کرد: با انجام اقداماتی از این دست، از بروز فساد در نفت به عنوان محیطی که پول زیادی در آن است، جلوگیری به عمل آید.

همچنین ببینید

چندگام تا دولت دوازدهم: سید محمد غرضی

سید محمد غرضی وزیر پیشین وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و نامزد انتخابات یازدهم