خانه > اخبار ویژه > تبدیل ایران به مرکز بین‌المللی خدمات مالی منطقه

تبدیل ایران به مرکز بین‌المللی خدمات مالی منطقه

سرمایه‌گذاری بانک‌های خارجی در بانک‌های ایرانی و حتی تاسیس این بانک‌ها در کشور با اعلام رفع تحریم‌های بانکی علیه ایران، وارد مرحله جدی‌تری شده است.

در چنین شرایطی، ورود سرمایه‌گذاران خارجی به عرصه بانکداری داخلی، نیازمند تغییرات اساسی در این حوزه است. آرش عنصری مدیر امور بین‌الملل و تجهیز منابع بانک صنعت و معدن در این رابطه معتقد است: آماده‌شدن برای رقابتی سازنده، بهبود و گسترش زیرساخت‌ها، تربیت نیروی انسانی توانمند، ارتقای پهنای باند و شبکه‌های مخابراتی، توسعه فناوری اطلاعات و شفافیت بازار کار، بازار پول و سرمایه، ازجمله ضرورت‌های اساسی برای حضور موثر در فضای پساتحریم است. به گزارش روابط عمومی بانک صنعت‌ومعدن وی در میزگردی که با عنوان چرایی تمایل سرمایه‌گذاری بانک‌های خارجی در نظام بانکی کشور در محل خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد، با اشاره به ظرفیت‌های سیستم بانکداری ایران گفت: بانکداری ایران یک نشان(برند) در منطقه محسوب می‌شود که دارای حدود یک قرن تجربه با تعاریف جدید است. به گفته این مسئول، سیستم بانکی از بالاترین ضریب نفوذ در بین اقشار مختلف کشور برخوردار بوده و در مقایسه با سایر نهادهای پولی و مالی همانند بازار پول و سرمایه، بورس، بیمه و… از مقبولیت خوبی بهره‌مند است. وی خاطرنشان کرد: امروز بانک‌ها از مهم‌ترین ابزارهای تجارت بین‌الملل محسوب می‌شوند که ایران از این قابلیت به‌خوبی بهره می‌برد. او با اشاره به اعمال تحریم‌های شدید پولی و مالی در سال‌های گذشته، یادآور شد: عملیات بانکی در این دوره با سختی‌ها و مشقت‌های فراوانی انجام می‌شد.
حضور موفق بانک‌های ایرانی در سطح بین‌المللی
مدیر امور بین‌الملل و تجهیز منابع بانک صنعت و معدن خاطرنشان کرد: بانک‌های ایرانی همواره در سطح بین‌الملل حضوری موفق داشته‌اند و از سازماندهی خوب و آموزش‌های کافی برخوردار بوده و هستند. این مسئول با بیان اینکه بانک‌های ایرانی هیچوقت بدهی معوق به بانک‌های جهانی و ذینفعان نداشته‌اند و توانایی پوشش بازار بزرگ منطقه را نیز دارا هستند، گفت: بانک‌های بین‌المللی در سال‌های گذشته در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس سرمایه‌گذاری‌های زیادی داشته‌اند، اما با این وجود «ایران می‌تواند در پساتحریم به یک مرکز بین‌المللی خدمات مهم مالی در منطقه تبدیل شود. » مدیر امور بین‌الملل و تجهیز منابع بانک صنعت و معدن تصریح کرد: مراودات با بانک‌های بین‌المللی مستلزم قوانین مبارزه با پولشویی، ساختار ترازنامه به روز و براساس استانداردهای روز، بررسی صورتحساب‌ها از سوی موسسه‌های بین‌المللی و… است و باید یک بار دیگر رتبه‌بندی اعتباری بانک‌های ایران انجام شود. به گفته عنصری، بانک مرکزی می‌تواند نقش مهم و تاثیرگذاری در تدوین رویه‌ها و استانداردهای جدید ایفاء کند و سیستم بانکی کشور نیز از قابلیت بالایی برای بروزرسانی سریع و کسب استانداردها، با وجود دوری چندساله از بازار جهانی برخوردار است.
این مسئول به‌طور نمونه به برخی اقدامات بانک صنعت و معدن در این زمینه اشاره کرد و گفت: اسناد و مدارکی در همین‌باره مبادله شده که ازجمله آنها ارائه استانداردهای کسب‌شده به سطح بین‌المللی است، ضمن اینکه این بانک در پرداخت بدهی‌ها و مطالبات افراد، شرکت‌ها و… بروز بوده و منتظر اجرایی‌شدن برجام بوده است.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...