خانه > اخبار > تحریم کره شمالی، شرط آمریکا برای ادامه مذاکره هسته ای با چین

تحریم کره شمالی، شرط آمریکا برای ادامه مذاکره هسته ای با چین

نمایندگان کنگره طبق طرحی خواستار تعلیق همکاری هسته‌ای با چین درصورت امتناع پکن از اجرای تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ‌یانگ شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری یونهاپ، این طرح که با عنوان “همکاری هسته‌ای چین و آمریکا و قانون منع گسترش تسلیحات هسته‌ای” ارائه شده اواخر ماه گذشته توسط برد شرمن و جف فورتنبری دو نماینده جمهوری خواه در مجلس نمایندگان و سناتور ادوارد مارکی و مارکو روبیو از سنای آمریکا مطرح شده بود.

طبق این طرح این طرح، رئیس جمهور آمریکا ملزم می‌شود ظرف مدت شش ماه مشخص کند آیا چین در موارد مختلف گسترش تسلیحات هسته‌ای از جمله انتقال تجهیزات هسته‌ای آمریکا به کشور ثالث بدون موافقت دولت آمریکا دست داشته و یا اینکه اقدام به استفاده از تجهیزات هسته ای آمریکا برای مصارف نظامی کرده است.

این طرح همچنین از رئیس جمهور می خواهد تا مشخص کند آیا چین در ممانعت از انتقال تجهیزات حساس مورد استفاده در گسترش تسلیحات هسته‌ای به برخی کشورها و یا اتخاذ  تدابیری برای اجرای تحریم های قید شده در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی کوتاهی کرده است یا خیر.

چنانچه صحت موارد فوق تایید شود، در چارچوب طرح ارائه شده همه همکاری ها بر اساس توافق دوجانبه چین و آمریکا فورا به حال تعلیق درخواهد آمد که توقف هرگونه انتقال فن آوری یا تجهیزات هسته ای تا زمان بررسی این موضوعات از جمله آنها خواهد بود.

همچنین ببینید

تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره پیگیری خلع سلاح‌های هسته‌ای

قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره پیگیری تعهدات قدرت‌های اتمی جهان برای خلع سلاح هسته‌ای ...