خانه > اخبار ویژه > تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره پیگیری خلع سلاح‌های هسته‌ای

تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره پیگیری خلع سلاح‌های هسته‌ای

قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره پیگیری تعهدات قدرت‌های اتمی جهان برای خلع سلاح هسته‌ای در نشست علنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل در نشست روز دوشنبه خود بررسی قطعنامه‌های مصوب کمیته اول با موضوع صلح و امنیت بین المللی را در دستور کار داشت.

در این نشست پنجاه و هفت قطعنامه در موضوعات مختلف امنیت بین المللی با تاکید بر موضوعات خلع سلاح و به ویژه خلع سلاح هسته ای در دو سطح جهانی و منطقه ای مطرح و تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، جمهوری اسلامی ایران نیز قطعنامه‌ای را بر مبنای مصوبات سه کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های ۱۹۹۵، ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ میلادی تنظیم و پیگیری تعهدات دارندگان سلاح اتمی برای خلع سلاح را خواستار شده بود.

این قطعنامه غیرالزام آور که با ۱۲۱ رای موافق، ۴۸ مخالف و ۱۲ ممتنع تصویب شد، اقدام عملی همه کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را در راستای خلع سلاح‌های هسته‌ای برای ترویج ثبات بین‌المللی و و امنیت بی نقص برای همه خواستار شده است.

قطعنامه پیشنهادی ایران همچنین تلاش‌های یکجانبه بیشتر از طرف کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود خواستار است.

در یکی از بندهای این قطعنامه آمده است: کشورهای جهان طبق تعهدات داوطلبانه جهت اعتمادسازی برای حمایت از پیشرفت بیشتر در خلع سلاح‌های هسته‌ای، شفافیت هرچه بیشتر کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای را درباره قابلیت‌های سلاح‌های هسته‌ای خود و اجرای توافقات بین المللی خواستارند.

از دیگر محورهای اصلی این قطعنامه می‌توان به کاهش بیشتر سلاح‌های هسته‌ای غیر راهبردی، پایبندی به اقدامات مورد توافق برای کاهش بیشتر وضعیت عملیاتی سیستم‌های سلاح‌های هسته‌ای و درخواست مشارکت از همه کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای در روند نابودی کامل سلاح‌های هسته‌ای خود اشاره کرد.

اکثریت یکصد و بیست کشور عضو جنبش عدم تعهد از این قطعنامه حمایت کردند اما آمریکا، اسرائیل، کانادا، انگلیس، روسیه، فرانسه و آلمان از جمله کشورهای مخالف با این قطعنامه بودند.

چین، کره، ژاپن، هند و ایتالیا نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

نکته قابل توجه در روند تصویب قطعنامه‌های این نشست علنی مجمع عمومی، مخالفت رژیم صهیونیستی با اکثر این قطعنامه‌ها با رای منفی و در برخی موارد با رای ممتنع بود.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل بعد از تصویب قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران گفت: این قطعنامه بر اساس تعهدات مندرج در اسناد بازنگری، عملی کردن تعهدات پذیرفته شده از سوی کشورهای هستهای در زمینه خلع سلاح را درخواست کرده است.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...