خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > تفاهم نامه ایران و چین براساس شرایط پسابرجام

تفاهم نامه ایران و چین براساس شرایط پسابرجام

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه شرایط برای همکاری با چینی‌ها همچون گذشته نیست بر انعقاد فاینانس‌ها بر اساس شرایط معقول و متناسب با دوران پسابرجام تاکید کرد و گفت: تا دو هفته آینده بانک مرکزی اسناد فاینانس را به امضا خواهد رساند.

تفاهمنامه تقویت همکاری‌های صنعتی، معدنی و سرمایه‌گذاری ایران و چین یکی از ۱۷ سند همکاری راهبردی میان این دو کشور است که روز یکشنبه با حضور روسای جمهور دو کشور به امضای وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس کمیسیون توسعه و اصلاحات خلق چین رسید. این تفاهمنامه شامل ۲۰ پروژه است که از محل فاینانس یا سرمایه‌گذاری از سوی چینی‌ها انجام خواهد شد و در آن به همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک در بخش ساخت قطار مسافربری، تولید کامیون و کشنده، قطعات خودرو، انتقال دانش فنی ساخت دکل حفاری، سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مربوط به صنعت مس، کود شیمیایی، الیاف شیشه، سرب و… اشاره شده است.

همکاری با چینی‌ها براساس شرایط معقول و بروز
به همین منظور مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت درباره جزئیات تفاهمنامه این وزارتخانه با کمیسیون توسعه و اصلاحات چین گفت: چین یک کشور بزرگ صنعتی است که نخستین شریک جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که با امضای این تفاهمنامه روابط بیش از گذشته توسعه پیدا خواهد کرد، این تفاهمنامه تمام موضوعات صنعت و امور زیربنایی را پوشش می‌دهد.  نعمت‌زاده با بیان اینکه همکاری چین در قالب رقابت با سایر شرکت‌های اروپایی که با ایران همکاری دارند شکل گرفته افزود: در دیدار روسای جمهور دو کشور بر توسعه روابط ایران و چین تاکید و قرارداد بلندمدتی برای ترسیم نقشه راه همکاری‌های مشترک برای ۲۵ سال آینده مورد توافق تدوین شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه هدف‌گذاری ۱۰سال آینده نیز بر مبنای همکاری حدود ۶۰۰میلیارد دلار تنظیم شده است، اظهارکرد: درحال حاضر با احتساب نفت حدود ۴۰میلیارد دلار مبادلات مالی انجام می‌شود البته آمار چینی‌ها حدود ۵۰ میلیارد دلار را نشان می‌دهد که این تفاوت رقم ناشی از ثبت کالاهایی است که به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود اما در سیستم مالی ایران ثبت نمی‌شود. وی در پاسخ به این سوال که چه میزان فاینانس و سرمایه‌گذاری در بخش صنعت از سوی چینی‌ها انجام می‌شود، گفت: در تفاهمنامه امضا شده رقمی برای فاینانس و سرمایه‌گذاری تعیین نشده اما نکته حائز اهمیت این است که فاینانس با شرایط معقول و متناسب با شرایط روز تعیین خواهد شد و همچون شرایط گذشته عمل نخواهیم کرد. در همین راستا به احتمال بسیار زیاد بانک مرکزی تا دو هفته آینده اسناد فاینانس را به امضا خواهد رساند.

توسعه زیرساخت‌ها با استفاده از صندوق‌ها و منابع چینی
مجیدرضا حریری، نایب‌رییس اتاق ایران و چین نیز درگفت‌وگو با صمت با اشاره به یادداشت تفاهم تقویت همکاری‌های صنعتی، معدنی و سرمایه‌گذاری بین ایران و چین گفت: در این تفاهمنامه به موضوعاتی همچون ایجاد شهرک‌های صنعتی، پارک‌های فناوری و فعالیت در حوزه معدن اشاره شده که بیشتر روی کلیات تاکید شده است به همین دلیل نمی‌توان آن را قرارداد عنوان کرد. جزئیات میزان سرمایه‌گذاری و فاینانس‌ها در آینده با قطعی شدن پروژه‌ها مطرح خواهد شد. حریری با بیان اینکه محدودیتی برای ارائه فاینانس‌های چین وجود ندارد افزود: میزان مطرح شده مربوط به زمان تحریم است که مقداری از سپرده‌های ارزی در چین وجود داشت و بر مبنای آن فاینانس به ایران اعطا می‌کردند اما اکنون با رفع تحریم‌ها با ارائه طرح توجیهی برای پروژه‌ها به هر میزان که نیاز باشد فاینانس تعلق خواهد گرفت. وی با تاکید بر اینکه آنچه ایران باید در رابطه با چین تمرکز کند استفاده از صندوق‌های اعتباری همچون صندوق توسعه زیربنایی است، گفت: در پروژه‌های زیربنایی همچون راه‌سازی، بندرسازی، توسعه ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، فرودگاه‌سازی و صنایع مادری همچون فولاد و پتروشیمی می‌توان از ظرفیت‌های صندوق‌ها و بانک‌های چینی مانند صندوق توسعه کنفرانس شانگهای، بانک توسعه زیرساخت که ایران نیز از سهامداران آن است استفاده کرد یا با اعتبار ۴۰میلیارد دلاری احیای جاده ابریشم می‌توان بهترین استفاده را در جهت توسعه زیرساخت‌ها انجام داد.

همچنین ببینید

امضای 117 سند همکاری صنعت و معدن با طرف های خارجی در پسابرجام

وزارت صنعت، معدن و تجارت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فضای پسابرجام ۱۱۷ سند همکاری ...