خانه > اخبار ویژه > تقویت اقتصاد ؛ عامل موفقیت در مسائل بین‌المللی

تقویت اقتصاد ؛ عامل موفقیت در مسائل بین‌المللی

رییس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه دیپلماسی ایران از هوشمندی برخوردار بوده است گفت: ایران وقتی می‌تواند در تمامی مسائل بین‌المللی موفق شود که از ظرفیت اقتصادی قوی برخوردار باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی گفت: در آینده، وضعیت کلان کشور بهتر خواهد شد و باید توجه داشت که در دهه اخیر، شرایط بین‌المللی کشور سخت بود و غربی‌ها موانعی را در مسائلی مانند هسته‌ای و تحریم‌ها ایجاد کردند و حتی در شئون دیگر نیز دردسرهایی از سوی دشمنان ایجاد شد. رییس نهاد قانونگذاری افزود: در مسئله هسته‌ای، به نظر من هوشمندانه عمل شد و ایران توانست صاحب دانش هسته‌ای شود البته در این راه هزینه‌هایی نیز داده شد اما امروزه ایران اسلامی در بخش فناوری صاحب نظر است. لاریجانی گفت: اینکه عنوان می‌شود «ایران با عجله تصمیم گرفت»، حرف سنجیده‌ای نیست به دلیل اینکه در ۳ سال و نیم گذشته به‌طور دائم مذاکره‌کنندگان گزارش می‌دادند و بررسی‌هایی انجام می‌شد و گاهی گفته می‌شد مسیر عوض شود. خیلی بحث در این‌باره انجام شده و اینگونه نبوده که با تعجیل کار انجام شده باشد. رییس مجلس شورای اسلامی افزود: طرف مقابل در مذاکرات هسته‌ای تعهد داد که تحریم‌ها را بردارد و در این‌باره مکانیزمی طراحی شد و آنها شرط گذاشتند و ما نیز شرط گذاشتیم. شرط ما بر این اساس بود که گام نخست را آنها بردارند هرچند زمان اجرای آن وقتی است که ما هم اقداماتی کرده باشیم اما اعلام تصمیم باید از قبل باشد و در این‌باره، یک بخش به امریکا مربوط می‌شد و یک بخش نیز به اتحادیه اروپا ارتباط داشت البته ما نیز تعداد سانتریفیوژها را تقلیل دادیم. رییس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایل ضعف در مسائل اقتصادی مدیریت نارسا و نادقیق بوده و اینکه در ۳ دهه گذشته نرخ رشد اقتصادی ۳ درصد بوده برای کشوری که می‌خواهد جهش داشته باشد خوب نیست. همچنین متوسط ۱۴ درصدی نرخ تورم باعث ایجاد شرایط سخت برای مردم شده و گویای این است که اقتصاد ما پیش برنده نیست همچنین نرخ بیکاری ۲۰ درصدی برای کشور جوانی که فارغ‌التحصیلان بسیاری دارد خوب نیست.
وی ادامه داد: کشور از یک بیماری اقتصادی مزمن رنج برده که بخشی از آن به دلیل مدیریت ضعیف و بخشی به دلیل ساختار اقتصادی غیرصحیح بوده و باید موانع ساختاری اقتصاد رفع شود به دلیل اینکه مسائلی مانند وجود بیکاران تحصیلکرده، تبعات اجتماعی به همراه خواهد داشت. دکتر لاریجانی افزود: با این وضعیتی که سعودی‌ها برای قیمت نفت به وجود آورده‌اند و همچنین به خاطر اعمال تحریم‌ها و اینکه فروش نفت کشور حدود نصف شد، فشار مضاعفی به اقتصاد وارد آمد همچنین ساختار اداری کشور به دلیل بزرگ شدن دولت درست نیست و اگر تحولی ایجاد نشود در سال آینده همین مقدار بودجه عمرانی را نیز نخواهیم داشت.

همچنین ببینید

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و ...