خانه > اخبار ویژه > تهدید به ترک مذاکرات ژنو

تهدید به ترک مذاکرات ژنو

گروه اپوزیسیون سوری اندکی پس از ورود به ژنو اعلام کردند،در صورتی که خشونت‌های نیروهای دولتی همچنان ادامه داشته باشد، مذاکرات را ترک خواهند کرد. آنها اعلام کردند برای حضور هیچ‌گونه ضمانتی از سوی سازمان ملل دریافت نکرده‌اند. به گزارش الجزیره، نمایندگان «کمیته عالی مذاکرات» که در عربستان سعودی مستقر بودند، اواخر روز شنبه با هواپیمای اختصاصی سعودی به ژنو رسیدند؛ یک روز پس از آنکه مذاکرات استفان دو میستورا با نمایندگان دولت سوریه آغاز شده بود. سالم المسلط، سخنگوی کمیته عالی مذاکره‌کنندگان به الجزیره گفت: «ما خواهان اجرا و عملی شدن مذاکرات صلح هستیم اما در بخشی از رژیم جدیتی به چشم نمی‌خورد.» چنین به نظر می‌رسد که مذاکرات دیروز میستورا با هیات ریاض مقدماتی بوده و مذاکرات اصلی امروز (دوشنبه) آغاز می‌شود.

الجزیره می‌نویسد: نشست یکشنبه هیات ریاض با میستورا بیشتر در مورد شرایط مخالفان برای پیوستن به مذاکرات بود. آنها می‌خواهند قبل از مذاکرات، محاصره اپوزیسیون از سوی ارتش سوریه لغو شود و زندانیان سیاسی آزاد شوند. برخی کارشناسان معتقدند اپوزیسیون بیشتر دنبال بهانه‌گیری است چرا که گوشت‌شان زیر دندان ارتش سوریه گیر است و اجازه تحرک در بخشی از این کشور به دست ارتش سوریه از آنها سلب شده است.»

الجزیره در ادامه می‌افزاید: «ریاض حجاب»، هماهنگ‌کننده مخالفان سوری، که به ژنو نرفته است، در بیانیه‌ای به زبان عربی به‌صورت آنلاین اعلام کرد: «اگر رژیم به اقدامات خشونت‌آمیز خود اصرار داشته باشد، هیچ توجیهی برای تداوم حضور کمیته عالی مذاکرات در ژنو نیست.» او نوشت: «باید برای توجیه ادامه حضور هیات مخالفان در مذاکرات اوضاع انسانی در سوریه بهبود یابد.» هیات عالی مذاکره‌کنندگان که شامل بیش از ۲۰ تن می‌شد اواخر روز شنبه به ژنو وارد شدند. گاردین می‌نویسد مقام‌های غربی و برخی اپوزیسیون فهرستی ۱۷۷نفره به استفان دومیستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه داده و خواستار آزادی آنها شده‌اند. این گزارش می‌افزاید: اپوزیسیون در نهایت خواستار آزادی۳ هزار نفر شده است. اگر چنین شود دست دولت سوریه در مذاکرات خالی می‌شود. نمایندگان اسد معتقدند باید امتیازی بگیرند تا امتیازی بدهند. فراه عطاسی، مشاور اپوزیسیون سوری، می‌گوید: «آزادی این زندانیان اولویت ما است. در صورت تحقق آن به فهرست دیگر روی می‌آوریم.»

گاردین به نقل از برخی دیپلمات‌ها می‌افزاید: آزادی زندانیان به راحتی قابل دسترس است اما مهم‌تر از همه دستیابی به آتش‌بس است. این دیپلمات‌ها به گاردین می‌گویند آزادی زندانیان از سوی اپوزیسیون به امری حیثیتی تبدیل شده است. آنها با این حربه می‌خواهند به حامیان بدبین خود نشان دهند که دستاوردی ملموس داشته‌اند و می‌توانند در مذاکرات شرکت کنند. گاردین می‌نویسد: «اگر اپوزیسیون بتواند به این خواسته خود که آزادی زندانیان و برداشتن محاصره ارتش سوریه است دست یابد می‌تواند در دور بعد تصمیمات سخت‌تری گرفته و در نهایت حرف خود را به کرسی بنشاند.» اما حواشی نشست ژنو هم در نوع خود جالب است:

۱-با رسیدن هیات ریاض به ژنو، هیات «اتحاد دموکراتیک سوریه» (حزب کردهای سوریه) ژنو را ترک کرد. ترکیه با حضور کردها در نشست ژنو مخالفت کرده بود.

همچنین ببینید

دیدار هیات بلندپایه اقتصادی سوریه با رئیس ستاد توسعه روابط اقتصادی تهران – دمشق

هیات بلند پایه اقتصادی سوریه متشکل از دبیرکل ریاست وزیران سوریه و مدیران بانک های ...