خانه > اخبار ویژه > تهران ؛ پایتخت مد اسلامی

تهران ؛ پایتخت مد اسلامی

ایجاد شهرک ویژه پوشاک در استان تهران در نزدیکی فرودگاه امام خمینی(ره) با هدف ساماندهی و گردآوری واحدهای تولید پوشاک این استان، بی‌شک خبر خوبی برای صاحبان این حرفه به‌شمار می‌رود.

به گفته مسئولان استانی شهرک‌های صنعتی، احداث شهرک ویژه پوشاک یکی از محورهای اصلی توسعه این صنعت شناخته شده و براساس پیش‌بینی‌ها کل زنجیره ارزش صنعت پوشاک، از طراحی، مد، تولید و عرضه و فروش پوشاک به‌صورت مجتمع و یکپارچه در این شهرک لحاظ شده است. در همین حال مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اعلام خبر ایجاد شهرک ویژه پوشاک در استان تهران اظهار کرد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های صنعتی در شهرک، به‌منظور حمایت از صنعت می‌تواند در ایجاد مراکز آموزشی، طراحی، مد و سایر خدمات توسعه کسب‌وکار سرمایه‌گذاری و حمایت کند. همچنین براساس پیش‌بینی‌ها مقرر شده که بخش خصوصی در کارگروهی مطالعات لازم برای طراحی مفهومی شهرک ویژه پوشاک و تعیین الزامات اجرایی و المان‌های شهرک را انجام دهد و دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با برگزاری جلسات مشترک با اعضای بخش خصوصی کارگروه، درباره الزامات شهرک ویژه پوشاک به توافق نهایی برسد.

 

تبدیل تهران به پایتخت مد منطقه
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران نیز در گفت‌وگو با صمت با اشاره به شاخصه‌های استان تهران اظهار کرد: در استان تهران تراکم جمعیت وجود دارد و جمعیت ۱۴میلیون نفری در منطقه‌ای محدود مستقر شده‌اند. این در حالی است که از سویی با محدودیت وسعت نیز مواجه هستیم.
محمدرضا مرتضوی افزود: وسعت استان تهران که از یک سو به دماوند و شهریار و از سوی دیگر به استان البرز و شهرهای حاشیه آن می‌رسد، نشان از وسعت عظیم تهران دارد. در این فضا ۱۴میلیون نفر ساکن هستند و همه این افراد، مصرف‌کننده به شمار می‌روند که این امر باعث شده حدود ۲۰درصد مصرف کشور در استان تهران باشد. این در حالی است که محدودیت‌های زیادی برای کسب‌وکار در تهران وجود دارد. وی با تاکید بر اینکه درحال‌حاضر تمام صنایع مادر اجازه استقرار در استان تهران را ندارند، تصریح کرد: هم‌اکنون نه آب کافی وجود دارد که در اختیار صنایع قرار دهیم و نه هوای تهران این اجازه را می‌دهد که صنایعی همچون سیمان و فولاد یا صنایع پیچیده‌ای نظیر پتروشیمی و پالایشگاه در تهران ایجاد شود بنابراین محدودیت استقرار صنعت در تهران وجود دارد.

 

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران اظهار کرد: باید به‌دنبال این باشیم که به‌عنوان بزرگترین قطب مصرف، تشکیلات و بخش‌هایی را تقویت کنیم تا بخش بزرگی از مصرف تهران را پوشش دهد و در این زمینه نیاز است که صنایع، غیرآلاینده بوده و چندان هم نیاز به آب نداشته باشند همچنین نیازمند فضای بزرگی نیز نباشند زیرا با محدودیت در این موارد مواجه هستیم. مرتضوی با اشاره به سابقه شهری همانند استانبول اظهار کرد: این شهر کم کم در حال تبدیل شدن به پایتخت مد است و تهران نیز این ظرفیت را دارد که همانند استانبول، تبدیل به پایتخت مد منطقه شود زیرا طراحی، مد اسلامی و قابلیت طراحی لباس در تهران وجود دارد و طراحی یکی از اقدامات پررونق برای کشورهای مدرن است. در همین حال به‌دلیل گرایش‌های مذهبی و اسلامی مدل طراحی‌هایی که مورد کاربرد قرار می‌گیرد تفاوت‌هایی با سایر کشورها دارد که لازم است یک سازمان مد در تهران ایجاد شود تا تهران را تبدیل به پایتخت مد اسلامی کند. وی با بیان اینکه فعالیت در زمینه پارچه و لباس یکی از اقداماتی است که در ایجاد اشتغال پایدار موثر است، اظهارکرد: درحال‌حاضر کشورهایی نظیر ترکیه، بنگلادش، ماکائو، تایوان، چین و هند اشتغال زیادی را در بخش‌های طراحی و تولید پوشاک به خود اختصاص داده‌اند و با این شرایط جای یک شهر بزرگ صنعتی لباس در ایران بسیار خالی است. رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران ادامه داد: با توجه به پیش‌فرض‌ها لازم است شهرکی متشکل از بخش‌های مختلف وجود داشته باشد. ضمن آنکه لازم است در این شهرک موسسات طراحی مد و پردیس ابداعات و مبتکرات مد وجود داشته باشد که با این روند به‌طور قطع کارخانه‌های بزرگی در داخل شهرک ایجاد خواهد شد.

همچنین ببینید

تهران مشکل کمبود آب ندارد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با توجه به تدابیر در نظر ...