خانه > اخبار > اقتصادی > تهران و برلین، راه گسترش روابط همه‌جانبه را گشوده‌اند

تهران و برلین، راه گسترش روابط همه‌جانبه را گشوده‌اند

رییس‌جمهوری بر استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های موجود و فضای به‌وجود آمده پس از توافق هسته‌ای در راستای ارتقای سطح همکاری‌های ایران و آلمان تاکید کرد و افزود: تهران و برلین راه گسترش روابط همه‌جانبه را گشوده‌اند.

دکتر حسن روحانی دیروز در دیدار «گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین آلمان، روابط مثبت تاریخی میان ایران و آلمان را زیربنای توسعه مناسبات و همکاری‌ها برشمرد و با اشاره به نقش سازنده و مثبت آلمان در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران با ۱+۵، اظهار کرد: امروز در آستانه اجرای «برجام» شرایط برای ارتقای بیشتر سطح روابط با ایران فراهم شده و باید به گونه‌ای عمل کنیم تا همه طرف‌های مذاکره از این توافق احساس رضایت کنند. دکتر روحانی با بیان اینکه همکاری‌های گسترده اقتصادی، منطقه‌ای و سیاسی باید ثمره تلاش ۷ کشور پس از مذاکرات و توافق باشد، گفت: باید همزمان با اجرای این توافق پایه‌های آن را مستحکم کنیم و به دنیا نشان دهیم که مذاکره و گفت‌وگو می‌تواند ما را به یک نقطه مثبت همه‌جانبه برساند. وی افزود: اگر طرف‌های مقابل در مذاکرات به تعهدات خود پایبند باشند، جمهوری اسلامی ایران نیز در اجرای توافق هسته‌ای جدی ومصمم است. رییس جمهوری با اشاره به اینکه زمینه‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی میان ایران و آلمان در بخش‌های مختلف ازجمله خودروسازی، تاسیسات بندری، راه‌آهن، بخش‌های مربوط به انرژی و صنایع وجود دارد، خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن امکانات حمل و نقل ریلی و دریایی و بزرگترین منابع انرژی در منطقه، نیروی انسانی تحصیلکرده و امنیت بالا و نیز داشتن مرکزیت جغرافیایی برای صادرات کالا به کشورهای اطراف ظرفیت‌های مطلوبی دارد که می‌توان از این ظرفیت‌ها به سرعت برای ساماندهی پروژه‌های مشترک میان دوکشور استفاده کرد. دکتر روحانی با تاکید بر توسعه مناسبات همه جانبه ایران و آلمان در دیگر بخش‌ها ازجمله گردشگری، ارتباطات پارلمانی و مسائل علمی و فرهنگی اظهار کرد: دو کشور می‌توانند در زمینه حل و فصل مشکلات سیاسی و منطقه‌ای همکاری و رایزنی‌های خوبی داشته باشند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه هیچ مانعی برای توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی با آلمان نداریم اظهار امیدواری کرد که با تلاش مسئولان، شرایط برای گسترش هرچه بیشتر روابط و مناسبات میان بخش‌های خصوصی و دولتی دو کشور فراهم شود.
دکتر روحانی معضل تروریسم را مشکلی همگانی برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز تروریسم کشورهای منطقه را با مشکل ثبات و امنیت مواجه کرده و دیگر کشورها از جمله آلمان نیز با تبعات این ناامنی ازجمله موضوع پناهجویان روبه‌رو هستند. رییس‌جمهوری ضرورت کمک‌های انسان‌دوستانه به آوارگان و پناهجویان را مورد اشاره قرار داد وگفت: جمهوری اسلامی ایران آماده گفت‌وگو، رایزنی و همکاری با دیگر کشورها برای مبارزه با تروریسم در منطقه و مقابله با آثار و تبعات آن است. دکتر روحانی افزود: صلح و ثبات منطقه برای ما حائز اهمیت است و حاضریم از همه توان خود برای مبارزه با تروریسم به‌عنوان معضل جهانی استفاده کنیم. «گرهارد شرودر» صدراعظم پیشین آلمان نیز در این دیدار با اشاره به توافق ایران و ۱+۵، اجرای برجام و رفع تحریم‌ها را فصل نوینی در روابط و همکاری‌های ایران و آلمان برشمرد و گفت: توافق هسته‌ای نشان داد که می‌توان مشکلات و مسائل بین‌المللی را با مذاکره و گفت‌وگو حل و فصل کرد و از آن می‌توانیم به عنوان الگویی برای حل مسائل بین‌المللی از جمله موضوع سوریه استفاده کنیم. صدراعظم پیشین آلمان با اشاره به ظرفیت‌ها و استعدادهای موجود در اقتصاد آلمان بر ضرورت توسعه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد و افزود: ایران و آلمان که دارای فرهنگ دیرینه‌ای هستند باید در زمینه تقویت مناسبات فرهنگی، علمی و ارتباطات مردمی هم تلاش کنند. شرودر با اشاره به آمادگی آلمان برای مشارکت در اقدام‌های بشر دوستانه و کمک به پناهجویان گفت: نقش ایران در توسعه ثبات و صلح منطقه‌ای غیرقابل انکار است.

همچنین ببینید

نشانه های آمریکایی تضمین برجام

نشریه فارن پالسی در مطلبی به تحلیل شباهت‌های برجام و برنامه خدمات درمانی اوباما موسوم ...