خانه > اخبار > حمایت جهانی از برجام / واکنش ها به سخنان ترامپ

حمایت جهانی از برجام / واکنش ها به سخنان ترامپ

رهبران فرانسه، انگلیس وآلمان، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزارت خارجه روسیه ونیزشماری ازمقام های مهم کنگره آمریکا دقایقی وساعتی پس ازاعلام استراتژی رئیس جمهوری آمریکا درقبال برجام و ایران به آن واکنش نشان دادند و عمدتا بر حمایت خود از این توافق بین المللی تاکید کردند.

 

به  نقل از ایرنا، این حمایت ها که بیانگر انزوای جهانی ترامپ در موضوع برجام بوده و حمایت ها از این توافق را نشان می دهد، چنان گسترده بود که به تیتر و خبر اول در فضای مجازی و اکثر رسانه های مهم بین المللی تبدیل شدند.
** بیانیه مشترک سران فرانسه، انگلیس و آلمان در حمایت از برجام
«ترزا می» نخست وزیر انگلیس، «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه جمعه شب (دیشب)، ساعتی پس از سخنرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران، در بیانیه ای مشترک حمایت خود از برجام را اعلام کردند.
سران سه کشور امضا کننده توافقنامه هسته ای دراین بیانیه با تاکید بر پایبندی خود به برجام و اجرای کامل آن از سوی همه طرف ها، تصریح کردند که این توافق با منافع امنیت ملی کشورهایشان همسو است.
در این بیانیه آمده است: توافق هسته ای نقطه اوج ۱۳ سال دیپلماسی و گامی بزرگ در تضمین عدم انحراف برنامه هسته ای ایران به سوی اهداف نظامی بود.
سه رهبر مهم اتحادیه اروپا در بیانیه خود افزودند: برجام در قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد به اتفاق آرا تایید شد. آژانس بین المللی انرژی هسته ای به کرات پایبندی ایران به برجام را از طریق نظارت و راستی آزمایی طولانی مدت تایید کرده است.
‘ به همین دلیل، ما دولت و کنگره ایالات متحده را ترغیب می کنیم که پیش از هر اقدامی، مثل بازگرداندن تحریم های رفع شده به واسطه توافق، که ممکن است برجام را تضعیف کند، پیامدهای آن بر امنیت آمریکا و متحدانش را در نظر بگیرد’.

** موگرینی: هیچ کشوری نمی تواند به برجام پایان دهد
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه شب تنها دقایقی پس از سخنرانی ترامپ درباره برجام، در واکنش به این سخنان تاکید کرد: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشوری تعلق ندارد و هیچ کشوری نمی تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی در حضور خبرنگاران گفت: بیش از دو سال پیش در ژوییه ۲۰۱۵ (تیر ۱۳۹۴) کل جامعه بین المللی از نتایج ۱۲ سال مذاکرات فشرده درباره برنامه هسته ای ایران به شکل برنامه جامع اقدام مشترک که مشتمل بر ۱۰۴ صفحه با جزییات کامل فنی است ، استقبال کردند.
وی افزود: برجام یک توافق دوجانبه نیست و به هیچ کشور خاصی تعلق ندارد و هیچ کشور خاصی نمی تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی تاکید کرد: برجام یک توافق چندجانبه است که با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مورد تایید قرار گرفت و تضمین می کند که برنامه هسته ای ایران بطور منحصرا برای مقاصد صلح آمیز است. جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول کنند که یک توافق هسته ای که کار می کند و نتیجه داده است را منحل کنیم.

** روسیه: استفاده از زبان تهدیدآمیز در روابط بین الملل پذیرفتنی نیست
وزارت خارجه روسیه یکی دیگر از کشورهای امضاکننده توافق هسته ای ۱+۵ (برجام) با انتقاد از مواضع ضدبرجامی رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد: تلاش برای اعمال اینگونه شیوه ها به عنوان راه حل مسائل سیاسی جاری دربرگیرنده منافع اساسی امنیتی کشورها، محکوم به شکست است.
ساعتی پس از ادعاهای ضدایرانی و ضدبرجامی دونالد ترامپ و بی توجهی به قرارداد برجام بین تهران و ۱+۵ از جمله آمریکا در سال ۲۰۱۵، وز ارت خارجه روسیه بیانیه مبتنی بر رد سخنان وی صادر کرد.
وزارت خارجه روسیه شامگاه جمعه در بیانیه خود اعلام کرد که در رابطه با راهبرد بیان شده توسط ترامپ در مورد ایران، مسکو تاکید دارد که استفاده از زبان تهدیدآمیز و خصمانه در مناسبات بین المللی پذیرفتنی نیست.
در ادامه بیانیه آمده است: چنین رویکردهایی (تهدیدآمیز) مربوط به گذشته است و با معیارهای زمان کنونی متمدنانه بین کشور همسان نیست.

** نخست وزیر ایتالیا: حفظ برجام در جهت منافع مشترک است
پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در واکنش به سخنرانی ترامپ درباره برجام، تاکید کرد که حفظ برجام در جهت منافع و امنیت ملی مشترک است.
نخست وزیر ایتالیا جمعه شب در واکنش به سخنان ضد ایرانی ترامپ در یادداشتی با اشاره به تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تایید پایبندی تهران به اجرای برجام نوشت: ایتالیا به نگرانی سران دولت ها و کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برای پیامدهای احتمالی (تصمیم ترامپ) می پیوندد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

سرپرست وزارت صمت خبر داد دو تصمیم مهم بانکی و مالیاتی برای تولیدکنندگان

سرپرست وزارت صمت گفت: چنانچه بانک‌ها اقدام به تملیک واحدهای تولیدی نموده باشند مالک اولیه ...