خانه > اخبار > اقتصادی > خطر وقوع بحران اقتصادی در نقاط مختلف دنیا چقدر است؟

خطر وقوع بحران اقتصادی در نقاط مختلف دنیا چقدر است؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، «آقای بازار» یک تمثیل است که توسط بنجامین گراهام ایجاد شده است. گراهام از خوانندگانش خواست تا فرض کنند که او یکی از دو صاحب کسب‌وکار است و شریکی به نام آقای بازار دارد. شریک او به گراهام پیشنهاد می‌داد تا سهام او را بفروشد و سهام خوانندگان را بخرد. از این تمثیل در حال حاضر برای تمایل بازارها به بی‌ثباتی یاد می‌شود.

در حالی که لغزش بازار سهام،‌ کاهش نرخ اوراق قرضه بلندمدت زنگ خطر را به صدا درآورده است، تیم اقتصادی بانک گلدمن‌ساکس به رهبری یان هاتزیوس در مورد چشم‌انداز دنیای توسعه‌یافته اطمینان بیشتری دارد.

مدل آنها، بر اساس یک سری از نشانگرهای بازار و اقتصادی بوده و نشان می‌دهد که تنها ۲۵ درصد خطر بحران اقتصادی در اقتصادهای صنعتی در یک سال آینده وجود داشته و در دو سال آینده احتمال وقوع بحران اقتصادی ۳۴ درصد خواهد بود. هر دو این احتمالات با توجه به ترس اخیر بازارهای مالی در معرض خطر در ۳۵ سال گذشته محاسبه شده است. بر اساس تحلیل گلدمن‌ساکس، احتمال رکود در آمریکا در دو بازه زمانی تعیین‌شده تنها ۱۸ و ۲۳ درصد خواهد بود در حالی که تهدید منطقه اروپا بیشتر بوده و در حدود ۲۴ و ۳۸ درصد خواهد بود.

هاتزیوس و همکاران در گزارش آخر هفته خود اعلام کردند: «ضعف اخیر بازارها، فرصت تنظیم خطر خوبی برای کسانی خواهد بود که به اندازه کافی شجاعت سرپیچی از هشدار غم‌انگیز آقای بازار را در مورد اقتصاد جهان دارند.»

بر اساس اظهارات بروس کازمن از بانک جی‌پی مورگان، احتمال وقوع بحران اقتصادی در ۱۲ ماه آینده در آمریکا اندکی رشد کرده ولی هنوز در حدود یک سوم است. هاتزیوس افزود:‌«مطمئنا، اقتصاددانان همواره درست نمی‌گویند.»

لارنس سامرز وزیر سابق وزارت خزانه‌داری آمریکا اخیرا اعلام کرد که صندوق‌ جهانی پول در مورد پیش‌بینی ۲۲۰ بحران اقتصادی میان سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۱۴ اشتباه کرده است.

گلدمن‌ساکس تحلیل اخیر خود را بر اساس ۲۰ مدل اقتصادی از سال ۱۹۷۰ بنیان نهاده و در آن از شاخص‌هایی نظیر رشد تولید، قیمت سهام و تغییر قیمت مسکن استفاده کرده است. این بانک رکود را به عنوان کاهش سالانه سرانه رشد تعریف کرده است.

بر اساس مطالعات گلدمن‌ساکس، بریتانیا با ۳ درصد کمترین احتمال وقوع بحران اقتصادی را در سال آینده و دو سال آینده خواهد داشت. با این حال این مدل نشان می‌دهد که شانس رکود اقتصادی ژاپن در سال آینده ۴۲ درصد و در ۲۴ ماه آینده ۶۲ درصد خواهد بود.احتمال وقوع رکود در کشور نفتی نروژ نیز در هر دو بازه زمانی ۸۰ درصد گزارش شده است.

 

این بانک مستقر در نیویورک اعلام کرد که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در ماه ژوئن بیش از ماه مارس خواهد بود و هفته گذشته پیش‌بینی خود را از بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله آمریکا،‌ژاپن و آلمان کاهش داد.

آخرین احتمال وقوع بحران اقتصادی

کشور

سه ماه آینده

یک سال آینده

دو سال آینده

حال حاضر

میانگین

حال حاضر

میانگین

حال حاضر

میانگین

استرالیا

۴

۱۴

۱۳

۲۳

۲۱

۳۵

کانادا

۵۵

۱۹

۸۴

۳۵

۹۳

۵۸

سوئیس

۷۶

۲۸

۹۰

۴۵

۹۵

۶۲

دانمارک

۲

۲۴

۹

۴۰

۱۶

۵۵

منطقه یورو

۷

۱۹

۲۴

۳۳

۲۸

۴۹

ژاپن

۸

۲۲

۴۲

۳۹

۶۲

۵۷

کره جنوبی

۱

۸

۸

۱۲

۱۸

۱۸

نروژ

۵۰

۱۴

۸۱

۳۳

۸۸

۴۸

سوئد

۱

۱۸

۶

۲۵

۱۴

۳۵

بریتانیا

۱

۱۴

۳

۱۹

۳

۲۶

آمریکا

۷

۱۵

۱۸

۲۴

۲۳

۳۴

میانگین

۹

۱۷

۲۵

۲۸

۳۴

۴۱

پس چگونه بازارها با این مدل تطبیق پیدا می‌کنند؟ گلدمن‌ساکس اشاره می‌کند که در مورد آمریکا، وحشت‌های گذشته در رواج رکود ناموفق بوده‌اند. در میان آنها، سقوط بازار سهام سال ۱۹۸۷، یکجا فروشی بازار اوراق قرضه ۱۹۹۴،  فروپاشی مدیریت سرمایه بلندمدت (LTCM) در سال ۱۹۹۸ ، انفجار در اعتبار شرکت‌ها در سال ۲۰۰۲ و بحران بدهی حوزه یورو در سال ۲۰۱۱ هیچکدام ایجاد رکود نکردند.

اقتصاددانان در گزارش گلدمن‌ساکس اعلام کرد‌ند :«در هر کدام از این موارد، دست‌کم برخی بازارهای مالی برای خطر رکود قابل‌توجه ارزشمند شدند.  این موضوع فرصت سرمایه‌گذاری فوق‌العاده‌ای برای سرمایه‌گذاران مشتاق به تطبیق با نگرش سازنده ایجاد می‌کند.»

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...