خانه > اخبار > داخلی سازی؛ گامی بلند در افق 1404

داخلی سازی؛ گامی بلند در افق 1404

 داخلی‌سازی قطعات خودروهای جدید در همکاری خودروسازان کشور با شرکای خارجی می‌تواند گامی موثر برای دستیابی قطعه‌سازان به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ باشد.

   

  به گزارش پایگاه خبری«عصرخودرو» به نقل از صمت، یکی از اهدف سند چشم‌انداز صادرات ۶ میلیارد دلار قطعه است و براساس گفته ساسان قربانی، سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو برای رسیدن به این هدف براساس تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت، درصد داخلی‌سازی قطعات خودروهای تولید مشترک می‌تواند به بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کند. در این میان با توجه به پیشینه و تجربه‌های قطعه‌سازان داخلی کشورمان در داخلی‌سازی قطعات خودروهایی مانند ال ۹۰، ظرفیت افزایش این میزان داخلی‌سازی قطعات در شرکت‌های قطعه‌سازی وجود دارد و می‌توان با حمایت‌های مالی از این شرکت‌ها میزان داخلی‌سازی قطعات تولیدی را افزایش داد.

  تجربه‌های خوب قطعه‌سازان در داخلی‌سازی

  سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو به میزان داخلی‌سازی قطعات خودروهای تولید مشترک اشاره کرد و افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این نکته تاکید فراوانی دارند که در همکاری با خودروسازان خارجی باید بیش از ۶۰درصد قطعات خودروهای جدید داخلی‌سازی شوند. ساسان قربانی اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ یعنی دستیابی به تولید ۳ میلیون خودرو، صادرات یک میلیون خودرو، تولید ۲۵ میلیارد دلار قطعه به وسیله قطعه‌سازان و همچنین صادرات ۶ میلیارد دلار از قطعات تولیدی باید درصد داخلی‌سازی قطعات خودروهای جدید افزایش یابد.
  قربانی توضیح داد: برای قطعاتی که ساخت آنها نیازمند استفاده از فناوری‌های بالاست باید سرمایه‌گذاری مشترک انجام شود زیرا فناوری‌های این دسته از قطعات بعد از گذشت ۲ یا ۳ سال به روز می‌شوند اما قابلیت تولید قطعاتی که با بهره‌گیری از فناوری‌های متوسط ساخته می‌شوند در کشور وجود دارد و خوشبختانه قطعه‌سازان از تجربه تولید و سابقه تولید چنین قطعاتی در کشور برخوردار هستند و به راحتی قادر به انجام این کار هستند.
  وی ادامه داد: این نکته را نباید فراموش کرد که صنعت قطعه‌سازی کشور تجربه تولید قطعات خودروی ال ۹۰ را داشته است و درحال‌حاضر نیز شرکت‌های قطعه‌سازی، قطعات محصولات جدید خودروی رنو را تولید می‌کنند که به زودی این محصولات روانه بازار می‌شوند و بیش از ۴۰درصد قطعات این خودروها ساخت داخل هستند. سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو بیان کرد: قابلیت و توانایی خوبی در قطعه‌سازان کشورمان به منظور داخلی‌سازی قطعات خودروهای تولید مشترک وجود دارد اما در این بین به نقدینگی و سرمایه‌گذاری لازم برای تولید قطعات جدید نیازمند هستیم.

  وی افزود: انتخاب قطعه‌سازان برای تولید قطعات جدید باید توسط خودروسازان انجام شود. به عنوان مثال خودروسازان برای تولید خودروی ال۹۰ حدود ۵۰ شرکت قطعه‌سازی را انتخاب کردند که این تعداد شرکت هم قابلیت لازم برای همکاری با خودروسازان و هم بسترهای لازم را در اختیار داشتند یعنی می‌توانستند ماشین‌آلات خود را به‌روز و دانش فنی لازم را برای همکاری مشترک کسب کنند. بنابراین، این خودروسازان هستند که برای تولید خودروهای جدید، قطعه‌سازان را گزینش می‌کنند.
  قربانی افزود: سطح کیفی قطعات تولیدی قطعه‌سازان به وسیله خودروسازان تعیین می‌شود و این خودروسازان هستند که به قطعه‌سازان می‌گویند قطعات تولیدی خودروهای جدید در چه سطحی از فناوری تولید شوند. وی درباره همکاری قطعه‌سازان داخلی با کشورهای خارجی برای داخلی‌سازی قطعات خودروهای جدید گفت: قطعه‌سازان داخلی با کشورهای فرانسه، آلمان و اسپانیا و در رده آخر هم کشورهای چین و ژاپن همکاری‌هایی انجام می‌دهند که کشورهای اروپایی در اولویت نخست همکاری قرار دارند.
  قربانی درباره درصد داخلی‌سازی خودروهای سواری مونتاژی در کشور گفت: براساس مصوبه شورای سیاستگذاری خودرو، درصد داخلی‌سازی خودروهای سواری مونتاژی در کشور از ۱۴ درصد به حداقل ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

  همچنین ببینید

  کیفیت دغدغه اصلی شورای سیاست گذاری خودرو است

  به نقل از  خبر خودرو، یک فعال صنعت قطعه سازی کشور در خصوص سطح استانداردهای ...