خانه > اخبار ویژه > دانمارک از پیوستن ایران به WTO حمایت می‌کند

دانمارک از پیوستن ایران به WTO حمایت می‌کند

مهندس محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با کریستین ینسن، وزیر امور خارجه دانمارک در محل سازمان توسعه تجارت ایران دیدار کرد.

در این دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر گسترش روابط دو کشور گفت: ایران و دانمارک می‌توانند شرکای مناسبی برای تعمیق روابط اقتصادی و تجاری یکدیگر باشند.  محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار با وزیر امور خارجه دانمارک افزود: ظرفیت‌های همکاری ایران و دانمارک به مراتب بیشتر از حال حاضر است و امیدواریم این روابط که به‌دلیل تحریم‌ها کمرنگ شده بود به حد مطلوب ارتقا یابد. وی با اشاره به اینکه همکاری‌های بلندمدت و سرمایه‌گذاری مشترک از اهداف مهم ما محسوب می‌شود، تصریح کرد: صنعت، فناوری، انرژی، پتروشیمی، صنایع غذایی و صنعت فرش از زمینه‌های مختلفی است که می‌توان روابط دو کشور را در این حوزه‌ها گسترش داد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ضمن یادآوری این مطلب که در ۶ ماه گذشته شرکت‌های زیادی از کشورهای مختلف تقاضای همکاری با ایران را داشته‌اند افزود: در تلاش هستیم که از عضو ناظر به عضو اصلی WTO (سازمان تجارت جهانی) تبدیل شویم. نعمت‌زاده با بیان اینکه این وزارتخانه از تمام همکاری‌ها حمایت لازم را به عمل خواهد آورد، افزود: زمینه لازم برای انجام تولیدات و سرمایه‌گذاری‌های مشترک نشان(برند)های شما در بازار ایران فراهم است و در این رابطه می‌توانید ایران را مرکز خاورمیانه قرار دهید. به گفته وی؛ ایران کشوری صنعتی است و دارای جوانان و فارغ‌التحصیلان زیاد که همکاری با این نسل جوان هم‌افزایی بیشتر را به دنبال خواهد داشت. همچنین در این دیدار کریستین ینسن، وزیر امور خارجه دانمارک ضمن ابراز خرسندی از برقراری روابط اقتصادی با ایران ابراز امیدواری کرد؛‌ تحریم‌ها هر چه زودتر لغو شود تا بتوانیم قراردادهای محسوس داشته باشیم. وی ضمن استقبال از گسترش همکاری‌های برد- برد خاطرنشان کرد: علاقه‌مند هستیم تا با ایرانی‌ها در بازار ایران همکاری برقرار کنیم و از پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی استقبال می‌کنیم.
وزیر امور خارجه دانمارک در ادامه با اشاره به اینکه این کشور نیز می‌تواند برای ایران به‌عنوان مرکز و هاب اروپا در نظر گرفته شود اظهار کرد: دانمارک از شرکت‌های زیادی برخوردار است و یقین دارم که می‌توانیم همکاری بسیار مناسبی با یکدیگر در زمینه قراردادهای محسوس داشته باشیم.

افزایش مبادلات تجاری
همچنین ولی‌اله افخمی‌راد، رییس سازمان توسعه تجارت در حاشیه دیدار با وزیر خارجه دانمارک در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: حجم مبادلات تجاری ایران با دانمارک در سال گذشته حدود ۱۷۰میلیون دلار بوده است که کمتر از ۱۰درصد از این میزان مربوط به صادرات ایران به دانمارک و ۹۰درصد واردات از کشور دانمارک بوده است. وی در همین باره افزود: در سال ۸۸ حجم مبادلات تجاری ایران و دانمارک ۱۲۱میلیون دلار بوده است و این میزان در ۹ماهه سال ۹۴ به ۱۳۸میلیون دلار رسیده است که ۶میلیون دلار آن شامل صادرات کالا به دانمارک و ۱۳۲میلیون دلار واردات کالا به ایران بوده است. 

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...