خانه > اخبار > درگذشت برنده جایزه نوبل پزشکی و کاشف پروتئین G

درگذشت برنده جایزه نوبل پزشکی و کاشف پروتئین G

دانش > پزشکی – ایسنا نوشت: دکتر آلفرد گیلمان، برنده جایزه نوبل پزشکی ۱۹۹۴ برای کشف پروتئین G در سن ۷۴ سالگی در اثر سرطان پانکراس درگذشت.

گیلمان و دکتر مارتین رودبل از موسسه ملی علوم بهداشت محیطی برای کشف مکانیسمی که پیامها را در سلول انسان دریافت کرده و آن‌ها را به مقصد درست مرتبط می‌کند، جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرده بودند.

 گیلمان در آن زمان دستاوردشان را مرتبط با درک و درمان بیماری‌های مختلف خوانده بود.

 وی پس از دریافت جایزه اظهار کرده بود: زمانی که ما همه این مسیرها را درک کنیم، فهم بسیار بهتری از چگونگی استفاده داروها برای کنترل آن‌ها خواهیم داشت.

 بنا بر اعلام مرکز پزشکی دانشگاه ساوث‌وسترن، این دانشمند آمریکایی در روز چهارشنبه (دوم دی) فوت کرد.

 وی در روز اول ژوئیه ۱۹۴۱ در کانکتیکات متولد شد و پروتئین‌های G را در سال ۱۹۷۷ در دانشگاه ویرجینیا کشف کرد. وی در سال ۱۹۸۱ رئیس بخش داروشناسی دانشگاه ساوث‌وسترن شد.

 گیلمان در سال ۲۰۰۹ افسر دانشمند ارشد موسسه تحقیقات و جلوگیری از سرطان تگزاس شد. وی اما در سال ۲۰۱۲ استعفا داد.

 گیلمان همچنین حدود پنج سال پیش هیات آموزش و پرورش تگزاس را که می‌خواست آموزش تکامل را از مدارس دولتی حذف کند، کنترل کرده بود.

 وی در مقاله‌ای تفسیری در سال ۲۰۰۹ نوشت: ناکامی در ارائه تحصیلات صحیح و مدرن به کودکانمان یک نقطه ضعف جدی در آن‌ها در زمان رقابت یا رویارویی با سایر نقاط جهان ایجاد خواهد کرد.

 علاقه گیلمان به علم در سن ۱۰ سالگی و زمانی که پدرش او را به آزمایشگاهش می‌برد، آغاز شد و آلفرد گیلمان بزرگ موسس بخش داروشناسی در دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک بود.

 دکتر دانیل پودولسکی، رئیس مرکز پزشکی دانشگاه ساوث‌وسترن اظهار کرد: دکتر گیلمان غول تحقیقات پزشکی بود. کشف پروتئین‌های G و عملکرد مهم آن‌ها، سنگ بنای تحقیقات همه حوزه‌های مهم پزشکی است.

همچنین ببینید

غذاهای سیر کننده کم کالری

بهترین غذاهای سیر کننده کم کالری برای لاغری