خانه > اخبار > بین الملل > رایزنی نمایندگان ۱+۵ و آژانس در اتریش/ تحول روابط بین الملل با ائتلاف ایران و روسیه

رایزنی نمایندگان ۱+۵ و آژانس در اتریش/ تحول روابط بین الملل با ائتلاف ایران و روسیه

تحول روابط بین الملل با ائتلاف ایران و روسیه، آمادگی مسکو برای بومی سازی تولید سرخو ۱۰۰، واشنگتن: اطمینان داریم ایران و روسیه بر سر «اسد» مصالحه می‌کنند، رایزنی نمایندگان ۱+۵ و آژانس در اتریش از جمله سرتیترهای اخبار ایران در جهان در خبرگزاری ها بود. مشروح این اخبار را در گزارش زیر بخوانید:

اعلام آمادگی مسکو برای بومی‌سازی تولید سوپرجت «سوخو ۱۰۰» در ایران

«دیمیتری روگوزین» معاون نخست‌ وزیر روسیه بعد از تکمیل دیدار دو روزه خود به ایران به شبکه «روسیه ۲۴» اعلام کرد در صورتیکه ایران تصمیم به خرید سوپرجت سوخو داشته باشد، روسیه آمادگی بومی‌سازی نسبی تولید سوخت سوپر جت ۱۰۰ در ایران را دارد.

 وی در اینباره گفت: «اگر ایران این تصمیم را درباره سوخو سوپرجت و خرید آتی این هواپیمای آماده ساخت اتخاذ کند، ما بومی‌سازی نسبی تولید آن در قلمرو ایران را بررسی می‌کنیم».

 روگوزین تصریح کرد: «من هم‌اکنون کاملاً متقاعد شده‌ام که تمامی منابع لازم به ویژه در بخش هوانوردی وجود دارد و  بسته به تصمیم سیاسی ایران برای ازسرگیری همکاری صنعتی جامع با روسیه، ایران می‌تواند این کار را درون قلمرو خود انجام دهد».

 اینترفکس نیز گزارش کرد که روگوزین همچنین اعلام کرده است که مسکو احتمالاً ظرف پنج سال، یکصد سوپرجت سوخو ۱۰۰ را برای ایران تأمین کند.

واشنگتن: اطمینان داریم ایران و روسیه بر سر «اسد» مصالحه می‌کنند

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه، به طور مفصل درباره سوریه اظهار نظر کرد.

 کربی در آغاز این کنفرانس خبری، به ادعای یک خبرنگار درباره اینکه  بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در مصاحبه‌های اخیر با رسانه‌های غربی با چارچوب زمانی مورد توافق در وین مخالفت کرده اینطور پاسخ داد: «من این اظهارنظرها را دیده‌ام، فقط به شما می‌گویم که وزیر خارجه (آمریکا) بعد از آمدن از وین احساس کرد که نیروهای محرک مثبتی در آنجا وجود دارد.»

 کشورهای شرکت‌کننده در نشست شنبه هفته گذشته در وین، بیانیه‌ای پایانی منتشر کردند. در بخشی از این بیانیه آمده است که اعضای «گروه بین‌المللی حمایت از سوریه» توافق کردند نمایندگان دولت و مخالفان سوریه هر چه زودتر برای انجام مذاکرات رسمی تحت نظارت سازمان ملل تا اول ژانویه ۲۰۱۶ تشکیل جلسه بدهند.

 این بیانیه همچنین تصریح می‌کند که تا ۶ ماه آینده دولتی موقت در سوریه تشکیل شود و ۱۸ ماه بعد هم انتخاباتی برای تشکیل دولت جدید برگزار شود.

 کربی گفت: «بیانیه پایانی توسط تمامی ۲۰ شرکت‌کننده امضا شد و انتظار جان کری (و به اعتقاد ایشان تمامی وزرای خارجه حاضر در آنجا) این است که این چارچوب پیش برود.»

 کربی اشاره کرد با توجه به اینکه این فرایند چیزی نیست که آمریکا یا روسیه آن را دیکته کرده باشند، این چارچوب زمانی رعایت خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس به سوالی درباره اینکه آیا روسیه و ایران می‌توانند بشار اسد را به موضعی متفاوت از اظهارات مطرح شده‌اش در روز گذشته برسانند، اینطور پاسخ داد: «آنها دو قدرتی هستند که روی اسد و تصمیم‌گیری‌های او نفوذ دارند. و من فکر نمی‌کنم جایی در بیانیه (وین) گفته شده باشد که آنها به طور غیرمستقیم وظیفه دارند اسد را پای میز بیاورند. ما انتظار داریم تمامی طرف‌هایی که روی بازیگران داخلی سوریه نفوذ دارد از آن برای پایبندی به تعهداتشان در این بیانیه استفاده کنند.»

 کربی در بخش دیگری از این کنفرانس خبری درباره اینکه آیا بشار اسد تا بعد از انتخابات در قدرت خواهد ماند گفت: «این هنوز مشخص نشده است. نقش دقیق اسد، هنوز مورد بحث است.»

 وی همچنین گفت: «اما ما خواستار انتقال به دولتی بدون بشار اسد هستیم و دولتی که نماینده مردم سوریه باشد.»

 خبرنگاری دیگر با اشاره به اینکه ایران و روسیه حامی بشار اسد هستند از کربی پرسید: «چه چیزی شما را اینقدر مطمئن می‌کند که روسیه و ایران بشار اسد را قربانی می‌کنند و یا بر سر او مصالحه کنند؟»

 کربی در پاسخ گفت: «توجه شما را به بیانیه جلب می‌کنم که ما هفته گذشته بعد از نشست وین صادر کردیم؛ این بیانیه دقیقاً نوع گام‌هایی که ما باید برای رسیدن به انتقال سیاسی در سوریه برداریم مشخص می‌کند.»

 سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس اضافه کرد: «و یادآوری می‌کنم که اگر کنفرانس خبری (وین) را ندیده‌اید لطفا بروید و آن را نگاه کنید؛ می‌بینید که کنار وزیر خارجه کری، استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در سوریه و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه قرار دارند. همه آنها درباره اهمیت پیشرفت در اینجا و رسیدن به این انتقال سیاسی صحبت کردند.»

 کربی تصریح کرد: «چیزی که به ما اطمینان می‌دهد این است که روسیه و ایران داخل همان اتاق بودند و … ما با روسیه در این باره برای مدتی گفت‌وگو کرده‌ایم… و این بیانیه، از زبان همه است؛ همه ۲۰ شرکت کننده لحن موجود در آن را امضا کردند. بنابراین، این آن چیزی است که به ما اطمینان می‌دهد.  این فقط آمریکا نیست که خواستار دولتی پاسخگوتر برای دولت سوریه است. همه حاضران در آن اتاق این را می‌خواستند.»

 کربی در ادامه، با وجود این، گفت که نقش بشار اسد، رئیس‌جمهور قانونی سوریه در آینده این کشور هنوز مشخص نیست: «حالا نقش اسد هنوز محل سوال است و باید به آن پاسخ داده شود. ما همه این را می‌دانیم. و هیچ‌جایی در آن بیانیه، و در آن کنفرانس خبری نمی‌بینید که کسی به طور مشخص درباره اینکه نقش اسد در دوره انتقالی چه خواهد بود و او کی کنار می‌رود، صحبتی بکنند. همه اینها چیزهایی هستند که باید تعیین شوند. به همین خاطر است که گام‌های بعدی اینقدر مهم هستند، به ویژه متحد کردن مخالفان.»

نمایندگان ۱+۵ و آژانس در اتریش درباره اجرای برجام رایزنی می‌کنند

«اشتفان مول»، نماینده آمریکا برای نظارت بر اجرای «برجام»، روز یکشنبه راهی اتریش می‌شود. وزارت خارجه آمریکا بامداد شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این سفر برای انجام نشست‌هایی با موضوع اجرای «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» انجام می‌شود.

آقای مول را در این سفر کارشناسان آمریکایی همراهی خواهند کرد و هیئت آمریکایی با نمایندگان سایر شریکان «برجام» و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار خواهند کرد.

 ایران و گروه موسوم به ۱+۵، در تیرماه سال جاری به توافقی بر سر برنامه هسته‌ای ایران رسیدند که قرار است در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها در این برنامه تحریم‌ها علیه تهران را رفع می‌کند.

 پیشتر بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی از برگزاری نشست کارشناسی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای جمع بندی اقدامات در چارچوب نقشه راه در سه شنبه هفته آینده در وین خبر داده بود.

هافینگتون‌پست: آمریکا برای مبارزه با داعش باید با روسیه و ایران همکاری کند

یک رسانه آمریکایی در گزارشی نوشته واشنگتن برای مبارزه با گروه تروریستی داعش باید با ایران و روسیه همکاری کند.

روزنامه هافینگتون‌پست، روز پنجشنبه می‌نویسد گزاره «دشمن دشمن من، دوستم است»، در خاورمیانه بیش از هر منطقه دیگر جهان، مربوط به نظر می‌رسد.

این رسانه آمریکایی، وضعیت فعلی سوریه، و رقابت گروه‌ها و ائتلاف‌های مختلف در این کشور، را «شبکه‌ای ناهماهنگ از درگیری‌ها» دانسته که دینامیک‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن را هدایت می‌کنند.

 به نوشته هافینگتون‌پست، از سال ۲۰۰۳ و بعد از عزل صدام، دیکتاتور سابق عراق از قدرت، ایران و عربستان به دشمنان سرسخت یکدیگر تبدیل شده‌اند. پادشاه اردن، خواستار راهبردی منسجم برای مبارزه با آنچه هلال شیعی خوانده می‌شود، شده است. ترکیه، نگران ناآرام شدن مرزهایش بر اثر درگیری‌های سوریه است و همزمان درگیر نبرد با کردها است. روسیه و ایران به دنبال حفظ نفوذ در سوریه هستند، در حالی که آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس، قصد دارند در این امر مانع‌تراشی کنند. اگر همه اینها کافی نیست، روسیه و آمریکا هیچ اعتمادی به نیت‌های یکدیگر ندارند.

 آنچه در اینجا، به قمار گذاشته شده، این است که داعش توانسته از این اختلافات و انشقاق‌ها بهره لازم را ببرد.

هافینگتون‌پست در ادامه به حملات گروه تروریستی داعش در فرانسه اشاره کرده و آن را نشانه‌ای از حرکت این گروه تروریستی به سمت تحکیم قدرت است. روزنامه آمریکایی سپس می‌نویسد: «در حالی که فرانسه در حال بسیج سریع است، اکنون وقت آن است که ائتلافی گسترده‌تر تشکیل شود که شامل تمامی کشورهای تهدید شونده توسط داعش است. این ائتلاف، باید شامل روسیه و توسعاً ایران باشد.

تحریم های ایران احتمالاً از نیمه ژانویه لغو می شوند

منابع غربی اعلام کردند تحریم های ضد ایرانی با توجه به اینکه این کشور عمل به تعهدات خود در آغاز اجرای برجام را در گزارش چهارشنبه گذشته آژانس به ثبت رسانده است، احتمالا از نیمه ژانویه برداشته خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بلومبرگ، با توجه به فرایند خارج کردن سانتریفیوژها در تأسیسات هسته ای ایران که در گزارش چهارشنبه گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز اعلام گردید، ایران می تواند تعهدات خود در این زمینه را تا ۱۲ ژانویه به اتمام رساند. این امر احتمال لغو تحریم های ضد ایرانی را از اواسط ماه ژانویه سال آتی نشان می دهد.

 به نوشته بلومبرگ، «رابرت کلی» مهندس امور هسته ای و یکی از مدیران پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی در این باره می گوید: هیچ دلیلی وجود ندارد که ایران نتواند ادامه این روند را با همین سرعت به انجام رساند.

 بلومبرگ به نقل از دو دیپلمات ارشد که از روند جمع آوری سانتریفیوژها آگاهی دارند، نوشت که ناظران آژانس در تمام مراحل جمع آوری سانتریفیوژها حضور داشته‌اند.

 این نهاد بین المللی در گزارش ۲۲ صفحه ای چهارشنبه خود آورده است: آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات مقدماتی خود در راستای نظارت و راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران را آغاز کرده و آماده است تا به تعهدات خود در قبال ایران عمل کند.

 در این راستا، آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته در گزارشی محرمانه که رویترز مدعی دسترسی به آن بود اعلام کرد که ذخایر اورانیوم کمتر غنی شده ایران ۴۶۰.۲ کیلوگرم در سه ماه گذشته افزایش یافته است. ایران جمع آوری سانتریفیوژها در تاسیسات نطنز و فردو را مطابق با توافق هسته ای جامع میان این کشور با اعضاء ۱+۵ آغاز کرده است.

 در این راستا، گزارش «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران در حالی منتشر شد که  معمولاً ۱۰ روز تا یک هفته پیش از برگزاری نشست فصلی شورای حکام آماده و برای مطالعه در اختیار کشورهای عضو قرار می گیرد.

 برخی رسانه ها نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را ۲۶ و ۲۷ نوامبر در مقر آژانس در «وین» پایتخت اتریش  اعلام کرده اند.

تحویل ۱۰۰ فروند هواپیمای سوخو سوپر جت ۱۰۰ به ایران تا ۵ سال آینده

به نقل از اسپوتنیک، طبق قراردادی بین روسیه و ایران، قرار است ۱۰۰ فروند هواپیمای پیشرفته سوخو از روسیه خریداری شود.

 طبق این قرارداد هواپیماهای سوخو تا پنج سال آینده باید تحویل ایران شود. دیمیتری روگوزین معاون نخست وزیر روسیه با اعلام این خبر افزود: این هواپیماها در حال ساخت هستند و قرار است تا مهلت تعیین شده تحویل داده شوند.

 روگوزین در مصاحبه با شبکه روسیه ۲۴ گفت در قرارداد تنظیم شده بین شرکت های هوایی ایران و شرکت هوایی روسیه قرار است ناوگان حمل و نقل عمومی ایران به هواپیماهای مدل اس اس ۱۰۰ مجهز شوند.

 پیش  از این روسیه و ایران قرارداد نهایی تحویل سامانه های موشکی اس۳۰۰ را امضا کرده بودند.

کرملین: پوتین با رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار می‌کند

المیادین گزارش داد کاخ کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جریان سفر به تهران با آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد کرد.

 بر اساس این گزارش، پوتین همچنین با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی  ایران هم دیدار خواهد کرد.

 کرملین پیشتر از احتمال شرکت پوتین در نشست گازی تهران به دعوت دکتر روحانی خبر داده بود.

مدیران و صاحبان ۱۴شرکت ایالت باسک اسپانیا، به ایران سفر می کنند

به نقل از روزنامه ‘امپرسا اکستریور’، به این ترتیب شرکت هایی اسپانیایی فرصت ملاقات با مقامات بازرگانی ایران را داشته و امکان سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار می دهند.

این شرکت ها در زمینه های مختلف از جمله فولاد، خودرو سازی، معماری، نیرو، لوازم برقی خانگی و اجناس مصرفی فعالیت می کنند.

روزنامه اسپانیایی ادامه داد :ایران با بیش از ۷۵ میلیون نفر جمعیت و منابع عمده استخراج معادن ، نفت و گاز در صورت عادی شدن روابط با غرب به یکی از کشورهای مرجع در منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

به نوشته امپرسا اکستریور، هرچند که پایه اقتصاد ایران ، نفت و گاز است نباید فراموش کرد که این کشور دارای یک پایه صنعتی قوی به ویژه در خودروسازی می باشد زیرا در سال یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو تولید می کند.

قبل از محدودیت های تجاری اعمال شده به خاطر تحریم ها ، روابط تجاری ایران با ایالت باسک به میزان قابل توجهی رسیده بود به طوری که محصولات این ایالت به ویژه برای صنعت پتروشیمی بسیار شناخته شده و ارزشمند بودند.

منابع اقتصادی ایران می تواند فرصت دسترسی به منابع مالی برای نوسازی در بخش صنایع نفتی ، قطعات خودرو ، راه آهن (با یک برنامه برای ساخت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط آهن از جمله قطار سریع السیر و گسترش مترو )، صنایع غذایی، کالاهای سرمایه ای ، انرژی های تجدید پذیر، گردشگری را بر این کشور فراهم آورد.

بروکینگز: ائتلاف ایران و روسیه روابط بین الملل را متحول می کند

اندیشکده آمریکایی بروکینگز در مقاله ای نوشت: در صورتی که آمریکا سیاست بلندمدتی برای خاورمیانه تدوین نکند با ظهور یک ائتلاف عملگرایانه بین ایران و روسیه مواجه خواهد شد که روابط بین الملل را متحول خواهد کرد .

در این مقاله نوشته «سرگئی الکساشنکو» عضو ارشد غیرمقیم این اندیشکده آمده است: آمریکا، روسیه و ایران سه بازیگر اصلی خارجی در سوریه هستند و هر چند منافع آنها متفاوت است اما امکان همکاری وجود دارد و همچنین ائتلاف روسیه – ایران محتمل ترین سناریو در این عرصه است.

وی در ادامه نوشت: مخالف این گفته نیستم که روسیه و ایران منافع متفاوتی در سوریه دارند اما باور ندارم که این منافع متفاوت دو کشور ایران را روسیه را در مسیر تقابل قرار می دهد.

کارشناس بروکینگز افزود: در این زمینه باید به همسویی سیاسی ایران و روسیه (بطور مشخص منفعت در حفظ بشار اسد در قدرت و محدودسازی نفوذ آمریکا در خاورمیانه) توجه کرد.

الکساشنکو در ادامه با اشاره به روابط اقتصادی ایران و روسیه نوشت:همکاری های تجاری و اقتصادی بطور ضروری مشارکت سیاسی ایجاد نمی کنند اما ایران و روسیه از حیث سیاسی از چند جهت همسو هستند و هیچ گونه تضاد منافعی بین دو کشور در سوریه وجود ندارد که منجر به رویارویی دو کشور در سوریه شود.

وی افزود: رویکرد جبری با تاکید بر این که نگاه گذشته در آینده قابل تغییر نیست، در روابط بین الملل رویکرد درستی نیست.

این کارشناس سیاسی در پایان نوشت: در حالی که ایران و روسیه روابط نزدیکتر خود را پایه گذاری می کنند آمریکا باید منافع خود را در سوریه و خاورمیانه مشخص و مطابق با آن یک سیاست بلند مدت تدوین کند و در غیر این صورت بزودی با یک تحول نامطلوب یعنی ظهور یک ائتلاف پراگماتیک بین ایران و روسیه که روابط بین الملل را متحول خواهد کرد، مواجه خواهد شد.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...