خانه > اخبار ویژه > ردپای چین در کاهش تولیدات صنعتی منطقه یورو

ردپای چین در کاهش تولیدات صنعتی منطقه یورو

صنایع تولیدی منطقه یورو همیشه زیرذره‌بین اقتصاددانان و کارشناسان صنعتی بوده است؛ صنایعی که با هر افت‌وخیزی تاثیر خود را دیر یا زود بر اقتصاد جهان نشان می‌دهد. آمار و ارقامی که به‌تازگی از سوی سازمان آمار اروپا (یورواستات) منتشر شده از کاهش ۵ درصدی تولیدات صنعتی منطقه یورو خبر می‌دهد.

این کاهش ۵ درصدی که به دلایلی از جمله نفوذ بیش از پیش چین در بازارهای جهانی و سقوط یورو به وجود آمده، از یک سو باعث افت تولید در تمامی صنایع غرب و از سوی دیگر باعث رونق صنایع آسیایی شده است.

امید به بهبود صنعت منطقه یورو
«گاردین» نیز با تمرکز بر همین موضوع در گزارشی نوشت: براساس آخرین گزارش سالانه اتحادیه اروپا، میزان رشد تولیدات صنعتی منطقه در نفوذ یورو در اوت امسال به ۰/۹ درصد رسیده؛ رشدی که به میزان ۱/۸ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته اعلام شده است. اما آمارهای منتشرشده در ماه‌های بعد خبر از کاهش میزان تولید صنعتی در این مناطق می‌دهد و همین موضوع باعث شده تا ضرورت نیاز به اعمال فشار بر بانک مرکزی اروپا با هدف گسترش برنامه‌های محرک اقتصادی بیش از پیش احساس شود. چندی پیش ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در همین زمینه با مطبوعات اروپا به گفت‌وگو پرداخت و اعلام کرد: امسال بیش از ۶۰ میلیارد یورو معادل ۴۴ میلیارد پوند از اوراق قرضه صنایع مختلف تحت تاثیر مواردی ازجمله کاهش میزان تولیدات کاسته شد؛ رقمی که انتظار می‌رود تا سپتامبر یا اکتبر ۲۰۱۶ تغییر کند. از سوی دیگر در بررسی میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو کاهش ۱/۱ درصدی تولیدات صنعتی آلمان با افزایش ۱/۶ درصدی فرانسوی‌ها جبران شد، اما این ۲ کشور به تنهایی نتوانستند سایه بحران تولید را از سر منطقه یورو کوتاه کنند، چراکه کاهش تولید صنعتی گریبانگیر هر ۱۹ کشور این منطقه شده و در فهرست بلندبالای کشورهای این منطقه نام جمهوری چک با کاهش ۳/۴ درصدی، هلند با کاهش ۱/۵ درصدی، دانمارک با افزایش۱/۱ درصدی و اسپانیا نیز با افزایش ۱/۳ درصدی در تولید صنعتی به چشم می‌خورد. بنا به گفته کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی اروپا به نظر می‌رسد با بحران‌های اقتصادی اخیر آلمان، این وضعیت تا چند ماه آینده همچنان ادامه داشته باشد. در این میان رسوایی «فولکس‌واگن» نیز بهانه‌ای شد تا به بحران تولید صنعتی این کشور بیش از پیش دامن زده شود. اما این موضوع تنها تا حدی به مشکلات اخیر برلین اضافه کرده است. زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان نیز با تایید این خبر اعلام کرده: اقتصاد آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپا به شمار می‌آید تا سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد تغییری در تولیدات خود نخواهد بود. موضوع بحران در تولیدات صنعتی منطقه یورو، بحثی است که بسیاری از اقتصاددانان اروپایی را به فکر واداشته است. استفان اسچیبل، اقتصاددان موسسه مالی HSBC Trinkaus و Burkhardt نیز با ورود به بحث بحران تولید صنعتی و تاثیر آن در اقتصاد اروپا اظهار کرد: درحال‌حاضر بازار تولیدات در اروپا شاهد اوضاع بحرانی است که به نظر می‌رسد بخش بزرگی از این وخامت به دلیل رسوایی «فولکس‌واگن» در تولید گازهای گلخانه‌ای جهان باشد. میزان تولیدات صنعتی منطقه یورو قبل از اعتراف «فولکس‌واگن» به تقلب در تولید و دور زدن آزمایش‌های مربوط به

همچنین ببینید

اقتصاد “چین” به روایت آمار

بر اساس آخرین آمارها سهم میانگین چین در رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۳ ...