خانه > اخبار ویژه > روس ها در مورد تنش ها میان ایران و عربستان چه نظری دارند؟

روس ها در مورد تنش ها میان ایران و عربستان چه نظری دارند؟

نشریه روسی وزگلیاد نوشت: اختلافات میان ایران و کشورهای عربی همچنان رو به به افزایش است. در اروپا و آمریکا، همه نگران تشدید مناقشه عرب – ایران و همچنین، ناکام ماندن برنامه حل و فصل مسئله سوریه هستند. افزون بر آن، در خصوص آغاز جنگ بزرگ جدیدی نیز نگرانی هایی مطرح است. کارشناسان نظرات خود را در خصوص موضع احتمالی روسیه در رابطه با موج جدید رویارویی های میان این دو جبهه بیان کرده اند.

به گزارش  نشان آنلاین به نقل از «انتخاب»، روز سه شنبه، مناقشه شدید میان ایران و عربستان سعودی توسعه بیشتری یافت. کویت در پاسخ به حمله به سفارت عربستان سعودی در ایران، سفیر خود در تهران را فرا خواند.
خبرگزاری «ریانووستی» سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه کویت را چنین نقل قول می کند: این حملات «نقض ناهنجار توافق ها و قوانین بین المللی و عدم اجرای آشکار تعهدات بین المللی ایران در رابطه با تأمین امنیت در سفارت خانه ها و امنیت دیپلمات ها در خاک خود بوده است». در زمان آغاز اعتراضات جمعی در رابطه با اعدام شیخ نمر النمر، مبلغ دینی شیعه، به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله شد.
گفتنی است که در اواخر هفته گذشته، در عربستان سعودی ۴٧ نفر و از جمله، شیخ النمر اعدام شدند. تهران به شدت این اعدام ها را محکوم کرد و در این کشور، اعتراضات جمعی آغاز شد که طی آن، به سفارت و کنسولگری عربستان سعودی حمله شد. نیروی انتظامی ده ها نفر را دستگیر کرد. عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در پاسخ، اعلام کرد که روابط دیپلماتیک این کشور با ایران قطع می شود. دولت های بحرین و سودان نیز قرار مشابهی اتخاذ کردند و امارات متحده عربی نیز سطح روابط دیپلماتیک خود را با ایران کاهش داد. شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به سفارت خانه عربستان سعودی در ایران را محکوم کرد.
روز سه شنبه، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که قطع روابط دیپلماتیک به ریاض در سر پوش گذاشتن بر اعدام «جنایتکارانه» شیخ النمر کمکی نخواهد کرد. بدین ترتیب، در حال حاضر، نباید روی حل و فصل سریع این درگیری حساب کرد.  روحانی گفت: «عربستان سعودی نمی تواند با کمک قطع روابط سیاسی خود با ایران، بر این جنایت خود سر – اعدام رهبر دینی – سرپوش بگذارد».
اما، در خارج از مرزها، طرفین را برای امتناع از تیره کردن روابط فرا می خوانند. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، در مصاحبه ای با روزنامه بیلت آلمان، اعلام کرد که احتمال دارد، این مناقشه تمامی تلاش ها برای حل و فصل مسئله سوریه را نقش بر آب کند. به گفته وی، تمامی منطقه خاور نزدیک و بیش از همه، عربستان سعودی و ایران در برابر جامعه بین المللی که «سال های طولانی، درگیر حل و فصل مناقشات مرتبط با یکدیگر در منطقه است»، «متعهد می باشند». این وزیر گفت: «ما به بازیگران متعهدی در منطقه نیاز داریم که مسئولیت پذیر باشند، و این موضوع شامل، هم ریاض و هم تهران می شود».
 

همچنین ببینید

نزاع استراتژیک بین ایران و عربستان

پل تیلور منبع: رویترز مقامات ارشد ایرانی و سعودی پشت درهای بسته در جلسه‌ای که ...