خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > ریشه‌یابی هراس عربستان از ایران

ریشه‌یابی هراس عربستان از ایران

محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد به دهکده کوهستانی داووس در ارتفاعات رشته کوه‌های آلپ واقع در شرق سوئیس سفر کرده‌است، در گفت‌و‌گو با شبکه خبری سی.ان.ان با اشاره به تنش‌ها میان ایران و عربستان سعودی گفت: متاسفانه واقعیت این است که بی‌ثباتی در منطقه ما از هراسی در عربستان نشات می‌گیرد که فکر می‌کند بعد از سقوط صدام و بعد از بهار عربی در منطقه، موازنه قوا به نفع ایران بر هم خورده‌است. ظریف همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان هر‌چه زودتر سر عقل بیاید.

حضور وزیرامور خارجه و رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران در مجمع جهانی اقتصاد در دهکده کوهستانی داووس واقع در ارتفاعات کوه‌های آلپ در شرق سوئیس مورد توجه گسترده فعالان اقتصادی و رسانه‌ای جهان قرار ‌گرفته ‌است. از آنجا که این نخستین سفر دو مقام بلندپایه ایران به داووس، پس از اجرایی شدن برجام است، با استقبال هیات‌های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف روبه‌رو شده‌است. اجلاس داووس از چهارشنبه ۲۰ ژانویه ( ۳۰ دی) تا ۲۳ ژانویه ( ۳ بهمن) در داووس، در نزدیکی مرز‌های اتریش برگزار می‌شود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در حاشیه این نشست درباره تنش ایران تهران و ریاض با بیان اینکه سعود‌ی‌ها این «توهم» را دارند که با حمایت متحدان غربی‌شان می‌توانند ایران را از معادلات منطقه حذف کنند، اضافه کرد:‌ ««ما معتقدیم ایران و عربستان سعودی می‌توانند دو بازیگر مهم در منطقه باشند و با سازش، یکدیگر را تکمیل کنند.»به گزارش «ایرنا» رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با «سی‌ان‌ان» گفت: «متاسفانه واقعیت این است که بی ثباتی در منطقه ما از هراسی در عربستان سعودی نشأت می‌گیرد که فکر می‌کند بعد از سقوط صدام و بعد از بهار عربی، در منطقه عدم موازنه وجود دارد.»

ظریف با بیان اینکه عربستان سعودی از فرصت بالقوه حل تنش‌ها بین تهران و غرب به وحشت افتاده است، تاکید کرد: «اتحاد بین عربستان سعودی و غرب و ایجاد تنش در منطقه،‌ گرد و غباری ایجاد کرده که به عربستان سعودی فرصت صدور ایدئولوژی افراطی وهابیت را داده است.»او ایدئولوژی وهابیت را مقصر اصلی بیشتر خشونت‌های جاری افراط‌گرایان در منطقه و غرب عنوان کرد و بار دیگر با تاکید بر یادداشت اخیر خود در نیویورک‌تایمز اظهار کرد: «از میان ۱۹ نفری که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اقدام به هواپیماربایی کرده بودند، ۱۵ نفر آنها تبعه عربستان بودند.»

ظریف همچنین به خبرنگاران گفت: «امیدواریم عربستان سعودی هرچه زودتر سر عقل بیاید. ما خود را در حالت دشمنی و تخاصم با عربستان سعودی نمی‌بینیم.»

وزیر خارجه ایران در سخنان خود در داووس افزود که پیش از این، و در پی انتشار خبر تعرض به دو نوجوان ایرانی در عربستان، از او خواسته شد تا روابط ایران با عربستان را قطع کند؛ اما او این درخواست را رد کرد. اشاره ظریف به خبر تعرض به دو نوجوان ایرانی توسط ماموران پلیس سعودی در فرودگاه جده است که در فروردین‌ماه منتشر شد. ظریف اما توضیح نداد که چه فرد یا گروهی در آن زمان از او خواسته تا روابط ایران و عربستان را قطع کند.وزیر امورخارجه همچنین با اشاره به تحریم‌های اعمال شده درخصوص برخی افراد و شرکت‌ها به بهانه همکاری در برنامه موشکی ایران گفت: «این تصمیم آمریکا براساس واقعیات نبوده و به هیچ وجه قانونی نیست.» ظریف افزود: «من اسم این را نوعی اعتیاد می‌گذارم، اعتیادی که عده‌ای در آمریکا برای تحریم و فشار دارند. درست مثل افراد سیگاری که می‌دانند سیگار فایده‌ای ندارد؛ ولی اعتیاد باعث می‌شود نتوانند آن را کنار بگذارند.» او تاکید کرد: «فکر می‌کنم آمریکا باید یکبار و برای همیشه بفهمد که در مورد ایران تحریم‌ها کارساز نیست، بلکه احترام، مذاکره و گفت‌وگو راه‌حل همیشگی است.»

بازپس‌گیری سهم از بازار نفت

ظریف در ادامه دیدارهای خود در گفت‌وگو با یک خبرگزاری روسی تاکید کرد که تهران سهم خود از بازار نفت را باز می‌گرداند و بازار نفت باید خود را با این امر تطبیق دهد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک از داووس، ظریف به این خبرگزاری گفت: «به اعتقاد من، ما سهمی از بازار داشتیم که از ما‌گرفته شد و اکنون باید سهم خود را پس بگیریم و بازار خود را با این امر تطبیق دهد.» بنابر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، انتظار می‌رود صادرات ایران تا اواسط سال جاری میلادی حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت به بازار اضافه کند.

همچنین ببینید

مجمع جهانی اقتصاد: مردم جهان به کیفیت بیش از قیمت اهمیت می دهند

مجمع جهانی اقتصاد* (دبلیو.ایی.اف) در گزارشی اعلام کرد، مطالعات نشان می دهد، تنها در ۲ ...