خانه > اخبار > رییس اتاق بازرگانی ایران: «چک» در طرح‌های نیمه تمام کمک کند وزیر امور خارجه چک: یک هواپیما بازرگان به «ایران» آوردیم

رییس اتاق بازرگانی ایران: «چک» در طرح‌های نیمه تمام کمک کند وزیر امور خارجه چک: یک هواپیما بازرگان به «ایران» آوردیم

گروه تجارت: صبح دیروز اتاق بازرگانی ایران میزبان هیات تجاری ۶۰ نفره متشکل از صاحبان شرکت‌های بین‌المللی جمهوری چک بود که در رأس آنها «لوبومیر زائورالک» وزیر امور خارجه این کشور حضور داشت.

با وجود ارتباط تجاری ۹۰ ساله ایران و جمهوری چک، در چند سال اخیر و با تشدید تحریم‌ها، روند تجاری ۲ کشور به شدت کاهش یافته، به عبارتی در حد صفر رسید. به گفته مسئولان دولتی و خصوصی، ایران پیش از این در حوزه شیشه و کریستال و صنعت همکاری خوبی با جمهوری چک داشته است. در عین حال جمهوری چک ازجمله کشورهای اروپای شرقی است که رشد اقتصادی خوبی را در چند سال تجربه کرده و باوجود بحران‌های مالی اتحادیه اروپا کمترین میزان بیکاری را دارد؛ بنابراین می‌تواند شریک خوب تجاری ایران باشد و روابط برد-بردی را با این کشور ترسیم کرد. رییس اتاق بازرگانی ایران در این دیدار اظهار کرد: از قدیم با جمهوری چک در پروژه‌های مشترکی از جمله نفت و گاز، خودروسازی، صنایع شیشه و کریستال همکاری خوبی داشتیم که آن را ادامه خواهیم داد و اکنون نیز کشور ما نیازمند همکاری در حوزه‌های آی‌سی‌تی، انرژی‌های تجدیدپذیر، آب، پساب و تصفیه فاضلاب است و مایلیم درحوزه نانوفناوری و انرژی‌های زیست‌محیطی نیز همکاری‌هایی داشته باشیم.محسن جلال‌پور با اشاره به تجربه‌های موفق چک در زمینه ساخت هواپیماهای کوچک اظهار کرد: مایلیم تا این هواپیماها که در بخش کشاورزی و آموزشی کاربرد دارد نیز از سوی جمهوری چک برای ایران تامین شود و در عین حال در حوزه حمل‌ونقل ریلی از ریل گرفته تا واگن و لکوموتیو برنامه‌هایی پیش رو داریم که شما می‌توانید در آن ورود کنید.وی به پروژه‌های نیمه‌تمام کشورمان اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۲۰میلیارد دلار پروژه نیمه‌تمام ازجمله پروژه‌های حمل‌ونقل در کشور داریم و امکان آن فراهم شده تا بخش خصوصی به آن ورود کند که جمهوری چک در این زمینه می‌تواند کمک فراوانی به ما کند. علاوه‌بر آن با توجه به تجربه موفق کشور در حوزه تولید دارو می‌توانیم در این زمینه هم مشارکت داشته باشیم. جلال‌پور با بیان اینکه شرایط امروز ایران شرایطی است که جمهوری چک در سال‌های گذشته تجربه کرده، تصریح کرد: مایلیم تا از تجربه این کشور در زمینه اقتصادی استفاده کنیم؛ چراکه جمهوری چک تجربیات موفقی در زمینه مبارزه با فساد اقتصادی، کنترل جمعیت و بهبود سیستم بازنشستگی داشته و ۹۰درصد اقتصاد این کشور در دست بخش خصوصی است. رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: اقتصاد ما در ۸۰ سال گذشته نفتی و متکی بر شرکت‌های دولتی بوده و تحریم‌ها ما را به این فکر انداخت که رویه خود را تغییر دهیم تا از نوسانات قیمت نفت آسیب نبینیم بنابراین اقتصاد جدید ایران باید بر پایه بخش خصوصی و منابع مردم باشد. وی به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه اشاره کرد و گفت: شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری و صادرات در ایران وجود دارد. جلال‌پور به مذاکراتش با وزیر امور خارجه کشورمان اشاره کرد و گفت: هیات تجاری از ایران در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۶ میلادی برای برقراری ارتباط بیشتر عازم جمهوری چک خواهد شد.

همچنین ببینید

خط اعتباری 100میلیون دلاری جمهوری چک برای توسعه روابط با ایران

معاون کشورهای غیراروپایی وزیر امور خارجه جمهوری چک در دیدار رئیس اتاق تهران در پراگ، ...