خانه > اخبار > بین الملل > زنگ خطر برای گردشگری ترکیه

زنگ خطر برای گردشگری ترکیه

 

«انفجاری که دو روز اخیر یکی از مراکز عمده گردشگری استانبول را لرزاند، پیش‌بینی می‌شود که اثرات منفی بر جریان ورود گردشگران خارجی به این کشور در کوتاه‌مدت و میان‌مدت داشته باشد.» این تحلیل یورومانیتور از حوادث اخیر ترکیه و تاثیر آن بر گردشگری این کشور است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، این انفجار که در منطقه سلطان‌احمد، در نزدیکی مسجد آبی و ایاصوفیه رخ داد منجر به کشته‌شدن ۱۱ نفر شد که به جز سه نفر آنها، مابقی گردشگران خارجی بودند. ۶ نفر از کشته‌شدگان آلمانی بودند؛ آلمانی‌هایی که بیشترین گردشگران ورودی ترکیه را به خود اختصاص می‌دهند و حالا کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این حادثه بر جمعیت آلمانی‌هایی که به ترکیه می‌روند تاثیر خواهد گذاشت. در همین حال یورومانیتور نیز تحلیل می‌کند که کشته شدن چند آلمانی و نروژی در این حادثه می‌تواند منجر به محدودیت‌های بیشتر سفر و پرواز به سمت این مقصد در روزهای آینده شود. در واقع، بازار اروپا به عنوان منبع اصلی گردشگران ورودی ترکیه به احتمال بسیار زیاد به اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از شهروندان خود در سفر به این منطقه دست خواهند زد. از سوی دیگر، این کشور سال گذشته نیز با دو انفجار و حمله تروریستی دیگر مواجه شده بود که آن حوادث نیز تاثیرات منفی خود را بر گردشگری ترکیه گذاشتند.

 

 

آسیب اقتصاد گردشگری ترکیه از تروریسم

اقتصاد ترکیه در سال ۲۰۱۵ از حملات تروریستی به شدت آسیب دید. درآمد این کشور از گردشگری در سال ۲۰۱۴ معادل ۳۵میلیارد دلار بود اما این درآمد در سه فصل نخست ۲۰۱۵ به ۲۹/ ۱۲میلیارد دلار کاهش یافت. از سوی دیگر براساس گزارش یورومانیتور، ترکیه در سال ۲۰۱۴ ششمین مقصد جذاب برای گردشگران بود؛ با ثبت رکورد ۸/ ۳۴ میلیون بازدیدکننده اما این تعداد (به‌ویژه در میان گردشگران روس) پس از بحران اتحادیه اروپا و قطع ارتباط گردشگری و اقتصادی روسیه و ترکیه متعاقب حادثه سقوط هواپیمای روس، رو به کاهش گذاشت؛ چه اینکه تا پیش از قطع ارتباط این دو کشور، سالانه ۵/ ۴ میلیون گردشگر روس به ترکیه سفر می‌کردند. یورو مانیتور پیش‌بینی می‌کند با توجه به توقف سیل توریست‌های روسی به ترکیه، تزلزل بازارهای این کشور و ابهام در سیاست داخلی و نگران‌های امنیتی، احیای اقتصادی و توریسم ترکیه با کندی مواجه باشد؛ شاهد آن هم اینکه تنها در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۵ لیره ترکیه حدود ۳۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

همچنین ببینید

اجرای کامل و دقیق برجام، آزمون مهمی برای سایر همکاری ها در عرصه بین المللی است/بعد از پایان داعش ، مبارزه با تروریسم در منطقه باید ادامه یابد

رییس جمهوری در تماس تلفنی همتای فرانسوی خود گفت: اجرای کامل و دقیق برجام آزمون ...