خانه > اخبار ویژه > سرمایه‌گذاری قابل‌توجه ایران در بخش هوانوردی و خودرو

سرمایه‌گذاری قابل‌توجه ایران در بخش هوانوردی و خودرو

نخستین سفر حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران به قاره و اتحادیه اروپا که دوشنبه هفته گذشته با ورود به مقصد نخست او، کشور ایتالیا آغاز شده و ۲ روز بعد و در ساعات پیش از ظهر چهارشنبه با پروازی کوتاه از رم به پاریس و ورود به کشور فرانسه تکمیل شده بود،

در حالی به پایان رسید که مجموعه پرتعدادی از قراردادهای تجاری و اقتصادی، تفاهمنامه‌های همکاری و قراردادهای سرمایه‌گذاری مشترک میان دولت و فعالان اقتصادی از بخش خصوصی ایران از یک‌سو و همتایان و شرکای آنها از هر دو کشور ایتالیا و فرانسه به‌عنوان طرف‌های تجاری مقابل منعقد شد و در میان تمامی این قراردادها و توافقنامه‌ها، بزرگترین آنها بدون تردید قرارداد خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافربری ایرباس و در کنار آن، توافق‌های جداگانه با ۲خودروساز عمده فرانسه شامل ائتلاف پژو ـ سیتروئن و رنو بود که البته موضوع خرید هواپیماهای ایرباس فرانسوی با توجه به ممنوعیت ۳۵سال‌های که در زمینه خرید هواپیما و قطعات و تجهیزات یدکی آنها از نخستین سال‌های پس از پیروزی انقلاب در ایران و به‌طور دقیق پس از اشغال سفارت امریکا بر ایران تحمیل شده و کاستی‌های شدیدی که حیطه حمل‌ونقل هوایی کشور ـ چه در بخش مسافربری و چه در بخش‌های تجاری ـ در طول ۳/۵دهه گذشته با آنها مواجه بوده و هنوز هم است، اهمیت بسیار بیشتری برای ایران داشت، به‌ویژه آنکه ابعاد مالی این قرارداد نیز بسیار عظیم و هنگفت بوده، به‌گونه‌ای که برآوردها و اظهارنظرهای مطرح شده از ارزش ۲۷میلیارد دلاری این قرارداد حکایت دارد.
خبرگزاری رویترز در طول سفر ۴ روزه روحانی به ایتالیا و فرانسه بیشترین حجم اخبار و گزارش‌ها در این زمینه را از نمایندگان خبری خود در نقاط مختلف اروپا و آسیا دریافت و منتشر کرد، گزارش‌هایی که از تهران، رم و پاریس ارسال شده بودند و بخش‌هایی از آنها را ملاحظه کردید.

در گزارش ارسالی رویترز از تهران آمده: «ایران هفته جاری به دیدار دو کشور اروپایی و چند شرکت مهم در این کشورها به‌ویژه شرکت‌های فعال در حوزه هوانوردی و در رأس آنها شرکت ایرباس فرانسه می‌رود، با این هدف که نزدیک ۴۰ سال تحریم و محدودیت در زمینه تامین هواپیماهای موردنیاز کشور را به پایان برساند. »
یک منبع آگاه دولتی از کابینه ایتالیا در گفت‌وگو با رویترز خاطرنشان کرد که رییس‌جمهوری ایران و هیات ۱۲۰نفره همراه وی، قراردادهای متعددی را با همتایان و دیگر شرکت‌های ایتالیایی منعقد کرده‌اند. این منبع آگاه گفت: «هیات ایرانی در ایتالیا قراردادهایی به ارزش ۱۷میلیارد یورو (معادل ۱۸/۴میلیارد دلار) را به امضا رسانده که شامل حوزه‌های مختلفی می‌شوند؛ حوزه‌هایی مانند انرژی و زیرساخت‌های اساسی صنایع تا فولاد و کشتی‌سازی.
«این تازه شروع ماجراست و بخش‌ها و حوزه‌های بسیار زیادی وجود دارند که ما باید در رابطه با آنها همکاری نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشیم. » این‌ها جملاتی است که ماتئورنزی نخست‌وزیر ایتالیا در حالی که شانه به شانه روحانی ایستاده بود، خطاب به خبرنگاران بیان کرد.
رنزی در ادامه سخنان خود اضافه کرد: «اطمینان دارم این ملاقات رییس‌جمهوری ایران و حضور وی در ایتالیا بخش زیربنایی از قابلیت‌ها در راستای همکاری‌های دوجانبه ایران و ایتالیاست. همکاری‌هایی که می‌تواند سوای روابط اقتصادی دوطرفه، در رابطه با مقابله اساسی با چالش‌هایی مانند مبارزه با تروریسم در منطقه خاورمیانه که ایران و دنیای غرب درباره آن دیدگاه و موانعی مشترک دارند شکل گیرد. »
حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران نیز در سخنانی که در کنار رنزی بیان کرد، با اشاره به اینکه ایران همواره در خط مقدم مقابله با تروریسم قرار داشته، خاطرنشان کرد: «باید همکاری‌ها را به‌ویژه در مواردی مانند ایجاد و حفاظت از صلح پایدار در افغانستان، سوریه، لبنان و لیبی گسترش دهیم. »

همچنین ببینید

تمام امکانات برای نجات هموطنان گرفتار و رسیدگی به آسیب دیدگان بسیج شود

رییس جمهوری در پی زلزله شب گذشته در مناطق غربی کشور و بویژه استان کرمانشاه، ...