خانه > اخبار ویژه > سرمایه‌گذاری مشترک ایران و فرانسه در فرودگاه امام خمینی(ره)

سرمایه‌گذاری مشترک ایران و فرانسه در فرودگاه امام خمینی(ره)

براساس گزارش‌های منتشرشده، دولت ایران درحال مذاکره با گروه صنایع فرانسوی بوگه و آئروپورت دوپارپی در رابطه با امکان مشارکت این گروه صنعتی در پروژه توسعه فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران است.

گزارش نشریه انگلیسی گاردین در این باره حاکی از آن است که این پروژه که قرار است در قالب طرح ۲/۸میلیارد دلاری گسترش ظرفیت‌های این فرودگاه به اجرا درآید به احتمال زیاد به صورت قراردادهای جوینت ونچر متداول (سرمایه‌گذاری مشترک) میان شرکت‌ها منعقد خواهد شد و کلیات آن شامل احداث ترمینال دوم فرودگاه بین‌المللی امام خمینی می‌شود.
این ترمینال جدید در زمینی به مساحت ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار در فرودگاه یادشده احداث می‌شود تا ظرفیت جابه‌جایی مسافران این فرودگاه را به ۲۰ میلیون نفر در سال افزایش دهد. با تکمیل این پروژه، ترمینال موردنظر برای پروازهای داخلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و عملیات پروازی آن از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد مدیریت و راهبری خواهد شد (این بخش از گزارش از سوی پایگاه خبری albawaba. com منتشر شده است. ) همچنین براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، این پروژه گسترش فرودگاهی در یک دوره زمانی ۵ ساله به اجرا درخواهد آمد. درحال‌حاضر فرودگاه بین‌المللی امام خمینی دارای ۱۵ترمینال ورودی مسافران است و به‌طور میانگین ظرفیت جابه‌جایی ۶ میلیون مسافر و ۱۲۰ هزار تن بار و کالاهای همراه مسافران را در هر سال دارد. از این طرح توسعه و مشارکت شرکت‌های خارجی در اجرای آن، انتظار می‌رود پس از رفع تحریم‌های اقتصادی که علیه ایران وضع شده است، جامه عمل به خود بپوشاند.

 

به نوشته روزنامه گاردین، ایرانیان امیدوارند با شروع سال ۲۰۱۶ میلادی تحریم‌های وضع‌شده از سوی اتحادیه اروپا به‌طور کامل لغو شده و تحریم‌های اعمال‌شده به‌وسیله ایالات متحده امریکا نیز به حالت تعلیق درآید. مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در این رابطه گفته است: «در فضای جدید و دوره‌ای که پیش‌رو داریم این فرصت برای شرکت‌های فعال در تمامی کشورها ازجمله شرکت‌های امریکایی فراهم خواهد بود تا وارد بازار گردشگری و توریسم ایران شوند و به‌ویژه آن دسته از افراد و شرکت‌هایی که امکان و شرایط سرمایه‌گذاری خارجی را دارند قادر خواهند بود براساس قوانین و مقررات جاری در ایران ـ که حمایت‌های مناسبی نیز در قوانین کشور ما از این گروه از فعالان اقتصادی خارجی و سرمایه‌گذاران بین‌المللی شده است ـ به خوبی در اینجا سرمایه‌گذاری و فعالیت کنند.
سلطانی‌فر اضافه کرده که کشور متبوعش امیدوار است با افزایش ظرفیت‌ها و ارتقا و بهبود امکانات و ظرفیت‌ها و همچنین معرفی هرچه بیشتر جذابیت‌های آن به مردم و علاقه‌مندان در سایر کشورهای جهان، بتواند درآمدهای خود از محل جذب گردشگران خارجی و در کل درآمد صنعت تورسیم خود را تا سال ۲۰۲۵ میلادی (ظرف ۱۰ سال آینده) به ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار در هر سال برساند. برپایه برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در حوزه گردشگری ایران، هدفگذاری مسئولان این حوزه بر این مبنا طراحی شده است که حجم ورودی گردشگران خارجی به ایران در طول یک دهه آینده از ۴/۵میلیون نفر کنونی به ۲۰ میلیون نفر افزایش پیدا کند.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...