خانه > اخبار > اقتصادی > سقوط بازار سهام چین ادامه دارد/ زیان‌ 2 تریلیون دلاری در سال 2016

سقوط بازار سهام چین ادامه دارد/ زیان‌ 2 تریلیون دلاری در سال 2016

 

بازار سهام چین امروز بازهم شاهد سقوط آزاد دیگری بود؛ به طوری‌که مجموع زیان‌دهی‌ آن در سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به حدود ۲۵ درصد یا ۲ تریلیون دلار افزایش یافته است.

با سقوط دوباره بازار سهام چین که به دنبال سقوط جلسه قبل رخ داد، مجموع زیان این بازار از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون به ۱۳ تریلیون یوآن معادل ۲ تریلیون دلار افزایش یافت.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، شاخص کامپوزیت شانگهای (.SSEC) که در مبادلات سه‌شنبه، ۶.۴ درصد افت کرده و به پایین‌ترین سطح خود از دسامبر ۲۰۱۴ تاکنون رسیده بود، در طول امروز هم تا ۴ درصد دیگر پایین آمد.

 

همچنین، شاخص CSI300، که ۳۰۰ کمپانی بزرگ شانگهای و شنژن را دربر می‌گیرد، ۲.۴ درصد افت کرده است. بازارهای چین، سال جدید میلادی را با سقوط شتابناک بازارهای سهام و افت ارزش یوآن آغاز کرد. همچنین، فشارهای ناشی از کلی فروشی سهام همچنان به قوت باقیست و این درحالی است که داده‌های آماری رسمی حاکی از کندی رشد اقتصادی و سخت شدن شرایط کسب و کار در این کشور حکایت می‌کند که این مساله اعتماد سهامداران در بازارهای سهام را کاهش داده است.

 

«گو یونگتای»، تحلیلگر موسسه «سیندا سکیوریتیز»، می‌گوید: شمار رو به افزایش سهام‌داران، در حال فروش سهامی هستند که با پول‌های استقراضی خریداری کرده بودند تا بتوانند از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنند.

سهامداران و سرمایه‌گذاران در سراسر جهان نیز گوش به زنگ هستند که ببینند چه زمانی تلاطمات هفته‌های اخیر در بازار و نگرانی‌ها نسبت به کندی رشد اقتصادی چین، بالاخره منجر به کشیدن ترمز فدرال‌رزرو در مسیر افزایش مقطعی و پلکانی نرخ بهره بانکی خواهد شد؟ از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه فدرال‌رزرو در نشست امروز خود، احتمالا نرخ بهره بانکی را به دلیل نوسانات بازارهای جهانی دست نخورده نگاه دارد.

همچنین ببینید

سهام جذاب ، سهامدار محتاط!

با آنکه فشار فروش آخر سال از روزی بازار سهام برداشته شد ، اما به ...