خانه > اخبار ویژه > سوغات تور اروپایی روحانی(جزئیات تفاهم‌نامه‌‌های بانکی، نفتی، خودرویی و خرید )

سوغات تور اروپایی روحانی(جزئیات تفاهم‌نامه‌‌های بانکی، نفتی، خودرویی و خرید )

نخستین سفر رئیس‌جمهور به اروپا در، سوغات متعددی برای اقتصاد ایران داشت. هیات‌هایی که در سفر به ایتالیا و فرانسه همراه رئیس‌جمهور بودند، در چند حوزه قراردادهایی مهم امضا کردند و در حوزه‌هایی نیز، به تفاهم‌های قابل‌توجهی با همتایان اروپایی رسیدند. یکی از مهم‌ترین اتفاقات، تفاهم بانک مرکزی ایران با «ساچه» ایتالیا بود که براساس آن برای کشورمان سقف اعتباری ۶ میلیارد یورویی در نظر گرفته شد. این در حالی است که در ابتدای رایزنی‌ها، سقف تعیین شده ۵/ ۱میلیارد یورو بود که با مذاکرات بعدی تا ۴ برابر افزایش یافت. در حوزه حمل‌و‌نقل نیز موردتوجه‌ترین قرارداد، خرید هواپیماهای «ایرباس» است. علاوه‌براین، قراردادهای متنوع دیگری نیز در حوزه‌های صنعت و اینترنت نهایی شده است. عقد قرارداد فروش ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت به شرکت «توتال» که با احتساب بهای کنونی نفت رقمی بیش از ۲ میلیارد دلار در سال خواهد بود، یکی از قراردادهای بااهمیت سفر اخیر بود. همزمان، شرکت «انی» ایتالیا هم برای حضور در پروژه‌های مهم نفتی کشور اعلام آمادگی کرد. اما بخش خودرو نیز از قافله عقب نماند. پس از ماه‌ها مذاکره، قرارداد پژو و ایران خودرو بالاخره امضا شد تا بر اساس این قرارداد ۴۰۰ میلیون یورویی، علاوه‌بر تولید سه خودرو جدید پژو در ایران، شرکتی مشترک میان ایران خودرو و پژو نیز تاسیس شود.

گروه صنعت و معدن: «امضای تفاهم‌نامه برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش تقریبا ۲۳ میلیارد یورو، امضای تفاهم‌نامه با گروه فیوز فرانسه، عقد تفاهم‌نامه همکاری‌ در بخش حمل و نقل، توسعه فرودگاه‌ امام خمینی(ره)، توافق‌نامه میان دو شرکت ونسی و وزارت راه و شهرسازی برای طراحی و ساخت ترمینال‌های جدید فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، توافق دریایی برای همکاری در زمینه‌ راه و پایانه‌های خطوط کشتیرانی، یادداشت تفاهم در زمینه آب تهران، یاداشت تفاهم در زمینه پروژه گلخانه‌ای و…» از جمله تفاهم‌نامه‌های منعقد شده از سوی هیات همراه رئیس‌جمهوری با شرکت‌های فرانسوی است. علاوه بر شرکت‌های فرانسوی در این سفر تفاهم‌نامه‌هایی نیز میان ایران و ایتالیا منعقد شد که عبارت است از «عقد قرارداد با فولادسازی دانیلی، فعال‌سازی مجدد کمیته مشترک اقتصادی، بازگشت به سطح قبلی تجارت و سرمایه‌گذاری، تقویت همکاری‌های دوجانبه در بخش‌هایی همچون انرژی، انتقال فناوری، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و توافقات دوجانبه جدید به منظور ارتقای اجرای منشور میلان و در راستای اصول EXPO2015 حمل و نقل، توسعه زیرساخت‌ها با هدف تسهیل جریان‌های صادراتی از زمین، دریا و هوا و محیط زیست، تشویق بانکداری دوجانبه و روابط اعتباری و…» تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای منعقد شده را می‌توان دستاورد سفر رئیس‌جمهوری ایران به همراه هیات دولت و برخی از فعالان بخش خصوصی به این دو کشور دانست.

امضای ۲۰ سند همکاری با فرانسه

در سفر رئیس‌جمهور ایران به فرانسه ۲۰ سند همکاری به امضا رسید که خرید ۷۳ هواپیمای پهن پیکر و ۴۵ هواپیمای متوسط با بودجه‌ای حدود ۲۳ میلیارد یورو از جمله آنها است. براساس این قرارداد مقرر شده تا سه فروند از هواپیماهای مذکور برای نوسازی ایرلاین‌های کشور تا پایان سال به ایران تحویل داده شود. این سفر، مجالی شد تا ناوگان حمل و نقل هوایی ایران به‌واسطه امضای تفاهم‌نامه برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس روند نوسازی را آغاز کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قرارداد خرید ۷۳ هواپیمای پهن پیکر و ۴۵ هواپیمای متوسط در مراسمی در کاخ الیزه با حضور حسن روحانی و فرنسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه امضا شده است. پیش از این قرار بود ۱۱۴ هواپیما از این شرکت فرانسوی خریداری شود که تنها مدل ۲۴ فروند هواپیما از این تعداد مشخص بود.

همچنین ببینید

روحانی به خوبی پاسخ ترامپ را داد

۸۱ درصد از افرادی که اخبار مربوط به سخنرانی ضدایرانی ترامپ و پاسخ‌های رئیس‌جمهوری اسلامی ...