خانه > اخبار ویژه > سوغات نفتی زنگنه از سفر به اروپا

سوغات نفتی زنگنه از سفر به اروپا

سفر رئیس‌جمهور کشورمان و هیات همراه وی به اروپا که از روز دوشنبه آغاز شده در حوزه‌های مختلفی از جمله حمل و نقل، زیرساخت‌ها، کشتیرانی، صنایع نفت و گاز، خودرو و… دستاوردهای مناسبی با خود به همراه داشت. در این میان اما حضور وزیر نفت کشورمان در این سفر حکایت از برنامه‌ریزی برای ارتباط بیشتر ایران و اروپا در حوزه نفت و گاز دارد. گفت‌وگوهای شرکت ملی نفت خیز جنوب با شرکت SSE، عقد قرارداد با شرکت توتال برای فروش ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام به‌صورت روزانه، حضور شرکت انی ایتالیا در پروژه‌های نفتی ایران و سایر موارد از برنامه‌های ایران و دو کشور اروپایی است.

توتال مشتری روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت ایران شد

آن‌طور که خبرها حکایت دارد طی روزهای اخیر مذاکرات برای عقد قراردادها با شرکت‌های فرانسوی گرم بود. براساس گزارشی که خبرگزاری تسنیم منتشر کرده است وزیر نفت ایران از امضای یک توافقنامه نفتی با شرکت فرانسوی توتال در جریان دیدار مقام‌های ایرانی و فرانسوی در پاریس خبر داده است. مقامات شرکت توتال هم گفته‌اند که برای خرید روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام قراردادی با ایران امضا کرده‌اند. پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال در این زمینه اعلام کرده که این شرکت برای خرید روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام قراردادی با ایران امضا کرده است. این رقم به معنای خرید ۷۳ میلیون بشکه نفت در سال است که با فرض قیمت کنونی نفت، درآمدی حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار را عاید کشورمان خواهد کرد.

پویان در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد: توتال پیش از این حضور فعالی در ایران داشته است و نسبت به تعهدات خود وفادار بوده است و واضح است که ما اجرای پروژه‌های دیگر با ایران را پیش‌بینی می‌کنیم اما آنها به گفت‌وگوهای بیشتری نیاز دارند. در این راستا رکن‌الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و یکی از مدیران ارشد شرکت فرانسوی توتال بعد‌از‌ظهر پنج‌شنبه در حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه یادداشت تفاهمی امضا کردند. پاتریک پویان، مدیرعامل توتال و بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران نیز در این مراسم حاضر بودند. رئیس‌جمهور در دیدار با مدیرعامل توتال، به سوابق همکاری این شرکت با ایران اشاره کرد و گفت: توتال می‌تواند از فرصت همکاری در حوزه انرژی ایران به خوبی استفاده کند.حسن روحانی گفت: ایران قطب انرژی منطقه است و توتال نیز می‌تواند با توجه به سوابق و تجربه‌های همکاری دو طرف، از فرصت‌های خوبی که برای همکاری در حوزه انرژی وجود دارد، به خوبی استفاده کند. مدیر عامل توتال در این دیدار گفت: توتال، آماده بازگشت به همکاری‌ها و مشارکت سریع در توسعه میدان‌های نفت و گاز ایران است.

کارنامه توتال در سال‌های پیش از تحریم

به گزارش «دنیای اقتصاد» شرکت نفتی توتال فرانسه تا پیش از تحریم‌ها به‌عنوان یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌های نفتی ایران به فعالیت مشغول بود. این شرکت پیش از این نیز از آمادگی برای حضور در پروژه‌های ال ان جی و همچنین بخش پتروشیمی کشور خبر داده بود.

همچنین ببینید

زنگنه: توافق اوپک تاثیری بر تولید نفت ایران ندارد

وزیر نفت در وین گفت: در صورت تمدید توافق اوپک، تولید نفت ایران تغییری نمی‌کند ...