خانه > اخبار ویژه > صادرات نفت ایران ۲۰ درصد افزایش می‌یابد

صادرات نفت ایران ۲۰ درصد افزایش می‌یابد

رویترز به نقل از منابع آگاه پیش‌بینی کرد صادرات نفت ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه نسبت به متوسط صادرات سال ۲۰۱۵ به میزان بیش از یک پنجم افزایش خواهد یافت. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آمارهای یک منبع آگاه از برنامه بارگیری نفتکش‌ها نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه نسبت به متوسط صادرات سال گذشته به میزان بیش از یک پنجم افزایش خواهد یافت. این آمارها نشان از تلاش ایران برای افزایش صادرات نفت خود پس از لغو تحریم‌ها دارد. این آمارها اولین نشانه از افزایش صادرات نفت ایران است. ایران شروع به افزایش تولید و صادرات نفت ذخیره شده
خود طی دوران تحریم‌ها کرده است.

بازار به دقت در حال رصد کردن روند بازگشت نفت ایران به بازار پس از لغو تحریم‌ها در اوایل ماه جاری است. مازاد عرضه موجب شده تا قیمت نفت از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون ۷۰ درصد کاهش پیدا کند. امیدواری‌ها به اینکه تولید‌کنندگان مهمی نظیر عربستان و روسیه ممکن است برای کاهش تولید با اوپک همکاری کنند، این هفته موجب افزایش قیمت‌ها شده است. بر‌اساس آمارهای به دست آمده از برنامه اولیه بارگیری نفتکش‌های ایران، کل صادرات این کشور در ماه فوریه به حدود ۴۴/۱ میلیون بشکه و در ماه ژانویه به ۵۵/۱ میلیون بشکه خواهد رسید. این ارقام بیش از ۲۰ درصد بالاتر از متوسط صادرات روزانه نفت ایران در سال ۲۰۱۵ است. صادرات ایران در ماه جاری به بالاترین رقم از فوریه ۲۰۱۴ تاکنون رسیده است.

افزایش بارگیری نفت ایران به مازاد عرضه در بازار نفت که تحلیلگران حجم آن را حدود یک میلیون بشکه در روز برآورد کرده‌اند، می‌افزاید. آمارهای رسمی ماه ژانویه بر اساس آمارهای ورود نفتکش‌ها به بنادر کشورهای خریدار نفت ایران تا اواسط ماه فوریه منتشر نخواهد شد. آمارهای ماه فوریه نیز تا اواسط ماه مارس منتشر نخواهد شد. تونی نونان، از موسسه مدیریت ریسک میتسوبیشی گفت: «انتظار می‌رود ایران به سریع‌ترین نحو ممکن صادرات نفت خود را افزایش دهد. از نظر فیزیکی آنها می‌توانند این کار را انجام دهند، زیرا آنها نفت زیادی را روی دریا ذخیره کرده‌اند.»

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...