خانه > اخبار > ضرورت تعیین رییس گروه کاری ایران برای پیوستن به WTO

ضرورت تعیین رییس گروه کاری ایران برای پیوستن به WTO

دهمین اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی در کنیا برگزار شد، در این دوره از اجلاس، ایران به‌عنوان عضو ناظر شرکت کرده است. این اجلاس عالی‌ترین رکن تصمیم‌گیری در WTO است که هر ۲ سال یک‌بار با حضور وزرای تجارت کشورهای عضو تشکیل می‌شود.

 

در دهمین اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی پایان مذاکرات پیوستن کشور افغانستان و لیبریا اعلام شد و این ۲ کشور پس از طی مراحل مربوط به تصویب ملی و پروتکل پیوستن کشور خودشان، به‌طور رسمی به عضویت WTO در خواهند آمد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در دهمین اجلاس وزرای سازمان تجارت جهانی در نایروبی گفت: پیوستن ایران به‌عنوان بزرگترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی، یک توافق برد – برد و به نفع همه و قدم مهمی در جهت ایجاد سازمانی واقعا جهانی به شمار می‌رود. وی در همین باره افزود: اکنون که پس از مذاکرات فشرده تمام سوءتفاهمات درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران مرتفع شده است قدم بعدی ما این است که همکاری‌های اقتصادی را ترغیب کنیم و با اقتصاد جهانی عجین شویم و از این‌رو نهایی کردن پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی اولویت ماست. نعمت‌زاده در ادامه، سابقه درخواست پیوستن ایران به WTO را با سابقه ۲۰ ساله این سازمان مطابق دانست و افزود: با این وجود نگاه ما به آینده است.

وی با اشاره به آمادگی ایران برای ارائه گزارش نظام تجاری تجدید نظر شده در نخستین جلسه گروه کاری گفت: تشکیل این جلسه همچنان موکول به تعیین رییس گروه کاری است و به این منظور به حمایت همه اعضا برای تسهیل فرآیند پیوستن و شکل‌دهی به گروه کاری ایران نیاز داریم. وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان به بیان آمادگی ایران برای ارائه فهرست پیشنهادی کالاها و خدمات پرداخت و آغاز مذاکرات دوجانبه را حسب درخواست کشورهای ذی‌نفع میسر عنوان کرد و گفت: از نظر ما تجارت باید هماهنگ با اهداف توسعه‌ای و به ویژه اهداف توسعه پایدار باشد.

 

عزم ایران و روسیه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی

به گزاراش شاتا نعمت‌زاده در دیدار آلکس الیاکوف، وزیر توسعه اقتصادی روسیه که در حاشیه اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت در کنیا برگزار شد سفر اخیر رییس‌جمهوری روسیه به ایران و توافق‌های انجام شده را مثبت دانست و به آمادگی ایران برای رفع موانع تجارت فیمابین تاکید کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت به بررسی در زمینه توافق تجاری بین ایران و اوراسیا پرداخت و انجام مذاکرات در این زمینه را برای رسیدن به تفاهم لازم دانست. وی همچنین افزایش سطح همکاری‌های بانکی بین دو کشور را برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی و افزایش مبادلات لازم دانست. در این نشست همچنین الکسی الیاکوف مذاکرات در اجلاس وزرای سازمان جهانی تجارت در کنیا را دشوار خواند و حصول توافق در بسیاری از زمینه‌ها را نیازمند عزم جدی تمامی اعضای سازمان جهانی تجارت عنوان کرد و گفت: توافق‌های انجام شده بین دو کشور در ماه‌های اخیر بسیار مهم بوده و عزم روسیه برای افزایش سرمایه‌گذاری‌ها جدی است.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...