خانه > اخبار > بین الملل > ظهور همسایه جیبوتی در لیست کشورهای عمده مقصد صادراتی ایران

ظهور همسایه جیبوتی در لیست کشورهای عمده مقصد صادراتی ایران

در روزهایی که کشور کوچک جیبوتی، روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده‌، وجود نام یکی از همسایگان کشور جیبوتی در میان ۱۰ کشور مقصد عمده کالاهای صادراتی ایران قابل توجه است.

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس جزئیات روزانه تجارت ایران که در سامانه اطلاعاتی گمرک ایران منتشر شده، در روز هفدهم دی ماه، کشور اریتره، همسایه شمالی کشور جیبوتی، در فهرست ۱۰ کشور مقصد عمده کالاهای صادراتی ایران جای گرفته است. در این روز کشورهای امارات متحده عربی، عراق، چین، افغانستان، عمان، ترکیه، پاکستان، ترکمنستان، هند و اریتره به ترتیب ۱۰ کشور عمده مقصد کالای صادراتی ایران (بر اساس ارزش دلاری) بوده‌اند.

از سوی دیگر در حالی که در روز پانزدهم دی ماه روسیه جزو ۱۰ کشور مقصد عمده صادرات ایران بوده و معادل ۹۷۵.۷ میلیون دلار کالا از ایران به این کشور صادر شده است، در روز شانزدهم نام این کشور حتی در میان ۲۰ کشور عمده مقصد صادرات ایران نیز به چشم نمی‌خورد. در روز هفدهم دی ماه نیز نام روسیه در میان ۱۰ کشور عمده مقصد صادرات ایران نیست و صادرات به این کشور معادل ۴۰۵.۴ میلیون دلار است.

بررسی جزئیات روزانه تجارت ایران که در سامانه اطلاعاتی گمرک ایران منتشر شده، همچنین نشان می‌دهد که امارات متحده عربی همچنان از کشورهای عمده طرف معامله ایران است. در روز هفدهم دی ماه، این کشور دومین مبدأ واردات و اولین مقصد صادرات ایران پس از چین است. بعد از چین و امارات متحده عربی، کشورهای کره، هند، ترکیه، فیلیپین، تایلند، روسیه، اندونزی و آذربایجان کشورهای مبدأ عمده واردات ایران در روز هفدهم دی ماه هستند.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...