خانه > اخبار ویژه > فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است/ هدف گیری روابط ۶۰۰ میلیارد دلاری طی ده سال آینده

فصل نوینی در روابط تهران – پکن آغاز شده است/ هدف گیری روابط ۶۰۰ میلیارد دلاری طی ده سال آینده

روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با تاکید بر اینکه فصل نوینی در روابط پایدار و راهبردی تهران – پکن آغاز شده است، تسریع در تدوین سند جامع همکاری های ۲۵ ساله دو کشور را ضروری دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و “شی جین پینگ” رییس جمهوری خلق چین، صبح شنبه و در نشست هیات های عالی رتبه دو کشور، با اشاره به جزئیات بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی، اشتراک نظر تهران و پکن در زمینه ضرورت همکاری و هماهنگی نزدیک برای مبارزه با تروریسم و حل و فصل مسایل کشورها و اختلافات منطقه ای از طریق سیاسی و گفتگو را مورد تاکید قرار دادند.
رییس‌ جمهوری اسلامی ایران در این نشست، روابط دو کشور را تاریخی، دوستانه و راهبردی توصیف کرد و اظهار داشت: چین همواره در روزهای سخت در کنار ملت ایران بوده و این رفتار دوستانه سرمایه‌ای است که باید از آن برای توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه استفاده کنیم.
دکتر روحانی با تأکید بر آمادگی تهران برای انعقاد سند جامع همکاریهای ‌بلندمدت و راهبردی بین تهران و پکن اظهارداشت: برای توسعه روابط دو کشور، دو طرف از اراده سیاسی کاملی برخوردار هستند و ضرورت دارد این اراده در سایر بخش‌ها بویژه در عرصه اقتصادی نیز تقویت بیشتری یابد.
رییس شورای عالی امنیت ملی با استقبال از تدوین سند جامع و اجرایی همکاریهای ۲۵ ساله میان دو کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تدوین این سند، همکاری‌های لازم را تسریع کند تا این سند هر چه زودتر نهایی و امضا شود.
رییس‌ جمهوری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های مختلف توسعه همکار‌های تهران و پکن در همه بخش‌ها از جمله صنعت، معدن، حمل و نقل، راه‌آهن، بنادر، فناوری ‌های نو، فرهنگی و دانشگاهی، گردشگری، مسایل زیست محیطی و انرژی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های پتروشیمی و پالایشگاهی در چین سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد. ضمن این که ایران از لحاظ جغرافیایی این استعداد را دارد که به هاب فعالیت‌های اقتصادی چین در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز تبدیل شود.
دکتر روحانی همچنین از لزوم ایجاد تحول بزرگ در روابط اقتصادی دو کشور در فضای پسابرجام و رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت: پیش بینی می‌کنیم رقم مبادلات اقتصادی تهران و پکن در ۱۰ سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا یابد.
رییس‌ جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تروریسم را خطر بزرگی برای ملت‌های منطقه و جهان دانست و تأکید کرد: تهران و پکن می توانند همکاریهای موثر برای تامین امنیت و ثبات منطقه را افزایش دهند و ما معتقدیم که مشکلات منطقه از جمله مشکلات سوریه، عراق و یمن راه حل نظامی ندارد و باید از طریق سیاسی حل و فصل شود.
دکتر روحانی تصریح کرد: باید مرزهای ملی کشورها مورد احترام بوده و آینده هر کشوری به اراده مردم آن کشور واگذار گردد.

همچنین ببینید

اقتصاد “چین” به روایت آمار

بر اساس آخرین آمارها سهم میانگین چین در رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۳ ...