خانه > اخبار ویژه > فولاد ایران بعد از «برجام» نخستین خیز بلند را برداشت

فولاد ایران بعد از «برجام» نخستین خیز بلند را برداشت

پساتحریم زمینه‌های مناسبی را به منظور افزایش همکاری‌های ایران با شرکت‌های معتبر خارجی در عرصه صنایع معدنی فراهم آورده است. در این بین صنعت فولاد جذاب‌ترین بخش از صنایع است که با استقبال خارجی‌ها به منظور همکاری‌های مشترک و سرمایه‌گذاری مشترک مواجه شده است.

این استقبال خارجی‌ها در سفر رییس‌جمهور و هیات ۱۰۰ نفره به ایتالیا نمود بیشتری یافت. در سفر حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران به ایتالیا قرارداد همکاری ایمیدرو و شرکت دانیلی به منظور تاسیس شرکت مشترک پرشین متالیک در منطقه آزاد چابهار به امضا رسید. همچنین انعقاد قرارداد فولاد هرمزگان با گروه ‌«اس‌ام‌اس»‌ نیز از دیگر همکاری‌های مشترک ایران و ایتالیا در عرصه صنایع معدنی است. در این بین کره‌ای‌ها نیز برای همکاری با ایران اعلام آمادگی کرده‌اند و شرکت کره‌ای پوسکو درحال مذاکره با یک شرکت ایرانی به منظور صادرات فناوری جدید فولاد به کشور است.

توسعه فولاد هرمزگان دوبرابر می‌شود
انعقاد قرارداد شرکت فولاد هرمزگان با گروه اس‌ام‌اس ازجمله همکاری‌های مشترک ایران و ایتالیا در زمینه فولاد است. امیرمسعود هراتیان، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان درباره انعقاد قرارداد با گروه اس‌ام‌اس، در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: با اجرایی شدن این قرارداد در قالب فاینانس ظرفیت کنونی فولاد هرمزگان از ۱/۵ میلیون تن به ۳ میلیون تن تختال در سال خواهد رسید. هراتیان که با هیات همراه رییس‌جمهوری در ایتالیا حضور دارد به تشریح ظرفیت‌ها و طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان با سرمایه‌گذاران و تاجران ایتالیایی پرداخت و بیان کرد: با توجه به شرایط مثبت و امیدبخشی که پس از توافق هسته‌ای به وجود آمده و همچنین توجه ویژه‌ای که دولت تدبیر و امید به توسعه سواحل خلیج‌فارس و توسعه صنعت فولاد در استان هرمزگان دارد به زودی شاهد خواهیم بود که این استان به عنوان قطب نخست فولاد کشور با ایجاد ظرفیت تولید ۱۰ میلیون تن در سال معرفی شود. وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران خارجی بخش معدن و صنایع معدنی به ویژه فولاد توجه ویژه‌ای به این منطقه دارند، افزود: شرکت فولاد هرمزگان با دارا بودن فناوری جدید و همچنین قرارگرفتن در سواحل خلیج‌فارس بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است. هراتیان با اشاره به اینکه شرکت فولاد هرمزگان به عنوان پیشرفته‌ترین کارخانه فولادی کشور با ظرفیت ۱/۵میلیون تن تختال در سال در فاصله ۴ کیلومتری از سواحل خلیج‌فارس و ۱۳ کیلومتری غرب بندرعباس قرار دارد گفت: با توجه به نیاز بازار خارجی و داخلی به محصولات ویژه تولیدی فولاد هرمزگان و توانایی این شرکت در تولید محصولات ویژه علاقه‌مندی خاصی از طرف خریداران داخلی و خارجی برای تختال‌های فولاد هرمزگان وجود دارد. مدیرعامل فولاد هرمزگان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح توسعه در زمان طراحی، ساخت و نصب تجهیزات و به‌ویژه در زمان بهره‌برداری علاوه بر افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور و اشتغال پایدار مناسب، نقش این شرکت در تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد بااهمیت‌تر می‌شود. هراتیان ضمن قدردانی از اهتمام رییس‌جمهوری و هیات دولت برای سرعت بخشیدن به توسعه و پیشرفت کشور، از حمایت‌های مدیرعامل و مدیران شرکت فولادمبارکه اصفهان برای توسعه فولاد هرمزگان قدردانی و تشکر کرد. وی همچنین به نقش تلاش و کوشش کارکنان این شرکت نیز اشاره کرد و پیشرفت و کسب جایگاه شایسته برای فولاد هرمزگان را مرهون همت بلند نیروی انسانی این کارخانه دانست.

مذاکرات غول فولاد کره برای صادرات فناوری به ایران
شرکت کره‌ای پوسکو نیز از برنامه خود برای صادرات فناوری جدید تولید فولاد به ایران خبر داده است. این شرکت سرگرم مذاکره با یک شرکت ایرانی برای صادرات فناوری فینکس است که نسل جدید فناوری دوستدار محیط‌زیست فولادسازی به شمار می‌رود. پایگاه خبری هرالد کورین به نقل از یک مقام بلندپایه وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره‌جنوبی نوشت: پوسکو یکی از شرکت‌های کره‌ای است که آماده امضای توافقنامه با همتایان ایرانی خود در نشست کمیته بازرگانی ایران-کره در ماه آینده است. یک هیات بازرگانی کره‌ای متشکل از حدود ۱۳۰ مدیر از صنایع مختلف به نشست این کمیته که ۲۹ فوریه در ایران برگزار می‌شود، خواهد پیوست و بسیاری از غول‌های صنعتی کره‌ای که در این هیات حضور دارند از جمله پوسکو برای فعالیت در دوران پساتحریم ایران آماده شده‌اند.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...