خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > بین الملل > متن کامل مصاحبه بشار اسد با مجله فرانسوی والور اکتوئل؛

متن کامل مصاحبه بشار اسد با مجله فرانسوی والور اکتوئل؛

“مقامات فرانسوی مدعی حمایت از دموکراسی در سوریه از مردم عربستان حمایت کنند”

رئیس جمهوری سوریه اعلام کرد: اگر مقامات فرانسوی طبق آنچه که ادعا می‌کنند، می‌خواهند از مردم سوریه در زمینه دموکراسی حمایت کنند، پس بهتر است که در وهله اول از مردم عربستان حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه با مجله فرانسوی والور اکتوئل در پاسخ به سوالی نسبت به واکنش وی به سخنان فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر اینکه اسد نمی‌تواند راه حل باشد، چرا که بخشی از مشکل است، گفت: بخش نخست از پاسخ من این است که از وی بپرسم آیا مردم سوریه اولاند را مکلف کردند تا به نمایندگی از آنها صحبت کند، این سوال اول است. آیا تو به عنوان یک شهروند فرانسوی پاسخی مشابه را از سوی هرگونه سیاستمداری در این جهان می‌پذیری که بگوید فرانسوا اولاند شایسته نیست که رئیس جمهوری فرانسه باشد؟ آیا این اهانتی به مردم فرانسه نیست. ما به این مساله به نحوی مشابه می‌نگریم، آیا زمانی که چنین حرفی گفته می‌شود اهانتی به مردم سوریه نیست؟ آیا به این معنا نیست که وی آنها را به رسمیت نمی‌شناسد؟

 

وی افزود: دوم اینکه فرانسه به عنوان کشوری که همواره به میراث و اصول انقلاب فرانسه و چه بسا به دموکراسی و حقوق بشر می‌بالد، باید این مساله را مورد توجه داشته باشد که اصل اول در دموکراسی حق ملت‌ها در تعیین رئیس جمهوری‌شان است و این گونه است که ننگ است که کسی که نماینده ملت فرانسه است چیزی را بگوید که با اصول جمهوری فرانسه و ملت آن مغایرت دارد. سوم اینکه بر وی ننگ است که تلاش کند به یک ملت متمدنی اهانت کند که تاریخی دارد که به هزاران سال کشیده می‌شود. این پاسخ من است و معتقدم که این مساله و این سخنان در رخدادها در سوریه تاثیر نخواهد گذاشت، چرا که رخدادها از چنین اظهاراتی تاثیر نمی‌پذیرد.

 

اسد در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه پیامی به اولاند و لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به ویژه پس از رخدادها در پاریس دارد و اینکه آیا این پیام به آنها این است که روابطتان را هرچه سریعتر با قطر و عربستان قطع کنید، عنوان داشت: این پیام چند وجه دارد، من پیام خود را با یک سوال آغاز می‌کنم. آیا این دو شخص دارای استقلال هستند تا من پیامی را به آنها بفرستم تا بتوانند اجرا کنند. در واقع سیاست فرانسه در این روزها مستقل از سیاست آمریکا نیست. همچنین دادن یک پیام فایده‌ای نخواهد داشت. علی رغم آن اگر من امیدی داشته باشم که تغییری در سیاست فرانسه رخ دهد اولین چیزی که باید انجام دهم بازگشت به سیاست واقع بینانه و مستقل و دوست برای خاورمیانه و سوریه است. دومین این که فرانسه از روش آمریکا که همان معیارهای دوگانه است دور شود. این گونه اگر طبق آنچه که ادعا می‌کنند که می‌خواهند از مردم سوریه در زمینه دموکراسی حمایت کنند پس بهتر است که در وهله نخست حمایتشان را به مردم عربستان ارائه دهند.