خانه > اخبار > بین الملل > ممنوعیت فعالیت واحدهای خارجی شرکتهای آمریکایی در ایران برداشته شد

ممنوعیت فعالیت واحدهای خارجی شرکتهای آمریکایی در ایران برداشته شد

به نقل از رویترز، این اقدام به شرکتهای آمریکایی فرصت حضور در ایران را فراهم می‌کند. ایران کشوری پرجمعیت و صاحب منابع انرژی وسیع بوده و انتظار می‌رود با برداشته شدن تحریمها، فرصتهای تجارتی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار برای شرکتهای ایرانی و خارجی ایجاد کند.

شهروندان و شرکتهای آمریکایی تحت تحریمهای آمریکا که حتی پس از اجرای توافق هسته ای به قوت خود باقی خواهند ماند، اجازه تجارت با ایران را ندارند اما سیاست جدید به شرکتهای مادر آمریکایی اجازه می‌دهد سیستمای فناوری مانند ایمیل و نرم افزار حسابداری برای واحدهای فعال در ایران فراهم کنند.

شرکتهای تابعه خارجی شرکتهای آمریکایی تا سال ۲۰۱۲ که کنگره تحریمهای جدید علیه تهران تصویب کرد، اجازه داشتند در ایران فعالیت کنند اما به گفته پیتر هارل، یک مدیر ارشد سابق تحریمها در وزارت خارجه آمریکا، پیش از آن تشدید تنشها با غرب باعث شده بود بیشتر شرکتهای تابعه خارجی تا اواخر دهه ۲۰۰۰ از ایران خارج شوند.

اکنون با امضای توافق هسته ای و موافقت آمریکا برای فراهم کردن خدمات فنی به واحدهای حاضر در ایران ممکن است بسیاری از شرکتهای چندملیتی آمریکایی تشویق شوند به ایران بازگردند.

به گفته هارل، شماری از شرکتهای آمریکایی به فکر فعالیت در ایران بوده اند و اکنون به سبک و سنگین کردن ریسکهای سیاسی خواهند پرداخت.

همچنین به گفته آدام ام اسمیت، مشاور ارشد سابق در امور تحریمها در وزارت خزانه داری آمریکا، مشکل واحدهای خارجی شرکتهای آمریکایی برای خارج کردن پول به دلار در آمریکا ممکن است بسیاری از شرکتها را منصرف کند.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

ارسال فهرست جدید محدودیت‌ واردات به هیأت دولت/ رویکرد فهرست جدید «ممنوعیت» است

مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت گفت: در راستای سیاست‌ حمایت از ...