خانه > اخبار > موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری ۲ کشور در سال‌های گذشته همواره به نفع روس‌ها مثبت بوده، گفت: ایران بازنده تبادلات تجاری با روسیه است.

غدیر قیافه در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در رابطه با وضعیت صادرات ایران و روسیه گفت: در تجارت با این کشور از جایگاه مناسبی برخوردار نیستیم و با توجه به ظرفیت بسیار بالای تجارت با این کشور، بازنده اصلی تبادلات بین‌المللی تجاری با روسیه بوده‌ایم و کمترین میزان تبادل را داشته‌ایم. 

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در خصوص وضعیت تراز تجاری ایران و روسیه افزود: تراز تجاری دو کشور مذکور طی سال‌های گذشته همواره به نفع روس‌ها مثبت بوده و سهم اصلی این سبد مبادله‌ای در اختیار روس‌ها بوده و همیشه چندین برابر صادرات ما بوده است. 

وی همچنین در پاسخ به این سوال که موانع صادراتی ایران به روسیه چیست، گفت: طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی،‌سیگنال‌های اقتصادی همیشه مبتنی بر جایگزینی واردات و تأمین نیاز داخلی بوده است و از آنجا که همواره بازار داخلی هدف اصلی تولید داخلی بوده بنابراین هیچ‌گاه مقدار تولید، و کیفیت کالاها را براساس بازارهای صادراتی طراحی نکرده‌ایم. 

قیافه همچنین به تأمین مالی بسیار گران به عنوان مانع دوم صادرات اشاره کرد و گفت: صادرکننده و تولید‌کننده ایرانی برای تأمین مالی در بهترین شرایط باید از نرخ‌های ۱۴، ۱۸ و ۲۲ درصد استفاده کنند در حالی که سود هیچ تولید‌کننده و صادرکننده‌ای با این ارقام تطابق ندارد. 

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه افزود: همچنین به دلیل تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران،‌بانک‌های ما نتوانستند خود را با نظام جهانی و نظام بین‌المللی مبادلات پولی و بانکی جهانی هماهنگ کنند و ابزارهای نوین مالی در کشور به هیچ وجه آموزش داده نشده و به همین جهت از آن‌ها بی‌بهره هستیم. 

قیافه با تأکید بر اینکه در حوزه حمل و نقل و لجستیک هم موانع بسیاری برای صادرات وجود دارد، گفت: حمل و نقل ریلی کشور متناسب با نیازهای کشور توسعه نیافته و سهم راه‌آهن در جابه‌جایی کالا و کالاهای صنعتی بسیار ناچیز است. 

وی افزود: همچنین حمل و نقل جاده‌ای و وسایط حمل و نقل این بخش از قبیل کامیون‌ها دچار فرسودگی است و از آن طرف بنادر و اسکله‌ها هم متناسب با رشد اقتصادی‌مان توسعه نیافته‌اند، بطورکلی در حوزه زیرساخت‌های بندری، جاده‌ای و ریلی دچار ضعف مفرط هستیم. 

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با اشاره به اینکه از توانایی‌های صادراتی خودمان شناخت کافی نداریم، گفت: بانک اطلاعاتی که تمام اطلاعات اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله تولیدی، صادراتی، تجاری و صنایع معدنی را بتواند به تجار طرف مقابل  ارائه کند در کشور وجود ندارد. 

وی افزود: البته از ظرفیت‌های روسیه هم تجار ما اطلاعات کافی ندارند و به همین دلیل در تجارت با این کشور نتوانسته‌ایم به اهدافمان دست یابیم. 

قیافه با بیان اینکه برخی از مدعیان تجارت و صادرات کشورمان رفتارهای غیرحرفه‌ای در بازار هدف دارند، گفت: این رفتارهای غیرحرفه‌ای به تمامی صادرکنندگان و اهالی کسب و کار و تجارت صدمه می‌زند، بطوریکه اعتماد طرف مقابل نسبت به تجار ما از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه معضلات صادرات بسیاری زیاد است، افزود: گران بودن تولید و قیمت تمام شده کالا هم از معضلات پیش‌روی صادرات است. 

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در مورد روابط بانکی ایران و روسیه هم اظهار داشت: روابط بانکی بسیار بهتر از گذشته شده و در حال توسعه است و بانک‌های مختلفی با بانک‌های ایرانی روابط کارگزاری دارند اما این روابط هنوز با برخی پیچیدگی‌های نرم‌افزاری مواجه است و در بعضی موارد نقل و انتقالات با تعلل و تأخیر مواجه می‌شود.

همچنین ببینید

واردات از روسیه دو برابر شد /رشد ۴۰ درصدی صادرات

آمار نشان می دهد طی سه ماهه نخست سال جاری واردات و صادرات به روسیه ...