خانه > اخبار ویژه > نخستین سرمایه‌گذاری خارجی با نهایی شدن برجام

نخستین سرمایه‌گذاری خارجی با نهایی شدن برجام

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با وزیر امور خارجه آلمان از سرمایه‌گذاری آلمان‌ها برای احداث یک کارخانه بزرگ تولید ورق‌های گچی در استان فارس با سرمایه ۵۰ میلیون یورو خبرداد و گفت: در دیدار با وزیر امور خارجه آلمان بحث‌هایی درباره معادن گچ مطرح شد که امیدواریم با حل مشکلات شاهد سرمایه‌گذاری در این زمینه باشیم.مهندس محمدرضا نعمت‌زاده روز گذشته در حاشیه دیدار با اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در جمع خبرنگاران گفت: درحال‌حاضر در مراحل نهایی توافق هسته‌ای قرار داریم و هر روز شاهد رفت و آمد مقامات از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی هستیم. وی با اشاره به سفر ۳ ماه گذشته وزیر اقتصاد آلمان به ایران اظهار کرد: وزیر اقتصاد آلمان ۳ ماه پیش به همراه یک هیات اقتصادی و صنعتی به ایران سفر کرد که صحبت‌های اولیه انجام شد. امروز نیز سفر وزیر امور خارجه آلمان به ایران برای نخستین‌بار در ۱۰ سال وزارت وی نشان از تایید توافق هسته‌ای دارد. نعمت‌زاده با بیان اینکه طبق اعلام وزیر امور خارجه آلمان امروز، روز تصمیم نهایی برای رفع تحریم‌هاست افزود: البته روند اجرایی این موضوع در طرفین مذاکره حدود یکی، ۲ماه زمان خواهد برد و امیدواریم حداکثر تا پایان سال میلادی جاری شاهد برطرف شدن تحریم‌ها باشیم.

پرداخت بدهی‌های ایران به بیمه‌های صادراتی پس از رفع تحریم
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره بدهی‌هایی ایران به بیمه‌های صادراتی نیز اظهار کرد: یکی از موضوعات مورد بحث، بدهی‌های ایران به بیمه‌های صادراتی است که البته هرچند ناچیز هستند اما بیشتر به دلیل تحریم‌ها بوده و با وجود منابع کافی در بانک مرکزی به دلیل تحریم‌ها امکان انتقال نبوده که اکنون بانک مرکزی در حال رایزنی برای پرداخت این بدهی‌هاست. وی با اشاره به اینکه در این دیدار بر همکاری مشترک در صنایع کوچک و متوسط نیز تاکید شد، افزود: یکی از شرکت‌های آلمانی که از ۲۰ سال گذشته در ایران در زمینه تولید ورق‌های گچی سرمایه‌گذاری کرده طرحی را ارائه داده تا با سرمایه‌گذاری در استان فارس یک کارخانه بزرگ برای تامین نیاز داخل و صادرات تولید داشته باشد.
نعمت‌زاده در ادامه تصریح کرد: این سرمایه‌گذاری به شکل صددرصدی از سوی آلمان انجام و طبق گزارش آنها با سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیون یورویی برای ۳۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در این دیدار بر سیاست سرمایه‌گذاری و همکاری مشترک دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز تاکید شد، گفت: در این جلسه برای همکاری مشترک در زمینه ساخت قطعات خودرو و تجهیزات پزشکی نیز رایزنی‌هایی شد.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...