خانه > اخبار ویژه > نگاه جهانیان به معادن ایران در آستانه رفع تحریم‌ها

نگاه جهانیان به معادن ایران در آستانه رفع تحریم‌ها

احیای اقتصاد ایران
روزنامه پاکستانی «دیلی تایمز» با اشاره به رفع تحریم‌های ایران، نوشت: ایران در روزهای گذشته میزبان گروه‌های مختلف و نمایندگان و هیات‌های خارجی بوده که به دنبال بهره‌جویی از فرصت پدید آمده در اقتصاد ایران هستند. آنها تمایل دارند که به محض رفع تحریم‌ها، همکاری‌های اقتصادی خود را با کشور شروع کنند و حاضر نیستند در این راه، کوچکترین زمانی را از دست بدهند.
بنابر تحلیل این روزنامه، پیش از دستیابی ایران به توافق هسته‌ای در ۲۳ تیر امسال، نمایندگان و شرکت‌های تجاری بین‌المللی جهان مجبور بودند که تمایل‌شان را برای همکاری اقتصادی با همتایان ایرانی خود مخفی کنند. با این حال، با امضای این تفاهمنامه و برداشته شدن تحریم‌ها، آنها از ابراز علاقه و اشتیاق خود برای ورود به ایران هیچ ابایی ندارند. رفع تحریم‌ها که به موجب امضای «برجام» رقم خورد، به شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد در صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی ایران مانند معادن و صنایع معدنی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. ضمن آنکه امکان تجارت‌های جهانی فراهم شده و موانع توسعه مبادلات مالی جهانی مانند بسته بودن سیستم سوئیفت را هم از بین می‌برد. این اهرم‌ها باعث می‌شوند که اقتصاد ایران احیا شده و در آینده از رشد بیشتری برخوردار شود.
در این تحلیل که به قلم «خرم مینهاس» نگاشته شده، از وضعیت نامساعد صنایع ایران در دوران تحریم خبر داده شده است: «بخش‌های تولیدی و صنعتی ایران در دوران تحریم به دلیل دور بودن از بازار جهانی و به‌ویژه دسترسی نداشتن به لوازم یدکی ماشین‌های تولیدی و فناوری روز، با مشکلات زیادی مواجه بودند و نرخ بهره‌وری بسیار پایینی داشتند. » با رفع تحریم‌ها به دلیل توان ایران برای واردات لوازم یدکی و فناوری‌های روز جهان، وضعیت تولید داخلی کشور هم بهبود قابل‌توجهی خواهد یافت. این روزنامه به گفته‌های مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو هم اشاره می‌کند که «ایران قصد دارد در ۵ سال آینده، میزان تولید فولاد خود را به ۲ برابر برساند. »
بنابراین گزارش، ایران بیشترین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد و علاوه بر آن برنامه دارد که پروژه‌های معدنی مختلفی در حوزه‌های تولید آلومینیوم، طلا و مس را توسعه دهد. در چند هفته گذشته، هیات‌های بلندپایه مختلفی از اروپا و کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و هلند راهی ایران شده‌اند تا در این پروژه‌ها نقشی را بر عهده بگیرند. دیلی تایمز اعلام می‌کند: ایران بیش از ۳ هزار معدن در حال فعالیت دارد که بیشتر آنها خصوصی هستند. براساس گزارش سال ۲۰۱۰م مرکز زمین‌شناسی امریکا، ایران تولیدکننده ۹ درصد از گچ و ۲ درصد از مولیبدن و نیتروژن جهان است که در آینده می‌تواند این وضعیت بهبود بیشتری هم داشته باشد.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.