خانه > اخبار ویژه > نگاه جهانیان به معادن ایران در آستانه رفع تحریم‌ها

نگاه جهانیان به معادن ایران در آستانه رفع تحریم‌ها

معدنکاری در ایران؛ فرصت‌های پس از توافق
دو هفته قبل و با نزدیک شدن به زمان برداشتن تحریم‌ها، پایگاه اینترنتی تحلیلی «لکسولوژی» خبر از فرصت ۲۵ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران داد که نظر شرکت‌های معدنی بین‌المللی را هم به خود جلب کرده است. این گزارش به سخنان محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور اشاره کرده که در کنفرانس سرمایه‌گذاری ۳ ماه پیش وین مطرح شده بود.
بنابر گزارش این وب‌سایت بریتانیایی، اکنون که تحریم‌های اروپا و امریکا علیه ایران برطرف می‌شوند، این فرصت برای شرکت‌های معدنی وجود دارد که از همکاری با ایران نهایت استفاده را ببرند. در حال حاضر شرکت‌های خارجی می‌توانند به شیوه‌های مختلف در بخش معدن ایران نقش داشته باشند که برخی از انواع آن به این صورت است: مالکیت پروانه‌های بهره‌برداری معادن، تامین مالی پروژه‌های معدنی و صادرات و واردات فلزهای قیمتی، گرافیت و فلزهای خام و نیمه فرآوری شده (مانند سنگ‌آهن، آلومینیوم، فولاد و زغال‌سنگ).
لکسولوژی در ادامه گزارش خود به بررسی وضعیت کنونی بخش معدن و صنایع معدنی ایران می‌پردازد و حوزه‌های مختلف و جذاب آن را برای سرمایه‌گذاران خارجی معرفی می‌کند: «ایران از نظر تنوع منابع معدنی، جایگاه دهم کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. تعداد منابع یافت شده در این کشور به ۶۸ مورد می‌رسد که ارزش تقریبی آنها برابر با ۷۰۰ میلیارد دلار است. از طرفی با داشتن ۳۷ میلیارد تن ذخایر معدنی تثبیت شده و ۵۷ میلیون تن ذخایر بالقوه و قرار گرفتن در جایگاه پانزدهم کشورهای معدنی، دارای جاذبه‌ای واقعی (برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های معدنی) است. تعداد معادن فعال ایران از عدد متحیرکننده ۳ هزار هم فراتر می‌رود و برای ۶۲۰ هزار نفر شرایط اشتغال را فراهم کرده است. به همین دلیل جای تعجب نیست که این بخش اقتصادی، ۲۵ درصد از ارزش بازار بورس تهران را به خود اختصاص داده است. »
این گزارش به بررسی تفصیلی وضعیت تولید مس، آلومینیوم، روی و سنگ‌آهن می‌پردازد و سرمایه‌گذاری در آنها را مناسب‌ترین گزینه برای شرکت‌های معدنی خارجی می‌داند؛ به‌ویژه آنکه با وجود ظرفیت‌های فراوان استفاده نشده کنونی، در حال حاضر، ایران تولیدکننده ۷۵ درصد از مس خاورمیانه و چهارمین تولیدکننده بزرگ سرب و روی جهان است.
نکته جالب توجه آن است که تنها ۰/۵ درصد از منابع در دسترس این ۲ فلز (سرب و روی) در ایران استخراج شده‌اند.

همچنین ببینید

حمایت دولت؛ شرط ورود سرمایه‌گذار به معادن

انجام مطالعات اکتشافی تا بهره‌برداری و تولید محصولات معدنی ضمن داشتن ریسک بالا، سرمایه‌های بالایی می‌طلبد.