خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اقتصادی > هشدارهای پسابرجامی آل‌اسحاق/ مراقب نفوذ اقتصادی دشمن باشیم

هشدارهای پسابرجامی آل‌اسحاق/ مراقب نفوذ اقتصادی دشمن باشیم

 

رئیس سابق اتاق تهران با تشریح مصادیق نفوذ در دوران پسابرجام، گفت: باید حواس‌مان جمع باشد کشورهایی که از طریق وضع تحریم‌ها به نتیجه نرسیده‌اند، حال از طریق تعامل می‌خواهند به اهداف خود برسند.

 

برجام هم بالاخره اجرایی شد. حال براساس گفته رئیس جمهور، فصل جدیدی از روابط اقتصادی دنیا با ایران آغاز شده است. در این میان، اگرچه بسیاری از تحلیلگران مسائل اقتصادی، برجام را پایانی برای مشکلات ساختاری اقتصاد ایران نمی‌دانند. برخی دیگر، به حوزه نفوذ دشمنان در سایه برجام اشاره می‌کنند و معتقدند که با باز شدن درهای اقتصاد ایران به روی دنیا و بازارگشایی‌هایی که در سایه رفع تحریم‌ها برای کالاهای ایرانی رخ خواهد داد، عده‌ای ممکن است خواب جدیدی برای اقتصاد ایران ببینند و به بهانه همکاری، وارد فضاهایی از اقتصاد ایران شوند که نتیجه‌ای جز وابسته‌تر کردن این اقتصاد به برخی بازارهای خاص و در نتیجه رانت‌ها و فسادهای گسترده‌ای که درآمدهای ملی ایران را به جیب برخی کشورهای خاص می‌ریزد، نداشته باشد. همان نکته ظریفی که مقام معظم رهبری به صراحت از آن به عنوان جریان‌های نفوذی یاد می‌کنند.

 

بعد از مطرح شدن این نکات، سیگنال‌های کوتاه اما موثر مقام معظم رهبری در ذهن و اندیشه برخی فعالان اقتصادی شکل گرفت. مباحثی که در یک جمله خلاصه می‌شود: «باید با دنیا تعامل داشته باشیم، اما این تعامل نباید چراغ سبزی برای نفوذ دشمنان در اقتصاد ایران باشد.»

 

یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در گفتگوی مشروح خود با خبرنگار مهر، به تشریح حوزه‌های نفوذ دشمن در اقتصاد ایران در دوران پس از تحریم و شکل‌گیری جریان‌های نفوذی پرداخته است. او البته به این نکته هم اشاره می‌کند که «مراقبت در خصوص حوزه نفوذ به معنای قطع تعامل با دنیا نیست.»

 

وی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص مصادیق نفوذ در اقتصاد ایران گفت: مساله نفوذ که مقام معظم رهبری چندی پیش به آن اشاره کردند، در تمامی حوزه‌ها اعم از فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، اقتصادی و سیاسی به چشم می‌خورد و اساسا اگر ایران دشمنی داشته باشد که حتما هم دارد و البته دشمنی وی با ایران موقتی نبوده و استمرار داشته باشد، یکی از راه‌های مقابله با ایران را نفوذ در حوزه‌های مذکور، طراحی خواهد کرد. این موضوع از قدیم نیز وجود داشته است، به این معنا که وقتی دو ارتش یا دو کشور با هم دشمنی داشته باشند، یکی از راه‌های مقابله با یکدیگر را نفوذ در اشکال مختلف و حوزه‌های متفاوت قرار خواهند داد.

 

وزیر اسبق بازرگانی و رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: این نفوذ در شکل خشن، در حوزه‌های جاسوسی نمود می‌یابد و البته می‌تواند شکل غیرجاسوسی نیز به عنوان نفوذ نامرئی داشته باشد، نفوذی که البته تاثیرگذار هم باشد. به عنوان مثال، حوزه اقتصاد در شیوه‌های مختلف، بستر مناسبی برای این نفوذ است. یعنی نفوذ به مفهوم دخالت نامرئی و مرئی دشمن صورت می‌گیرد. در وهله اول، این نفوذ در پایگاه‌های فکری کشور و در حوزه‌های تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی، بینش‌ها، نگاه‌ها، استراتژی‌ها و مجموعه آن چیزی که به عنوان نرم‌افزار حوزه اقتصاد است، نمودار شده و الگوها، سیاست‌ها و خط مشی‌های تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری حوزه اقتصاد را درگیر می‌کند.

همچنین ببینید

امضای 117 سند همکاری صنعت و معدن با طرف های خارجی در پسابرجام

وزارت صنعت، معدن و تجارت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فضای پسابرجام ۱۱۷ سند همکاری ...