خانه > اخبار ویژه > هما؛ پشتوانه هوانوردی ایران

هما؛ پشتوانه هوانوردی ایران

وارد کردن ۵۰۰ هواپیما تا سال ۱۴۰۴ آخرین برنامه اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی درباره نوسازی ناوگان هوایی و واردات هواپیما به کشور است؛

مسئله‌ای که با اجرایی‌شدن برجام، به طور پیوسته نقل محافل رسانه‌ای بوده و راست و دروغ زیادی در این‌باره منتشر شده است اما آخوندی می‌گوید با توجه به اینکه پول خرید این هواپیماها در کشور وجود ندارد، در این زمینه باید متوسل به راه‌هایی مانند خرید لیزینگی، اجاره و اجاره به شرط تملیک شویم.
درباره تعداد هواپیمای اعلام شده و چگونگی واردات این ناوگان، تردیدهایی در جامعه هوانوردی کشور وجود دارد. آرمان بیات از تحلیلگران صنعت هوانوردی کشورمان در گفت‌وگو با صمت، با طرح این پرسش که «این تعداد هواپیما، بر مبنای کدام سند توسعه هوانوردی اعلام شده است؟» می‌افزاید: باید نیازهای امروز و فردا و جوانب مختلف این مسئله را در سند توسعه هوانوردی بسنجیم. تنها با آوردن هواپیما مشکلات ما حل نمی‌شود بلکه هواپیما نیاز به نظام بهره‌برداری و بهره‌برداری هم نیاز به زیرساخت و منابع انسانی دارد؛ از معاهدات و حمایت بین‌المللی گرفته تا توسعه ارتباطات در حوزه مسائل حقوقی و مسائل دیگر. او ادامه می‌دهد: وزیر راه و شهرسازی اگرچه درباره ورود ۵۰۰ فروند هواپیما صحبت کرده اما کمتر اعلام کرده است که این ۵۰۰ فروند چه هواپیماهایی خواهند بود. باید مشخص شود این هواپیماها از چه نوعی هستند زیرا هر نوع هواپیما، بستر بهره‌برداری و راهبرد بازرگانی ویژه خود را می‌طلبد و باید خلبان، نیروی فنی و نظام تعمیرات و نگهداری این ناوگان پیش‌بینی شود.
اگرچه گفته می‌شود، کشور نیاز به ۵۰۰ هواپیما دارد اما بیات معتقد است اگر کل صنعت هوانوردی را در نظر بگیریم، در همه بخش‌ها بیش از ۲هزار هواپیما نیاز داریم اما اگر به طور مشخص حمل‌ونقل هوایی مدنظر است، باید در نظر داشته باشیم که هرچه حمل‌ونقل هوایی بیشتر توسعه یابد، توسعه پایدار کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وی با طرح این پرسش که «آیا مشخص شده هواپیما برای بار، مسافر یا کاربرد دیگری در نظر گرفته شده است؟» ادامه می‌دهد: باید بررسی شود، تاکنون برای استفاده از فرصت‌های ترانزیتی بی‌شمار موجود در شمال و جنوب، چه اقدام‌هایی انجام داده‌ایم؛ آن‌هم در شرایطی که دنیا به سمت ترانزیت هوایی پیش رفته است. در این زمینه باید ظرفیت کشور را ارزیابی کرده و چشم‌انداز اقتصاد ملی را در چند سال پیش‌بینی کنیم. اقتصاد ملی ما تابع سیاست خارجی ماست، بنابراین باید با درنظر گرفتن این مسئله، راهبرد کشور را در این زمینه تعریف کرده و بر این اساس بگوییم به چند هواپیما نیاز داریم.

همچنین ببینید

روسیه از فروش هواپیمای مسافربری به ایران خبر داد

شرکت “سوخو”، بزرگترین تولید کننده هواپیما در روسیه از امضای یادداشت تفاهمی برای فروش هواپیمای ...