خانه > اخبار ویژه > همکاری مشترک ایران و مجارستان پس از ۱۲ سال

همکاری مشترک ایران و مجارستان پس از ۱۲ سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه به دلیل تحریم‌ها همکاری‌های ایران و مجارستان فعال نبوده است گفت: با برگزاری کمیسیون مشترک ایران و مجارستان پس از ۱۲ سال امیدواریم همکاری صنعتی و تجاری بین ۲کشور به‌طور گسترده آغاز شود.

مهندس محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان گفت: از آنجایی که وزیر مجارستانی هم وزیر امور خارجه و هم وزیر تجارت است. بنابراین تمامی سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تجارت بین‌الملل این کشور در حیطه مسئولیت ایشان است به همین دلیل رایزنی‌هایی برای همکاری مشترک در زمینه‌های صنعتی و تجاری انجام شد.
وی با بیان اینکه درحال‌حاضر مبادلات تجاری ایران و مجارستان بسیار ناچیز است تصریح کرد: به همین دلیل همکاری‌های بین دو کشور را باید از صفر شروع کنیم در همین زمینه پیشنهاداتی نیز در این جلسه مطرح شد تا بتوانیم در نمایشگاه‌های بین‌المللی یکدیگر حضور داشته باشیم. نعمت‌زاده با اشاره به اینکه تاجران و صنعتگران ایران و مجارستان باید نسبت به توانمندی‌های یکدیگر شناخت پیدا کنند، افزود: مجارستان یک کشور صنعتی است که به‌ویژه بعد از استقلال مجارستان و فروپاشی جماهیر شوروی کشورهای اروپایی و امریکایی سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این کشور انجام دادند بنابراین مجارستان از لحاظ صنعتی پیشرفته است. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دیگر موضوعات مطرح شده در این نشست گفت: در بخش کشاورزی نیز موضوعاتی مطرح شد که وزیر جهاد کشاورزی آنها را دنبال خواهد کرد. علاوه بر این مجارستان در بخش آب، تصفیه فاضلاب و تجهیزات مربوط به آبیاری توانایی‌های بالایی دارد که رایزنی‌هایی نیز در این زمینه انجام شد. وی با بیان اینکه از وزیر مجارستانی دعوت شد تا در نمایشگاه تجهیزات آب شرکت کند گفت: ایران نیز در مقابل در نمایشگاه‌های مجارستان شرکت خواهد کرد. نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه این نشست آغاز یک همکاری مشترک بود اظهار کرد: به دلیل تحریم‌ها به طور تقریبی همکاری‌های دو کشور متوقف بوده است که امیدواریم پس از رفع تحریم‌ها همکاری‌های مشترک توسعه پیدا کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به توانمندی‌های علمی مجارستان تصریح کرد: حدود ۱۱۱۶ دانشجوی ایران در رشته‌های مختلف به ویژه پزشکی در مجارستان مشغول تحصیل هستند که به گفته وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان تاکنون ۴۰۰۰دانشجوی ایرانی از دانشگاه‌های مجارستانی فارغ‌التحصیل شده‌اند. وی در ادامه افزود: به همین منظور نخست وزیر مجارستان دستور داد تا به ۱۰۰ دانشجوی ایرانی بورسیه اعطا شود تا در دانشگاه‌های مجارستان مشغول به تحصیل شوند. نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه کمیسیون مشترک ایران و مجارستان بعد از حدود ۱۲ سال دوباره تشکیل جلسه خواهد داد گفت: کمیسیون مشترک ایران و مجارستان که وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران مسئولیت آن را برعهده خواهد داشت، در ماه ژانویه در بوداپست تشکیل جلسه خواهد داد که نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این کمیسیون شرکت خواهند کرد تا مقدمات همکاری مشترک فراهم شود. در ادامه پیتر سیارتو وزیر امور خارجه و تجارت مجارستان در جمع خبرنگاران گفت: نخست وزیر مجارستان به همراه ۵ نفر از وزیران این کشور به ایران سفر کردند که حدود ۸۰ شرکت در قالب ۱۰۰ نفر از بخش خصوصی نیز نخست وزیر مجارستان را در این سفر همراهی می‌کنند و در جریان این سفر ۸تفاهمنامه در زمینه‌های مختلف بین وزیران ۲ کشور به امضا رسیده است که امیدواریم بر مبنای این تفاهمنامه‌ها همکاری‌های بین‌المللی گسترش پیدا کند.

همچنین ببینید

لاریجانی: لزوم تقویت روابط‌ اقتصادی ایران و مجارستان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی احیا و تقویت روابط اقتصادی به ویژه ...