خانه > اخبار ویژه > پتانسیل‌های عجیب تجارت ایران و تایلند؛صادرات سگ‌ماهی و واردات تایر بادی

پتانسیل‌های عجیب تجارت ایران و تایلند؛صادرات سگ‌ماهی و واردات تایر بادی

با سفر معاون اقتصادی نخست‌وزیر تایلند به ایران، همایشی درباره «فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و تایلند» برگزار شد. محسن جلالپور، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این همایش که با حضور معاون اقتصادی نخست‌وزیر تایلند و جمعی از تجار و بازرگانان دو طرف برگزار شده، از امضای موافقت‌نامه بازرگانی برای تسهیل تجارت دو کشور خبر داده و اظهار امیدواری کرده که دو کشور بتوانند از این موضوع فراتر رفته و موافقت‌نامه تجارت ترجیحی و تجارت آزاد را بین دو کشور پایه‌ریزی کنند. آن طور که ایسنا گزارش داده، رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین یادآوری کرده که در حال حاضر ایران و تایلند فقط نقش ۱۰ تا ۱۵ درصدی از تجارت با یکدیگر دارند. اما تجارت ایران و تایلند در ۱۰ سال اخیر چه روندی را طی کرده است؟

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی جزئیات تجارت ایران و تایلند در یک دهه اخیر نشان می‌دهد روند تجارت دو کشور در این بازه زمانی نوسان‌های زیادی داشته است. صادرات ایران به تایلند اگرچه حجم بسیار پایینی دارد، اما در یک دهه اخیر در مجموع افزایش قابل توجهی داشته است. در سال ۸۵ ایران معادل ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار کالا به تایلند صادر کرده است. صادرات ایران به این کشور در سال ۹۳ به میزانی معادل ۱۶۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار رسیده و در ۹ ماهه سال ۹۴ نیز معادل ۱۰۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده است.

اطلاعات رسمی گمرک ایران همچنین نشان می‌دهد واردات ایران از تایلند در یک دهه اخیر با از سر گذراندن نوسان‌های زیاد، در نهایت کاهشی قابل توجه داشته است. در حالی که میزان واردات ایران از این کشور در سال ۸۵ معادل ۳۵۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بوده، در سال ۹۳ به ارزشی معادل ۲۱۲ میلیون و ۱۰۰ هزار دلار کاهش یافته و در ۹ ماهه سال ۹۴ نیز به میزانی معادل ۱۶۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار رسیده است.

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...