خانه > اخبار ویژه > پولی که به‌دست ایران می‌رسد 50 میلیارد دلار است

پولی که به‌دست ایران می‌رسد 50 میلیارد دلار است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تایید آزاد شدن ۱۰۰ میلیارد دلار از سرمایه بلوکه شده ایران، گفت اما این کشور تنها به پنجاه و چند میلیارد دلار از این پول دسترسی پیدا کرده است. به گزارش «ایسنا» جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوالی درباره‌ اینکه ایران پس از لغو تحریم‌ها به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از پول مسدود شده‌اش در بانک‌های خارجی دسترسی پیدا کرده است، گفت:‌ «همان‌طور که جان کری، وزیر خارجه و جک لو، وزیر خزانه‌داری گفته‌اند، ما هم‌چنان بر این باوریم که حجم پولی که ایران اکنون به آن دسترسی یافته کمی بیش‌تر از ۵۰ میلیارد دلار است، البته مجموع آن ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است، اما ۵۰ میلیارد دلار باقی‌مانده صرف پرداخت بدهی‌ها و تعهدات مالی به سازمان‌های بین‌المللی از جمله با چین می‌شود.»

کربی ادامه داد: «این پول آن‌هاست که اکنون آزاد شده است، اما برآورد ما یعنی برآورد وزارت خزانه‌داری است که بخش زیادی از این پول صرف بدهی‌ها می‌شود. هیچ‌کس انکار نمی‌کند که این پول به آنها باز نمی‌گردد، اما بخشی از آن به دست‌شان می‌رسد.» پیش‌تر محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت دارایی‌های آزاد شده ایران را افزون بر ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود و گفت که این دارایی‌ها به‌طور کلی آزاد شده است و ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم. او اما اضافه کرد آن چیزی که سهم دولت از این مرحله است، در حد ۶ تا ۷ میلیارد دلار است، ولی اموال متعلق به بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی زیاد است.

جان کربی در ادامه نشست خبری خود تاکید کرد: «ایرانی‌ها می‌توانند برای پول خود تصمیم‌گیری و انتخاب کنند که صرف چه چیزی شود اما امیدواریم که اقدامات خرابکارانه انتخاب آنها نباشد.» این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در هیچ جای توافق هسته‌ای این شرط تعیین نشده است که پول ایران در ازای توافق این کشور یا یک موضوع خاص آزاد خواهد شد گفت که توافق هسته‌ای درباره‌ تقسیم‌بندی سرمایه بلوکه شده ایران نبوده است. این توافق روی موضوع هسته‌ای متمرکز بود و آمریکا همچنان ابزارها و ظرفیت‌های یکجانبه‌ای برای برخورد با موضوعات دیگر در ایران در اختیار دارد.

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...