خانه > اخبار ویژه > پیش‌بینی‌ها از افزایش نرخ بهره در آمریکا رنگ می‌بازد

پیش‌بینی‌ها از افزایش نرخ بهره در آمریکا رنگ می‌بازد

درحالی که پیش‌تر تحلیلگران برای سال ۲۰۱۶، پیش‌بینی ۴ مرتبه افزایش نرخ بهره را مطرح می‌کردند، به نظر می‌رسد نوسانات بازار باعث شده تا مقامات فدرال‌رزرو در نشست امروز (چهارشنبه) خود، احتمالا نرخ‌ بهره را تغییر ندهند.

به‌گزارش اقتصادنیوز، انتظار می‌رود فدرال‌رزرو در نشست امروز خود، تغییری در افزایش نرخ بهره نداده و بر این نکته صحه گذارد که نوسانات بازارهای مالی، نگاه خوش‌بینانه نسبت به اقتصاد آمریکا را تهدید کرده است. بدین ترتیب، احتمال افزایش نرخ بهره در ماه مارس، منتفی شده است.

به‌گزارش خبرگزاری رویترز، اکثریت اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی‌های رویترز بر این باورند که در بیانیه سیاست‌گذاری خود اعلام کند که از نزدیک اتفاقات اقتصادی و بازارهای مالی جهان را دنبال کرده؛ همان‌طور که پیش‌تر، در تابستان ۲۰۱۵ نیز نوسانات بازارهای جهانی را به دقت رصد کرده است.

«دیوید مریسل»، اقتصاددان بانک گلدمن‌ ساکس می‌گوید: این مساله از اعتراف تلویحی به ریسک‌هایی حکایت دارد که از بستن درها به روی افزایش نرخ بهره در ماه مارس جلوگیری می‌کند.

میانگین نظرات سیاست‌گذاران فدرال‌رزرو در ماه گذشته نشان می‌دهد که رشد اقتصادی آمریکا از ۲.۱ درصد در سال گذشته، امسال به ۲.۴ درصد افزایش خواهد یافت.

فدرال‌رزرو، پس از گمانه‌زنی‌های بسیار، در نهایت در ماه دسامبر گذشته، نرخ بهره را ۰.۲۵ درصد افزایش داد که این اقدام فدرال‌رزرو نشان می‌داد اقتصاد آمریکا توانسته خود را پس از بحران بزرگی که در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ پشت‌سر گذاشت، احیا کند و بتواند خود را از ضعف‌های اقتصادی چین، ژاپن و اروپا مصون دارد.

این درحالی است که سال گذشته، صادرکنندگان آمریکایی، به دلیل افزایش ارزش دلار، به شدت دچار ضرر و زیان شدند اما در مقابل، میزان هزینه مصرف‌کننده شتاب گرفت و اشتغال در ماه دسامبر، با اضافه شدن ۲۹۲ هزار شغل، رونق قابل‌توجهی پیدا کرد.

همچنین، سرمایه‌گذاران و سهامداران، حتی تا پیش از اینکه اعلام شود شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ در سه هفته نخست سال جدید، ۸ درصد سقوط کرده، هیچ شانسی را برای افزایش نرخ بهره در ماه ژانویه متصور نبوده‌اند و برای کل سال ۲۰۱۶، تنها دو نوبت افزایش نرخ بهره را پیش‌بینی کرده بودند.

افت قیمت نفت نیز یکی از عوامل مهمی است که می‌تواند نرخ تورم در آمریکا را همچنان و برای مدت بیشتری از نرخ دو درصدی هدف فدرال‌رزرو دور نگاه دارد اما اوج گیری اخیر در شاخص قیمت مصرف‌کننده، بدون درنظر گرفتن قیمت مواد غذایی و انرژی، می‌تواند به چشم‌انداز قدرتمندتری از تورم در میان مدت اشاره داشته باشد.

همچنین ببینید

ظریف: ممنوعیت ورود مسلمانان، آمریکا را امن نمی‌کند/آمریکا به سمت تنش‌افزایی در سوریه نرود

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به تصمیم اخیر دادگاه عالی آمریکا در تایید ایجاد محدودیت ...