خانه > اخبار ویژه > پیکر برخی جان‌باختگان فاجعه منا شرایط انتقال ندارند

پیکر برخی جان‌باختگان فاجعه منا شرایط انتقال ندارند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر یک روزه به قم با حضرات آیات جعفر سبحانی، ناصر مکارم شیرازی و لطف‌الله صافی گلپایگانی و وحید خراسانی از مراجع تقلید و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران دیدار و در زمینه فاجعه منا با آنان گفت‌و‌گو کرد و درباره اقدامات انجام‌شده در کمک به حجاج آسیب‌دیده حادثه منا به آنها گزارش داد.
سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی در دیدار با آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: انتقال برخی پیکرهای مطهر جان‌باختگان فاجعه منا به ایران ممکن نیست؛ زیرا احتمال متلاشی شدن اجساد وجود دارد. به گزارش «ایرنا» وی افزود: در این راستا باید بستگان جان‌باختگان تشویق شوند که این پیکرهای مطهر در عربستان دفن شوند و دفن در حرم امن الهی امری ثواب است. همچنین به گزارش «ایسنا» ‌هاشمی در دیدار با آیت‌الله صافی گلپایگانی گفت: عربستان تمام فخر خود را میزبانی از ضیوف‌الرحمن می‌داند و بعید به‌نظر می‌رسد که در حادثه منا، عمدی در کار باشد، ولی بی‌کفایتی عربستان مشهود بوده است و باید از این واقعه درخصوص اعزام و مدیریت حجاج درس بگیریم. هاشمی اضافه کرد: درخصوص مسائلی نظیر استطاعت بدنی هم باید مراجع تقلید نظرات خود را بیان کنند. آیت‌الله صافی گلپایگانی نیز در این دیدار با اشاره به فاجعه منا اظهار کرد: باید کسانی که یک بار به حج مشرف شده‌اند، دیگر حضورشان در سرزمین وحی در ایام حج تکرار نشود و در این خصوص روایت است که وقتی امام عصر(عج) ظهور کنند این مساله را مورد توجه قرار می‌دهند.

آخرین آمار جان‌باختگان و مفقودان فاجعه منا

همزمان سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: شمار قربانیان فاجعه منا با پیدا شدن دو پیکر دیگر از حجاج مفقودشده ایرانی به ۳۹۹ جان‌باخته تحویل داده شده و ۶۵ مفقود رسید.

فاجعه منا دوم مهرماه همزمان با روز عید قربان حین رمی جمرات زائران، بر اثر سوءمدیریت مسوولان سعودی رخ داد.

همچنین ببینید

لغو حج ایرانی ها برای عربستان گران تمام شد

امسال موسم حج در شرایطی برگزار شد که ایرانیان پس از آنکه سال گذشته حادثه ...