خانه > اخبار ویژه > چرا ایران نباید در قطع رابطه پیش‌دستی می کرد؟

چرا ایران نباید در قطع رابطه پیش‌دستی می کرد؟

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- در پی حمله به سفارت عربستان در تهران و اعلام قطع رابطه با ایران از جانب سعودی ها که خواسته یا ناخواسته اعدام شیخ نمر باقر النمر را تحت‌الشعاع آن قرار داده‌ اکنون برخی از موضع طلب‌کاری و پرسش‌گری بر دولت روحانی و دستگاه دیپلماسی خُرده می‌گیرند و بعضا می‌تازند که چرا پیش‌دستی نکردید و قبل از آن که سعودی‌ها اقدام کنند خود ایران قطع رابطه نکرد؟
  این پرسشِ به ظاهر پیچیده اما پاسخِ ساده‌ای دارد که در ۱۰ بند جدا می‌توان بر‌شمرد:
۱- شبه جزیره حجاز، سرزمین وحی است و مسلمانان در سراسر جهان علاقه و وظیفه دارند (در صورت برخورداری از امکانات) طی عمر خود دست‌کم یک‌بار به این سرزمین سفر کنند و بیت‌الله الحرام و مسجد‌النبی را از نزدیک ببینند یا اصطلاحا زیارت کنند. درباره شیعیان البته این شوق، مضاعف است و بگو هزار بار بیشتر. زیرا در قبرستان بقیع عطر امامان و دختر پیامبر گرامی اسلام می‌پیچد.
با این وصف، اقدام به قطع رابطه از جانب ایران، تعطیل کردن حج و محروم کردن ایرانیان از موسم و مراسم حج به حساب می‌آمد و هر قدر هم دلایل سیاسی داشته باشد نزد کثیری از مردمِ غیر سیاسی و روحانیونِ سنتی، پذیرفتنی نیست که جمهوری اسلامی به دست خود حج را تعطیل کند.
ضمن این که حج یک فرصت سیاسی نیز به حساب می‌آید و نمی‌خواستند و هنوز هم نمی‌خواهند این فرصت را از دست بدهند.
عربستان سعودی محصول فروپاشی امپراتوری عثمانی پس از جنگ جهانی اول است. حال آن که قدمت حج هزار و سیصد سال پیش و بیش از آن است و پیشینه خود کعبه به قبل از اسلام هم می‌رسد. چنان که ۴۰ سال قبل از آن که پیامبر بر‌انگیخته شود سپاه ابرهه بر آن شد کعبه را ویران کند. این پیشینه را نمی‌توان فدای اختلافات کنونی کرد.
۲- چنانچه ایران در اعتراض به اعدام «شیخ نمر باقر نمر» روحانی بلند مرتبه شیعه روابط سیاسی خود را با عربستان سعودی قطع می‌کرد، صبغه حقوقی قضیه کم‌رنگ و وجه سیاسی آن پر‌رنگ می‌شد.
حال آن که اقدام به اعدام شیخ نمر را باید از منظر حقوقی تقبیح کرد. این روحانی و ۴۶ نفر دیگر و به صورت دسته جمعی اعدام شدند و اعدام دسته‌جمعی از مصادیق «جرم بین‌المللی جنایت علیه بشریت» و یکی از چهار جرم خطیری است که مجازات مرتکبین آن در صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی و با ضمانت این نهاد است.
۳- نظام سیاسی عربستان، سلطنتی است و شخص پادشاه می‌تواند با یک فرمان دستور قطع رابطه صادر کند. در ایران اما پارلمان داریم و   مجلس باید تصویب کند و دولت هم مکانیسم خاص خود را دارد.
هر چند رهبری در راس نظام است ولی ساختار نظام جمهوری است و در این گونه موارد – مگر در مواقع بسیار خاص- دخالت نمی‌کنند. در آغاز استقرار جمهوری اسلامی در ۳۷ سال پیش البته فرمان قطع رابطه با مصر را به خاطر قرارداد کمپ دیوید امام خمینی خطاب به وزیر خارجه وقت (‌دکتر یزدی) صادر کرد. اما در آن زمان، ایران نه رییس جمهوری داشت نه مجلس شورای اسلامی زیرا هنوز انتخابات این دو برگزار نشده بود.
۴- چنانچه ایران ابتدا به ساکن اقدام به قطع رابطه با سعودی‌ها می‌کرد این امر به منزله قطع ارتباط با کشورهای اقماری عربستان هم تلقی می‌شد و امارات و بحرین و قطر و کویت و دیگر کشورهای عربی نیز موضع می‌گرفتند. همین حالا هم که سعودی‌ها رابطه را قطع کرده‌اند امیر نشین‌های کوچک به دنبال مرغِ مادر راه افتاده‌اند تا جایی که جیبوتی هم به این کمپین پیوسته است!

همچنین ببینید

۳ اهرم فشار ایران برای شکستن ائتلاف سلمان – ترامپ

عربستان در بحبوحه استیصال سیاسی و ناکامی در جبهه‌های نبرد، میزبان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ...